Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2016

Άρης: Νέο νικηφόρο σερί στο Champions League (photos)

Νέο σερί νικών στο Basketball Champions League ξεκίνησε ο Άρης καθώς επικράτησε με 72-54 της Έλιος Σανς στο “Nick Galis Hall” και μετράει δύο συνεχόμενες νίκες και πέντε συνολικά και πλέον με απολογισμό 5-3 ισοβαθμεί με τη Νίμπουργκ στην τρίτη θέση του πρώτου ομίλου.

Χάρη στην βελτίωσή του στο δεύτερο ημίχρονο και τους Ντραγκίσεβιτς που ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους του αγώνα και του Κάμινγκς που ήταν ο ηγέτης στο δεύτερο ο Άρης νίκησε την Έλιος εκτός από την Σλοβενία και στο “σπίτι” του και έφτασε τις 5 νίκες στο BCL.

Ο Άρης δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι σε αντίθεση με την Έλιος, η οποία από την αρχή του αγώνα είχε τον έλεγχο και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο μετά από ένα σερί 7-0 έφτασε στο +7(9-16) στο 7' ενώ ένα λεπτό αργότερα έφτασε και στο +7(11-18). Ωστόσο, στη συνέχεια με ένα σερί 5-0 από τους Ντραγκίσεβιτς και Μούρτο ο Άρης μείωσε στο καλάθι με το 16-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Αμφίρροπη ήταν και η δεύτερη περίοδος με την Έλιος να μπαίνει με ένα σερί 5-0 από τον Κοβάσεβιτς και πηγαίνει στο 18-23 στο 12' και αμέσως μετά στο +6(20-26). Όμως, με δύο τρίποντα από τον Ντραγκίσεβιτς ο Άρης ισοφάρισε σε 26-26 για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Κοβάσεβιτς για το 26-29 στα μισά της περιόδου. Ακολούθησε ένα λεπτό χωρίς σκορ ώσπου με ένα σερί από τους Ντραγκίσεβιτς και Τζένκινς οι Θεσσαλονικείς πέρασαν ξανά μπροστά με το 30-29. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έμειναν σχεδόν δύο λεπτά χωρίς σκορ με τον Ρεμεκούν να κάνει το 30-31 και με ένα 5-0 από τους Κάμινγκς και Τσαϊρέλη ο Άρης πήγε στο 35-31. Αμέσως μετά, η Έλιος πήρε και πάλι τα ηνία καθώς με ένα σερί 7-0 έκανε το 35-37 για να μειώσει ο Τσαϊρέλης σε 36-37 στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Νωθρά μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες καθώς χρειάστηκε να περάσουν δυόμιση λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο για να μπουν και πάλι στο σκορ με το σερί 6-0 του Άρη για το 42-37. Αμέσως μετά, ο Κοβάσεβιτς έβαλε και πάλι την Έλιος στο σκοράρισμα όμως με τους Ντραγκίσεβιτς και Κάμινγκς ο Άρης διατήρησε τα ηνία και έφτασε και στο +6(45-39) στα μισά της περιόδου. Ο μεγάλος “πονοκέφαλος” των Θεσσαλονικιών ο Κοβάσεβιτς, “ξαναχτύπησε” αυτή τη φορά με τρίποντο για το 45-42 όμως οι Μαρμπλ και Ξανθόπουλος απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και ο Άρης ξέφυγε πρώτη φορά με 9 πόντους(51-42) στο στο 26'. Όντας καλύτερη στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησε τον έλεγχο στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 53-46.

Όπως και στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες χρειάστηκε να περάσουν δύο λεπτά για να μπουν και πάλι στο σκοράρισμα και όταν βρήκαν ρυθμό ο Άρης με τρίποντο του Κάμινγκς πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 56-46 ενώ λίγο αργότερα με νέο τρίποντο από τον Αμερικανό έφτασε στο +13(61-48) στο 34'. Μάλιστα, με τον Κάμινγκς να συνεχίζει το... έργο του και τρίποντο του Μαρμπλ οι Θεσσαλονικείς πήγαν και στο +16(68-52) στο 38' και “καθάρισαν” οριστικά το παιχνίδι. Η Έλιος δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή στο δίλεπτο που απέμενε και ο καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο Άρης πανηγύρισε τελικά τη νίκη με το 72-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-37, 53-46, 72-54

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7, Μούρτος 8, Σίμτσακ, Τζένκινς 2, Κάμινγκς 18, Φλιώνης, Ζάρας 4, Μαρμπλ 6, Τσαϊρέλης 10, Ντραγκίσεβιτς 17.

Έλιος Σανς (Βούλιτς): Κούζλινκ 8, Μπράτετς, Μότσνικ 7, Κοβάσεβιτς 13, Βέσελ ,2 Μπολτσίνα, Ρεμεκούν 8, Ατανάτσκοβιτς 12, Βοντσίνα 4.

Δήλωσε λάθος παίκτη ο Άρης !

Ένα πρωτόγνωρο περιστατικό υπήρξε στη διάρκεια του αγώνα καθώς ο Άρης έκανε λάθος στη 12άδα που δήλωσε για το παιχνίδι και οι διαιτητές έβαλαν τα... πράγματα στη θέση τους. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης λανθασμένα δήλωσε τον τραυματία Έρικ Μπάκνερ και όχι τον Βασίλη Χρηστίδη και έτσι όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο ο 18χρονος σέντερ πάτησε παρκέ οι διαιτητές τον έβγαλαν από τον αγώνα αφού δεν είχε δηλωθεί και δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής.