Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2016

Φοβερή Κύμη «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ (photo)

Η αξιέπαινη και εντυπωσιακή νεοφώτιστη στη Basket League Κύμη πέτυχε στην 8η αγωνιστική μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της καθώς επικράτησε με 93-82 του ΠΑΟΚ, για τον οποίο οι γκέλες δεν έχουν τελειωμό.

Ο ΠΑΟΚ ήταν... ΠΑΟΚ στα 13 πρώτα λεπτά του αγώνα όμως στη συνέχεια εμφάνισε ξανά το κακό του πρόσωπο και το πλήρωσε για άλλη μια φορά με τη νέα γκέλα αυτή τη φορά να έρχεται με την Κύμη. Η ομάδα του Γιάννη Μπρατσιάκου από το -11 πήγε στο +13 και τελικά στην ιστορική νίκη στην παρθενική της συμμετοχή στην μεγάλη κατηγορία μπάσκετ των Ανδρών.

Αρχικά η Κύμη με τον Μόργκαν να μπαίνει “ζεστός” ξεκίνησε λίγο καλύτερα το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα μέχρι το 5-4 στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Κάπου εκεί όμως ο ΠΑΟΚ “ζεστάθηκε” και με τους Κλάντον, Τέιλορ και Σάϊμπερτ πήρε τα ηνία και πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 11-22 στο 8'. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και ο Δικέφαλος διατηρώντας το +10 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το 17-27.

Με τον Χρυσικόπουλο να αναλαμβάνει δράση ο ΠΑΟΚ διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα μέχρι το 22-33 στο 13ο λεπτό καθώς στη συνέχεια η χαλάρωση των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου έδωσε την ευκαιρία στην Κύμη με τους Τουντζιαράκη και Ελ-Αμίν να μαζέψει τη διαφορά και να πλησιάσει στους 4(31-35) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Χρυσικόπουλο ο Δικέφαλος διατήρησε τα ηνία και με τον 24χρονο φόργουορντ και τους Τσόχλα και Κλάντον ήταν στο +5(40-45) στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια τα πράγματα άλλαξαν καθώς από τη μια ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε και από την άλλη η Κύμη πάτησε “γκάζι” και γύρισε το παιχνίδι. Με ένα σερί 11-0 από το 23' και μετά οι γηπεδούχοι πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 60-54 στο 26' οι Χρυσικόπουλος, Σάϊμπερτ και Μιλιένοβιτς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Κύμη να προηγείται με 72-63.

Με τον Κοστόβ να παραμένει ασταμάτητος και δύο συνεχόμενα τρίποντα ένα δικό του και ένα από τον Σιγκούνα η Κύμη ήταν στο +13(80-67) στο 33'. Η κακή εμφάνιση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με το 86-74 στο 38' να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ανατροπή και η εντυπωσιακή Κύμη πανηγύρισε μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της με το ταμπλό να γράφει το τελικό 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 40-45, 72-63, 93-82
Κύμη (Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 6, Αντεγκμπόγιε 7, Τσούπκοβιτς 11, Κοστόβ 21, Σταμάτης 9, Μόργκαν 9, Πάλμπλαντ 6, Τουτζιαράκης 7, Ελ-Αμίν 17.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 20, Τσόχλας 2, Κόνιαρης 5, Μιλιένοβιτς 11, Τέιλορ 9, Μπράιαντ, Κλάντον 14, Σάϊμπερτ 19, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης.