Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2016

Πέρασε εύκολα από την Πάτρα ο Άρης (photo)

Αν και χαλάρωσε στο τελευταίο 15λεπτο και από το +27 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου πήγε στο +7 στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Άρης επικράτησε με 79-64 του Απόλλωνα στην Πάτρα για την 11η αγωνιστική της Basket League και παραμένει στην πρώτη τετράδα.

Μπορεί να έπαιξε με σημαντικές απουσίες(Τζένκινς, Μούρτος, Σανικίτζε) και να χαλάρωσε στο τέλος όμως όντας σοβαρός και πολύ καλός για 30 λεπτά ο Άρης έκανε το... καθήκον του στην Πάτρα και πήρε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα στο παιχνίδι στο οποίο επέστρεψαν οι Καββαδάς και Γιάνκοβιτς. Πλέον, οι Θεσσαλονικείς βάζουν πλώρη για τον αγώνα με την Ναχαρίγια για το Basketball Champions League ενώ από την άλλη, ο Απόλλωνας παραμένει χαμηλά μετρώντας μόνο τρεις νίκες.

Καταιγιστικός με το “καλημέρα” ήταν ο Άρης και δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να είναι ανταγωνιστικός ούτε στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν σε επαφή με το σκορ μόνο στο πρώτο ενάμιση λεπτό με το 4-4 καθώς από κει και μετά οι Θεσσαλονικείς πάτησαν “γκάζι” και με ένα σερί 8-0 άρχισαν να ξεφεύγουν με το 4-12 στο πρώτο τετράλεπτο. Αμέσως μετά, ο Βεργίνης με τρίποντο μείωσε στους 5 όμως με ένα σερί 6-0 ο Άρης πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 7-18 στο 8'. Μάλιστα, δεν έμεινε εκεί και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε και στο +13(11-24).

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σε “περίπατο” των Θεσσαλονικιών καθώς ο Απόλλωνας ήταν κάκιστος πετυχαίνοντας σε όλο το δεκάλεπτο μόλις 7 πόντους. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη εκμεταλλευόμενοι την δεδομένη αγωνιστική τους ανωτερότητα αλλά και την πολύ κακή μέρα των γηπεδούχων δεν άργησαν να ξεπεράσουν και τους 20 πόντους φτάνοντας ως το +23(15-38) στο 16' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 18-40.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Άρης μπήκε με ένα σερί 5-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +27(18-45) και συνέχισε ανενόχλητος τον “περίπατο”. Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους όμως στη συνέχεια μια μικρή χαλάρωση των Θεσσαλονικιών έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα με δύο τρίποντα από τους Βεργίνη και Χίκεϊ και ένα σερί 8-0 να ρίξει τη διαφορά στους 13(38-51) στο 27'. Μάλιστα, με δύο νέα τρίποντα αυτή τη φορά από τους Κουζέλογλου και Χίκεϊ οι Πατρινοί δεν επέτρεψαν στον Άρη να ξεφύγει πάλι ακόμα περισσότερο και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 44-61.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Ξανθόπουλος με τρίποντο διατήρησε το +17 του Άρη με το 47-64 στο 33' όμως η χαλάρωση των Θεσσαλονικιών συνεχίστηκε και ο Απόλλωνας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και μάζεψε και άλλο τη διαφορά. Με τα τρίποντα να πέφτουν “βροχή” και ένα σερί 10-0 οι Πατρινοί μείωσαν στους 7(57-64) στο 34' και το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον. Ο Κάμινγκς με βολές σταμάτησε το σερί των γηπεδούχων όμως με συνεχόμενους πόντους του Βεργίνη ο Απόλλωνας μείωσε ξανά στους 7(61-68) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή και με δύο τρίποντα από τους Ξανθόπουλο και Γιάνκοβιτς ο Άρης πήγε ξανά στο +15 με το τελικό 64-79 και πανηγύρισε το “διπλό” στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 18-40, 44-61, 64-79
Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 13, Τσιάρας, Κουζέλογλου 8, Καλινόσκι 13, Ντούβνιακ, Μπάβτσιτς 10, Ράσελ 2, Χίκεϊ 16, Σλαφτσάκης, Κόμπινς 2.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 11, Σίμτσακ 7, Κάμινγκς 6, Φλιώνης, Ζάρας 9, Μαρμπλ 4, Ντραγκίσεβιτς 17, Τσαϊρέλης 14, Καββαδάς 1, Γιάνκοβιτς 10.