Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2016

Αγχωτικό το πρώτο «διπλό» για τον Κολοσσό (photo)

Ο Κολοσσός έκανε τα εύκολα δύσκολα στο Λαύριο όμως χάρη στο ριμπάουντ και το καλάθι του Σαλούστρου γλίτωσε την “αυτοκτονία” και επικρατώντας με 67-65 της τοπικής ομάδας για την 11η αγωνιστική της Basket League πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Για 30 λεπτά οι Ροδίτες είχαν με σχετική άνεση τα ηνία του αγώνα όμως στο τέλος χαλάρωσαν και παραλίγο να το “πληρώσουν” ακριβά. Το Λαύριο δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έφερε το παιχνίδι στα ίσα στα 24'' πριν το τέλος όμως ο Χρήστος Σαλούστρος λύτρωσε τον Κολοσσό και του χάρισε την έκτη του νίκη και πρώτη εκτός έδρας και παραμένει στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Το Λαύριο άνοιξε το σκορ όμως ο Κολοσσός ήταν αυτό που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι καθώς από την αρχή είχε τα ηνία και ένα μικρό προβάδισμα. Στο πρώτο τετράλεπτο οι Ροδίτες ήταν στο +4(3-7) ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν σε απόσταση “αναπνοής” μέχρι το 8-9 στο 6'. Από κει και μετά, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν “στροφές” και με τον Ρέντικ να έχει μπει ορεξάτος και ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ με το 8-16 στο 9' ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 13-18.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς το Λαύριο μπήκε καλύτερα και με τους Σέλτον και Μπολντς μείωσε αρχικά στο καλάθι(16-18) ενώ με τους Αθανασούλα και Χάμιλτον πέρασε πρώτη φορά μπροστά μετά το αρχικό 2-0 με το 28-27 στο 17ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός ξαναβρήκε ρυθμό και χάρη στον Αχόνεν και ένα σερί 6-0 πήρε και πάλι τα ηνία και πήγε ξανά στο +5 με το 31-36 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια με τους Χάμιλτον και Στεφανίδη το Λαύριο μείωσε στους 3 με το 35-38 στο οποίο όμως ο Κολοσσός απάντησε με ένα σερί 10-0 και πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 35-48 στα μισά της τρίτης περιόδου. Τρία λεπτά αργότερα με τον Αχόνεν να παραμένει ασταμάτητος οι Ροδίτες έφτασαν και στο +14(41-55) στο 28' όμως με ένα σερί 6-0 από τους Πάντερ και Γκρέϊ το Λαύριο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 47-55 του τριαντάλεπτου.

Ο Κολοσσός εξακολούθησε να έχει τον πρώτο λόγο και στην τελευταία περίοδο όμως πια δεν είχε και την ίδια άνεση. Με αντεπίθεση διαρκείας το Λαύριο έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή και παραλίγο να την καταφέρει. Με ένα σερί 4-0 αρχικά μείωσε στους 6(51-57) στο 33' ενώ στη συνέχεια εκμεταλλευόμενο την χαλάρωση των Ροδιτών με νέο σερί αυτή τη φορά 10-0 μείωσε στο καλάθι με το 63-65 στα 1:49 πριν το τέλος και ξαφνικά το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Ακολούθησε ένα λεπτό χωρίς σκορ και με λάθη και από τις δύο ομάδες ώσπου ο Αθανασούλας ισοφάρισε σε 65-65 στα 24''. Ο Χολ αστόχησε όμως ο Σαλούστρος έσωσε κυριολεκτικά τον Κολοσσό καθώς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κάνοντας το τελικό 65-67 οι Ροδίτες πανηγύρισαν το μεγάλο “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 31-36, 47-55, 65-67
Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 10, Κοκ 5, Πάντερ 16, Αθανασούλας 10, Μπολντς 8, Στεφανίδης 3, Σέλτον 7, Γκρέϊ 4, Κακλαμανάκης 2, Περράκης.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής, Ρέλεφορντ 2, Βασιλόπουλος, Τσούκου 5, Ρέντικ 24, Σαλούστρος 4, Αχόνεν 15, Γουότσον, Χολ 17.