Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου 2016

Ολυμπιακός: Μεγάλο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη (photos)

Με μεγάλο “διπλό” στην Πόλη συνεχίζει την πορεία του στη φετινή Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός καθώς σταματώντας το νικηφόρο σερί της Νταρουσάφακα επικράτησε με 77-71 στην 10η αγωνιστική και πλέον μετράει 6 νίκες και 4 ήττες.

Με “όπλο” τους την καλή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Γκριν οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και “απέδρασαν” από την Κωνσταντινούπολη με την πολύ σημαντική νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να έχουν μπει “ζεστοί” διατήρησε σε όλο το δεκάλεπτο το προβάδισμα, το οποίο στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν στο +5(9-14). Η Νταρουσάφακα με τον Γουοναμέϊκερ και τον Ερντέν πλησίασε στον πόντο(21-22) όμως οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν τα ηνία και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 21-24.

Η αντεπίθεση των Τούρκων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και μπαίνοντας με ένα σερί 4-0 πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 25-24 όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και με ένα σερί 9-0 από τους Λοτζέσκι και Μπιρτς ξέφυγε με το 28-37 στο 14ο λεπτό. Ο Κλάϊμπουρν με ένα σερί 4-0 μείωσε στους 5 όμως οι “ερυθρόλευκοι” δεν ανησύχησαν περισσότερο και με τρίποντο του Παπανικολάου και βολή του Πρίντεζη πήγαν ξανά στο +9 με το 34-43 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους Μάντζαρη και Πρίντεζη πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 40-52 στα μισά της τρίτης περιόδου. Όμως, στη συνέχεια οι Πειραιώτες χαλάρωσαν και οι Τούρκοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα σερί 8-0 έριξαν τη διαφορά στους 4(51-55) στο 29' για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με το 51-57.

Η Νταρουσάφακα συνέχισε να παλεύει για την ανατροπή και στην τελευταία περίοδο, στην οποία με ένα σερί 8-0 από τους Γουοναμέϊκερ και Αλντεμίρ πλησίασε στο καλάθι με το 61-63 στο 34' και το παιχνίδι απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ο Γκριν με τρίποντο έβαλε “φρένο” στο σερί των γηπεδούχων όμως ο Ουίλμπεκιν απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 64-66. Ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Γκριν και βολές από τον Σπανούλη και με το 67-74 οι “ερυθρόλευκοι” ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Αλντεμίρ και Κλάϊμπουρν συνέχισαν να προσπαθούν για την ανατροπή κάνοντας το 71-76 στα 17'' όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και τελικά με το 71-77 ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το μεγάλο “διπλό” στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 34-43, 51-57, 71-77

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Μπατούκ, Ερντέν 4, Κλάϊμπουρν 21, Ουίλμπεκιν 8, Μόερμαν 2, Γουοναμέϊκερ 11, Αλντεμίρ 10, Μπερτάνς 8, Άντερσον 7.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 15, Σπανούλης 13, Παπαπέτρου 4, Γιανγκ, Γκριν 10, Λοτζέσκι 15, Μιλουτίνοφ 4, Μπιρτς 5, Μάντζαρης 5, Χάκετ 3, Παπανικολάου 3.