Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2016

Έκλεισε το 2016 με «περίπατο» και νίκη ανάσα ο Απόλλωνας (pics)

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2016 ο Απόλλωνας καθώς πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση “διέλυσε” την Κύμη πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 75-60 στην 12η αγωνιστική της Basket League και πήρε μεγάλη βαθμολογική “ανάσα”.

Έχοντας με άνεση τον έλεγχο του αγώνα σε όλη του τη διάρκεια και παρά την χαλάρωση των τελευταίων λεπτών οι Πατρινοί “καθάρισαν” την Κύμη και πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας και επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό του καθώς ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 από τους Καλινόσκι και Διαμαντάκο και με τον πρώτο να έχει μπει πολύ ορεξάτος και ένα σερί 7-0 οι Πατρινοί πήγαν σε πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 19-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Μάλιστα, δεν έμειναν εκεί καθώς με τους Καλινόσκι, Μπάβτσιτς και Χίκεϊ έφτασαν και στο +15(26-11) στο 8' ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 28-15.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους Αντεγμπόγιε και Ελ-Αμίν η Κύμη σε μείωσε στους 7(30-23) όμως όχι μόνο δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο αλλά από κει και μετά παραδόθηκε άνευ όρων στους γηπεδούχους. Ο Απόλλωνας απάντησε με το εντυπωσιακό σερί 19-0 και με το παιχνίδι να έχει εξελιχθεί σε “περίπατο” η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +26(49-23) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 49-25.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια η Κύμη ήταν ωσεί παρών και δεν μπορούσε να αντιδράσει και από την άλλη ο Απόλλωνας συνέχισε ανενόχλητος το “πάρτι” του. Σε όλη την τρίτη περίοδο η διαφορά παρέμεινε κοντά στο +24 με το σκορ να είναι στο ενδεικτικό 58-34 στο 25' ωστόσο η χαλάρωση των Πατρινών στη συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στην Κύμη να πάρει μπροστά και με ένα σερί 14-0 να μειώσει στους 10 με το 58-48 του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Ράσελ έβαλε “φρένο” στην αντεπίθεση της Κύμης ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Βεργίνη και Καλινόσκι ο Απόλλωνας πήγε πάλι στο +15(68-53) στο 35' και εκεί “καθάρισε” και τυπικά το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή, η διαφορά έφτασε ξανά στο +18(75-57) και τελικά η μεγάλη νίκη του Απόλλωνα ήρθε με το 75-60.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 49-25, 58-48, 75-60
Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 9, Διαμαντάκος 4, Τσιάρας 5, Καλινόσκι 19, Ράσελ 10, Μπάβτσιτς 11, Κόμπινς 10, Σλαφτσάκης, Χίκεϊ 7.
Κύμη (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 11, Ελ-Αμίν 8, Κοστόφ 2, Σταμάτης, Σχίζας 11, Μόργκαν 4, Πάλμπλαντ 3, Τσούπκοβιτς 11, Τουντζιαράκης 10.