Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2016

Παναθηναϊκός: «Ίδρωσε» αλλά πέρασε από τα Τρίκαλα (photos)

Η κούραση από τον προχθεσινό αγώνα με την Φενέρμπαχτσε παραλίγο να... προδώσει τον Παναθηναϊκό Superfoods όμως αν και “καρδιοχτύπησαν” οι “πράσινοι” γλίτωσαν την γκέλα επικρατώντας με 82-77 των Τρικάλων για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Μόλις 48 ώρες μετά το μεγάλο παιχνίδι με την Φενέρ οι “πράσινοι” ταξίδεψαν στα Τρίκαλα και με την κούραση να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής παραλίγο να χάσουν το παιχνίδι. Όμως, χάρη στους Τζέιμς και Σίνγκλετον που “μίλησαν” στο τέλος την γλίτωσαν και έφτασαν στη δέκατη νίκη τους και από αύριο θα επικεντρωθούν στη δύσκολη εβδομάδα που ακολουθεί καθώς έχουν δύο παιχνίδια για την Ευρωλίγκα.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυε το φινάλε καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ήδη στο πρώτο τετράλεπτο πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 2-12 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασε και στο +12(9-21). Τα Τρίκαλα από την άλλη, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό σιγά σιγά και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου μείωσαν στους 7(23-16).

Στη δεύτερη περίοδο ο Εξάστερος εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι και με τον Φελντέιν να είναι σε καλή μέρα πήγε ξανά σε διψήφιο προβάδισμα με το 22-33 στο 13' ωστόσο τα Τρίκαλα βρήκαν και αυτή τη φορά τον τρόπο να μειώσουν στους 7 με το 35-28 στο 17'. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” ανέβασαν και πάλι “στροφές” με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +14(28-42) στο 19' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 32-44.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός Superfoods όχι μόνο δεν πάτησε “γκάζι” αλλά άρχισε να μένει από δυνάμεις και οι Θεσσαλοί που δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη μείωσαν σε 49-43 στο 23'. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” εμφάνισαν σημάδια ανάκαμψης και πήγαν ξανά στο +10(46-56) όμως τα Τρίκαλα έριξαν και πάλι τη διαφορά με το 54-59 στο 27' για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το 58-66.

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα και μάλιστα χαλαρώνοντας και άλλο επέτρεψε στα Τρίκαλα που συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και με τον Μπάρλοου να είναι ασταμάτητος να μειώσουν στον πόντο με το 70-71 στο 35' και το παιχνίδι να εξελιχθεί σε θρίλερ. Αμέσως μετά, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους οι Τζέιμς και Σίνγκλετον και κάνοντας το 70-76 έσωσαν τον Εξάστερο. Ωστόσο, στο 37' οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 74-76 όμως τελικά ο Παναθηναϊκός Superfoods γλίτωσε την γκέλα και με το 82-77 πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-44, 58-66, 77-82

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 5, Μπιρούτα 10, Τσαγκαράκης 8, Μπάρλοου 28, Χότον 11, Λίποβι 5, Καραθανάσης, Άτιτς, Πουλιανίτης 2, Καλλές 3, Βαρυτιμιάδης 5.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Φώτσης 11, Φελντέιν 13, Χαραλαμπόπουλος 7, Καλάθης Ν. 7, Νίκολς 3, Τζέιμς 17, Καλάθης Π. 1, Παππάς 8, Μπουρούσης 3.