Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2016

«Περίπατος» με σούπερ Ντραγκίσεβιτς για τον Άρη (photo)

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να πατήσει “γκάζι” ο Άρης και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ταντίγια Ντραγκίσεβιτς να “διαλύσει” τον Κολοσσό με το 84-60 στο “Nick Galis Hall” για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη επέστρεψαν στις καλές τους εμφανίσεις και επιτρέποντας στον Κολοσσό να τον... ακολουθήσει μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο “καθάρισαν” δια περιπάτου το παιχνίδι και έφτασαν τις πέντε νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού καθώς μπήκε στο παιχνίδι με ένα 7-0 στο πρώτο δίλεπτο ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 5' όταν μετά από ένα σερί 10-0 ο Άρης προηγήθηκε πρώτη φορά με το 13-9. Δύο λεπτά αργότερα οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο +6(17-11) όμως με τους Τσούκου, Ρέλεφορντ και Γεωργαλλή οι Ροδίτες πλησίασαν στο καλάθι με το 20-18 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τον Ντραγκίσεβιτς να μπαίνει ορεξάτος στη δεύτερη περίοδο και ένα δικό του σερί 8-0 ο Άρης πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 28-18 στο 12' ενώ ένα λεπτό αργότερα με δύο νέα τρίποντα αυτή τη φορά από τους Μαρμπλ και Ξανθόπουλο η διαφορά έφτασε στο +13(34-21). Ο εντυπωσιακός Χολ συνέχισε να παλεύει και με νέο δικό του σερί μείωσε στους 10(36-26) στα μισά της περιόδου όμως ο Άρης δεν... ανησύχησε περισσότερο καθώς με ένα σερί 5-0 από τον ασταμάτητο Ντραγκίσεβιτς και κάρφωμα του Γιάνκοβιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +18(47-29) και μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο” ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 47-31.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με ένα 4-0 από τους Ρέντιτς και Βασιλόπουλο ο Κολοσσός μείωσε στους 12(47-35) όμως η συνέχεια ήταν καταστροφική για τους Ροδίτες καθώς παραδόθηκαν και έδωσαν την ευκαιρία στον Άρη να τρέξει ένα σερί 15-0 και να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +27(62-35) στο 28'. Πια με το παιχνίδι να έχει εξελιχθεί σε παράσταση για έναν ρόλο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 68-39.

Πλέον, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ο Κολοσσός δεν ήταν σε θέση να καλύψει την πολύ μεγάλη διαφορά η οποία πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ήταν στο +29(74-45). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παρέμειναν σοβαροί και μαχητικοί ως το τέλος και έτσι ο Άρης ολοκλήρωσε τον... “περίπατο” με το τελικό 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-31, 68-39, 84-60
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Μούρτος 5, Σίμτσακ 8, Γιάνκοβιτς 3, Τζένκινς 6, Ζάρας 3, Κάμινγκς 6, Ντραγκίσεβιτς 21, Μαρμπλ 7, Τσαϊρέλης 9, Φλιώνης 5, Χρηστίδης 8.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής 2, Ρέλεφορντ 16, Λιάπης 2, Ρέντιτς 10, Χολ 8, Τσούκου 5, Αχόνεν, Γουότσον 7, Βασιλόπουλος 8, Αγγελάκος, Παπαδάκης 2, Σαλούστρος.