Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2016

Πήρε τον πρώτο «τελικό» ο Απόλλωνας (photo)

Τον πρώτο από τους τέσσερις “τελικούς” που έχει μπροστά του μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της Basket League πήρε ο Απόλλωνας καθώς επικρατώντας με 74-65 της Δόξας Λευκάδας έφτασε τις τρεις νίκες.

Η ομάδα της Πάτρας είναι με την “πλάτη στον τοίχο” και με την σημερινή(3/12) της νίκη πήρε μεγάλη βαθμολογική “ανάσα” στην προσπάθειά της να “ξεκολλήσει” από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη, η νεοφώτιστη Δόξα αν και προσπάθησε αξιέπαινα δεν κατάφερε να “αποδράσει” από την Πάτρα με το μεγάλο “διπλό” και πλέον μετράει 2 νίκες και 7 ήττες.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας καθώς ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 από τους Διαμαντάκο και Μπάβτσιτς στα πρώτα δυόμιση λεπτά ενώ ένα λεπτό αργότερα δια χειρός Καλινόσκι ήρθε και το +8(9-1). Στη συνέχεια η Δόξα χάρη στους 6 πόντους του Ουέλς μείωσε σε 11-6 όμως με δύο τρίποντα από τους Χίκεϊ και Καλινόσκι οι Πατρινοί ήταν στο 17-10 στο 7' ενώ με ένα σερί 6-0 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 23-12 στο 9'. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες ώσπου με βολές του Βεργίνη η διαφορά έφτασε στο +13 με το 25-12 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο δια χειρός Ράσελ ο Απόλλωνας έφτασε και στο +15(27-12) όμως λίγο αργότερα χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Τσαλδάρη και Ρόμπινσον η Δόξα μείωσε αρχικά στους 9(29-20) ενώ στο 16' δια χειρός Μπασάμπε έριξε τη διαφορά και στους 8(34-26). Μάλιστα, εκμεταλλευόμενη μια μικρή χαλάρωση του Απόλλωνα η ομάδα της Λευκάδας πλησίασε και άλλο με το 40-36 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο λόγο και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως η Δόξα παρέμεινε κοντά και με το σκορ να είναι στο 50-46 στα μισά της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας ανέκαμψε και με ένα σερί 8-0 πήγε ξανά στο +12(58-46) όμως η Δόξα συνέχισε να το παλεύει και με ένα σερί 5-0 από τους Ντόμπλας και Τσαλδάρη μείωσε στους 7 με το 58-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι στην Πάτρα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο καθώς αν και οι γηπεδούχοι πήγαν πάλι στο +10(65-55) τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα η Δόξα δεν πτοήθηκε και συνέχισε να παλεύει για την ανατροπή μειώνοντας στους 5(65-60). Όμως, στο τρίλεπτο που απέμενε δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο καθώς οι Ντούβνιακ, Σλαφτσάκης και Καλινόσκι απάντησαν άμεσα και με το τελικό 74-65 ο Απόλλωνας πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 40-36, 58-51, 74-65
Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 2, Ντούβνιακ 6, Καλινόσκι , Τσιάρας, Ράσελ 18, Μπάβτσιτς 9, Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης 10, Χίκεϊ 5, Κόμπινς 6.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος Χ.): Τσαλδάρης 14, Δεμερτζής 2, Τζόνσον, Σκοτ 9, Ντόμπλας 10, Ρόμπινσον 13, Μπασάμπε 3, Ουέλς 13, Ψαθάς 1, Πεταλωτής.