Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2016

Ανατροπή χωρίς happy end για τον ΠΑΟΚ (photos)

Αν και γύρισε το παιχνίδι και από το -13 του 27' και πήγε στο +2 στα 43'' πριν το τέλος, το τρίποντο του καταπληκτικού Ζάνις Πέινερς ήταν για χιλιοστά του δευτερολέπτου εκτός χρόνου και τελικά ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στην Τουρκία ηττήθηκε με 78-77 από την Ουσάκ Σπορτίφ στην 9η αγωνιστική του Basketball Champions League και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Παρόλο που ο ΠΑΟΚ “κάλυψε” το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο με την αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο ήταν άτυχος καθώς το τρίποντο του μεγάλου του πρωταγωνιστή του Ζάνις Πέινερς ήταν οριακά εκτός χρόνου και έτσι έκανε την πέμπτη του ήττα στο BCL. Πλέον, οι Θεσσαλονικείς με απολογισμό 5 ήττες και 4 νίκες έχουν ακόμα δυσκολότερο έργο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις και στο πρώτο τετράλεπτο ήταν στο ισόπαλο 6-6. Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 6-0 από τους Μιλιένοβιτς και Τέιλορ προηγήθηκε με νταμπλ σκορ(6-12) όμως η Ουσάκ απάντησε με ένα σερί 7-0 και πέρασε ξανά μπροστά με το 16-14 στο 9' ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 21-18.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Γλυνιαδάκης μείωσε στον πόντο(21-10) όμως από κει και μετά η Ουσάκ όντας λίγο καλύτερη από τον Δικέφαλο διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο. Ο Τσόχλας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 31-31 στο 14' αλλά ο Φρεϊμανις με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 35-31 στα μισά της περιόδου. Ακολούθησε ένα τρίλεπτο χωρίς σκορ και από τις δύο ομάδες και στη συνέχεια οι Τούρκοι αύξησαν το σερί και τη διαφορά τους και με το 8-0 έκαναν το 39-31 στο 18'. Οι Μιλιένοβιτς και Σάϊμπερτ απάντησαν με ένα σερί 5-0 και μείωσαν στους 3 με το 39-36 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά και το “πλήρωσε”. Η Ουσάκ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα του Δικεφάλου αλλά και με τον ΜακΚίσιτς να μπαίνει “καυτός” στην τρίτη περίοδο και μαζί με το τρίποντο του Φρεϊμάνις να “τρέχει” ένα σερί 9-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 50-38 στο 23'. Με τους Χρυσικόπουλο, Πέινερς και Γλυνιαδάκη μείωσε στους 9(55-46) στα μισά της περιόδου όμως δυόμιση λεπτά αργότερα με ένα 4-0 από τους Καβακλίογλου και Όγκαστ η Ουσάκ πήγε στο +13(61-48). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 7-0 από τους Μπράιαντ, Σάϊμπερτ και Τσόχλα έριξε τη διαφορά στους 5 με το 62-57 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το σερί του Δικεφάλου συνεχίστηκε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και φτάνοντας στο 9-0 μείωσε και στους 3(62-59). Ο Κάϊρους έβαλε “φρένο” στο σερί των Θεσσαλονικιών όμως οι Σάϊμπερτ και Κλάντον με ένα σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τα ηνία με το 66-67 στο 36' και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι. Ο ασταμάτητος Φρεϊμάνις έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ουσάκ, ο Πέινερς με ένα δικό του 4-0 έκανε το 69-71 και ο Ντεμιρέλ ισοφάρισε πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ακολούθησε ενάμιση λεπτό με εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες ώσπου ο Χάρισον έκανε το 73-71, ο Μπράιαντ ισοφάρισε σε 73-73 αλλά ο Φρεϊμάνις έκανε το 75-73 στο 38' και το ντέρμπι δεν είχε τελειωμό. Ακολούθησε άλλο ένα λεπτό χωρίς σκορ και στη συνέχεια ο πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ ο Πέινερς με νέο 4-0 έδωσε “ανάσα” στους Θεσσαλονικείς με το 75-77 στα 43''. Ο Χάρισον απάντησε με τρίποντο για το 78-77 στα 28'', το σουτ του Πέινερς στην εκπνοή ήταν οριακά εκτός χρόνου και με αυτό να είναι το τελικό σκορ η Ουσάκ πήρε την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-57, 78-77

Ουσάκ Σπορτίφ (Μπουλκάζ): Καβακλίογλου 4, Χάρισον 16, Κάνταν 4, Φρεϊμάνις 18, Όγκαστ 10, Ντεμιρέλ 7, ΜακΚίσιτς 10, Κάϊρους 7, Σονμέζ.