Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2016

Μεγάλη νίκη για την Κύμη με σούπερ τριάδα Ελλήνων (photo)

Πολύ μεγάλη σε βαθμολογική σημασία νίκη πανηγύρισε η Κύμη καθώς χάρη στους Σταμάτη, Σιγκούνα και Τουντζιαράκη “καθάρισε” με 77-66 το ντέρμπι με τον Προμηθέα και μετά και την 11η αγωνιστική της Basket League βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου όμως από κει και μετά η Κύμη χάρη στους τρεις Έλληνες παίκτες της διατήρησε ένα προβάδισμα ασφαλείας και πήρε την μεγάλη νίκη, την πέμπτη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με τον Προμηθέα να ξεκινάει με τρίποντο του Τόντιτς αλλά η Κύμη απάντησε με ένα σερί 6-0 για το 6-3 στο πρώτο τρίλεπτο και έκτοτε διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα. Λίγο αργότερα ο Γερομίχαλος μείωσε στον πόντο όμως με ένα σερί 7-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στο +8(13-5) στο 5'. Τρία λεπτά αργότερα με ένα σερί 5-0 οι Πατρινοί μείωσαν στους 3(18-15) ενώ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου πλησίασαν και στο καλάθι με το 21-19.

Η αντεπίθεση του Προμηθέα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και με τον Γερομίχαλο να είναι σε πολύ καλή μέρα και τους Γκίκα, Μουρ και Γκραβά να βάζουν το “λιθαράκι” τους έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 30-30 στα μισά της περιόδου. Ο Σταμάτης απάντησε με τρίποντο όμως με ένα σερί 5-0 από τους Ντίκερσον και Γκίκα ο Προμηθέας πέρασε πρώτη φορά μπροστά μετά το αρχικό 0-3 με το 33-35 στο 18'. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί διατήρησαν το ελάχιστο προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 39-40.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και στην τρίτη περίοδο. Μέχρι και το 23' και το 43-45 το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο όμως σε εκείνο το σημείο με “οδηγό” τον Σταμάτη και ένα σερί 8-0 η Κύμη ξέφυγε με το 51-45 στο 28'. Στη συνέχεια, ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι όμως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο τριαντάλεπτο με το 53-49.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας εμφάνισε σημάδια κούρασης και μένοντας τρία λεπτά χωρίς σκορ έδωσε την ευκαιρία στην Κύμη να πάει σε διψήφιο προβάδισμα με το 60-49 και ουσιαστικά εκεί να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα με δύο τρίποντα από τους Πέττα και Γκραβά οι Πατρινοί ανέκαμψαν και μείωσαν στους 5(60-55) ενώ στη συνέχεια με ένα σερί 4-0 από τους Κλαρκ και Τσάμη πλησίασαν και στους 4(65-61) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ωστόσο, δεν μπόρεσαν να πάρουν και τα ηνία καθώς η Κύμη απάντησε με ένα σερί 10-0 και με το 75-61 στο 38' έβαλε τέλος στις ελπίδες τους. Το τελευταίο δίλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά η πολύ μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για την Κύμη ήρθε με το 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-40, 53-49, 77-66
Κύμη (Μπρατσιάκος): Σχίζας 2, Σιγκούνας 11, Ελ-Αμίν, Τουντζιαράκης 17, Αντεγκμπόγιε 10, Τσούπκοβιτς 9, Κοστόφ 12, Σταμάτης 11, Πάλμπλαντ 5.

Προμηθέας Πατρών (Βετούλας): Τσάμης 2, Γκίκας 7, Κλαρκ 7, Κρομά 3, Μουρ 12, Πέττας 6, Τόντιτς 3, Ντίκερσον 2, Γερομίχαλος 11, Γκραβάς 13, Γιαννικόπουλος.