Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2016

Πεντάδα «φωτιά» και νίκη ψυχολογίας για την ΑΕΚ (photo)

Αν και χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να πάρει μπροστά με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μαυροειδή, Μιλόσεβιτς, Ούκιτς, Ουίλιαμς και Ιβάνοβιτς η ΑΕΚ “καθάρισε” και τον Κόροιβο Αμαλιάδας και επικρατώντας με 89-75 στο ΟΑΚΑ στην 9η αγωνιστική της Basket League πήρε νίκη ψυχολογίας.

Το κλίμα τα τελευταία εικοσιτετράωρα δεν είναι και το καλύτερο καθώς μετά τον τραυματισμό του Κώστα Βασιλειάδη ήρθε το θλιβερό γεγονός με την εμπλοκή του Μάικ Ντίξον σε τροχαίο δυστύχημα και για αυτό η ΑΕΚ έπαιξε τόσο όσο ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα και να παραμείνει σε απόσταση “αναπνοής” από τον πρώτο στην βαθμολογία Ολυμπιακό.

Αμφίρροπο ήταν στο ξεκίνημά του το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ καθώς η ΑΕΚ μπήκε με ένα σερί 6-0 όμως ο Κόροιβος απάντησε με ένα 10-0 και προηγήθηκε με 6-10 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ακολούθησε νέο σερί αυτή τη φορά ένα 7-0 από την Ένωση για το 13-10, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 13-13 και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Μάλιστα, παρόλο που οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7(22-15) ο Κόροιβος απάντησε άμεσα και πάλι με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με το 24-20.

Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και στη δεύτερη περίοδο καθώς στο ξεκίνημα με ένα 4-0 από τον Χολ ο Κόροιβος μείωσε σε 26-24 όμως με δύο τρίποντα από τους Ιβάνοβιτς και Μιλόσεβιτς η ΑΕΚ πήγε ξανά στο +6(32-26) για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Μπράουν για το 32-29 στο 14'. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε η δεύτερη περίοδος με την Ένωση να πηγαίνει πάλι στο +6, τον Κόροιβο να μειώνει ξανά στους 3 και τελικά το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το 46-39.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η ΑΕΚ εμφανίστηκε βελτιωμένη και μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο με ένα σερί 8-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 54-39 στο 24'. Ο Κόροιβος δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και η Ένωση με τους Ούκιτς και Μιλόσεβιτς έφτασε στο +17(63-46) στο 28' και μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο”. Ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς χαλάρωσαν και ο Κόροιβος χάρη σε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα από τους Μπράουν και Χατζηνικόλα έριξε τη διαφορά στους 5(63-58) για να κλείσει τελικά το τριαντάλεπτο με ένα 5-0 από τον Ιβάνοβιτς και το 68-58.

Ο Κόροιβος κερδίζοντας τις εντυπώσεις και σε αυτό το παιχνίδι συνέχισε να το παλεύει και στην τελευταία περίοδο και με επτά συνεχόμενους πόντους του Γκότσερ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 74-65 στο 34' όμως ο Μαυροειδής απάντησε με ένα σερί 5-0 για το 79-65 και ουσιαστικά εκεί έλαβαν τέλος οι ελπίδες της ομάδας της Αμαλιάδας. Χάρη στους πρωταγωνιστές της τους Μαυροειδή, Μιλόσεβιτς, Ιβάνοβιτς και Ουίλιαμς η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με το 89-75 και παραμένει σε απόσταση “αναπνοής” από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 46-39, 68-58, 89-75