Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2016

Επέστρεψε στους «περίπατους» η ΑΕΚ (photo)

Την ήττα από τον Παναθηναϊκό Superfoods στην προηγούμενη αγωνιστική της Basket League “ξέσπασε” η ΑΕΚ στη Δόξα Λευκάδας συντρίβοντάς τη με το 84-60 στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική.

Κάνοντας επίδειξη δύναμης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ερχόμενοι με... φόρα και από τον “περίπατο” με την Σαρλερουά οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς έκαναν “πάρτι” διαρκείας και “καθάρισαν” με συνοπτικές διαδικασίες την νεοφώτιστη και ανήμπορη Δόξα Λευκάδας. Πλέον, η Ένωση βάζει στο μυαλό της το παιχνίδι με την Μπεσίκτας στην Τουρκία.

Από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις της η ΑΕΚ καθώς ξεκίνησε με ένα 5-0 του Ντίξον και παρά το γεγονός ότι η Δόξα ισοφάρισε σε 9-9 στο 7ο λεπτό στη συνέχεια η Ένωση πάτησε “γκάζι”. Με ένα σερί 10-0 πήγε νωρίς νωρίς σε διψήφιο προβάδισμα με το 22-10 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Εκμεταλλευόμενη την δεδομένη διαφορά δυναμικότητας η “βασίλισσα” δεν επέτρεψε στη Δόξα να μείνει σε επαφή με το σκορ και μετέτρεψε σε “περίπατο” την δεύτερη περίοδο. Με τρίποντα από τους Τσαλμπούρη και Σάκοτα έφτασε στο +18(30-12) στο 13' και στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες των Μπασάμπε και Σκοτ διατήρησε με άνεση τον έλεγχο του αγώνα και τη διαφορά κοντά στο +18. Μάλιστα, στο κλείσιμο του ημιχρόνου πήγε και στο +20 με το 46-26.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια η Δόξα δεν μπορούσε έστω να αντιδράσει και από την άλλη η ΑΕΚ συνέχισε ανενόχλητη τον “περίπατο”. Στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν κοντά στο +20 ενώ η νεοφώτιστη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 14(60-46) ενώ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 63-46.

Πλέον, η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και με την διαφορά να φτάνει και στο +26(84-58) η νέα άνετη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα ήρθε με το τελικό 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 46-26, 63-46, 84-60

AEK (Ζντοβτς): Ούκιτς 7, Σάκοτα 16, Τσαλμπούρης 8, Μιλόσεβιτς 11, Ιβάνοβιτς 5, Ντίξον 13, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 15, Λαρεντζάκης 7, Φάλκερ 2, Χαριτόπουλος.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος Χ.): Δεμερτζής 3, Τσαλδάρης 7, Ταπούτος 1, Σκοτ 8, Ντόμπλας 8, Μπασάμπε 18, Ψαθάς 1, Τζόνσον, Ρόμπινσον 14, Πεταλωτής.