Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2016

Ολυμπιακός: Χαλαρά το 12 στα 12 (pic)

Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός “καθάρισε” και τον Προμηθέας Πάτρας επικρατώντας με 90-63 στο ΣΕΦ για την 12η αγωνιστική της Basket League και παραμένει αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί ούτε στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και έτσι με νέο “περίπατο” έκαναν το 12 στα 12.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν σοβαροί και μαχητικοί από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν επέτρεψαν στον Προμηθέα να τους ακολουθήσει ούτε καν στα πρώτα λεπτά. Χάρη στα τρίποντα των Αγραβάνη, Παπανικολάου και Μάντζαρη ήταν στο 12-9 στο πρώτο πεντάλεπτο ενώ στη συνέχεια με τον Αγραβάνη να έχει μπει ορεξάτος δεν άργησαν να πάνε σε διψήφιο προβάδισμα με το 27-16 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες πάτησαν “γκάζι” και με όπλα τους την καλή άμυνα και τον Λοτζέσκι να είναι σε νέα μεγάλη μέρα προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ(38-19) στα μισά της περιόδου. Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και μοιραία η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 53-27.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε και με τον “περίπατο” του Ολυμπιακού να συνεχίζεται η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +30(59-29) στο 23' και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 75-45.
Πλέον, η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από την Μπάμπεργκ με το 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-27, 75-45, 90-63

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 6, Σπανούλης 9, Αγραβάνης 11, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 4, Γκριν 10, Γιανγκ 6, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 6, Μιλουτίνοφ 7, Λοτζέσκι 13, Αθηναίου 4.

Προμηθέας Πάτρας (Αγγέλου): Κρομά 4, Γκίκας 15, Γκράβας 6, Τόντιτς 5, Μουρ 15, Κλαρκ 5, Γιαννικόπουλος, Πέττας 2, Γερομίχαλος 6, Τσάμης 3, Ντίκερσον 2.