Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016

Παναθηναϊκός: Χαλαρά στο Λαύριο με το μυαλό στη Γαλατά (photos)

Μια χαλαρή προπόνηση ενόψει του κρίσιμου αγώνα της Παρασκευής(9/12) με την Γαλατάσαραϊ έκανε ο Παναθηναϊκός Superfoods στο Λαύριο καθώς επικράτησε εύκολα με 84-60 για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Οι “πράσινοι” πάτησαν “γκάζι” από την δεύτερη περίοδο και μετά και δεν επέτρεψαν στο Λαύριο να είναι ανταγωνιστικό ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και να ξεκουράσει τους βασικούς ενόψει του κρίσιμου αγώνα της Παρασκευής με την Γαλατάσαραϊ στο ΟΑΚΑ για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μόνο στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα μπόρεσε το Λαύριο να ακολουθήσει τον Παναθηναϊκό Superfoods καθώς από το 4-4 και μετά οι “πράσινοι” πάτησαν “γκάζι”. Με τον Χαραλαμπόπουλο να παίρνει χρόνο συμμετοχής από την αρχή και να είναι θετικός και με ένα σερί 10-0 ο Εξάστερος πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 7-19 στο 8' ενώ με τον Ρίβερς να έχει ξεκινήσει “ζεστός” το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την μεγαλύτερη διαφορά το 10-25.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο δια χειρός Μπουρούση η διαφορά έφτασε και στο +17(10-27) στο 12' όμως στο τελευταίο τετράλεπτο του δεκαλέπτου οι “πράσινοι” χαλάρωσαν και το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και με ένα σερί 5-0 έριξε τη διαφορά στους 10(30-40). Ωστόσο, οι Νίκολς και Σίνγκλετον έβαλαν τέλος στη... χαλάρωση του Παναθηναϊκού Superfoods και η διαφορά πήγε πάλι στο +16 με το 32-48 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τον Ρίβερς να συνεχίζει να “πυροβολεί” ανενόχλητος και τους Καλάθη και Σίνγκλετον να βάζουν και εκείνοι το “λιθαράκι” τους ο Παναθηναϊκός Superfoods πήγε στο +20(37-57) στα μισά της τρίτης περιόδου και πια το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε “περίπατο”. Με τους Χαραλαμπόπουλο και Σίνγκλετον οι “πράσινοι” έφτασαν και στο +23(39-62) ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 44-64.

Πλέον, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και με τους Μπουρούση, Φελντέιν και Παππά η διαφορά ήταν στο +25(50-75) στο 35' ενώ με τρία συνεχόμενα τρίποντα δύο από τον Παππά και ένα από τον Φελντέιν ο Παναθηναϊκός “άγγιξε” και το +30(54-84) στο 38'. Στο δίλεπτο που απέμενε οι “πράσινοι” έμειναν χωρίς σκορ και οι Περράκης και Αναγνωστάκης μείωσαν στους 24 με το 60-84 με το οποίο ο Εξάστερος πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 32-48, 44-64, 60-84

Λαύριο (Σερέλης): Στεφανίδης 1, Αθανασούλας 9, Χάμιλτον 2, Γιανγκ 11, Κοκ 4, Περράκης 4, Πάντερ 4, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης 4, Σέλτον 10, Γιαννακόπουλος 3.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Φώτσης 2, Καλάθης Ν. 7, Παππάς 8, Φελντέιν 13, Ρίβερς 13, Νίκολς 4, Σίνγκλετον 11, Μπουρούσης 14, Χαραλαμπόπουλος 10, Γόντικας, Μποχωρίδης 2, Π. Καλάθης.