Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου 2016

Παναθηναϊκός: Τεράστια χαμένη ευκαιρία στην Μαδρίτη ! (photos)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν φοβερός στην Μαδρίτη όμως δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη στη Μαδρίτη και ηττήθηκε με 87-84 από την Ρεάλ του συγκλονιστικού Γιουλ στην 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Αγωνία για τον Γκιστ που τραυματίστηκε.

Κρίμα και άδικο για τον Εξάστερο αφού η εξαιρετική εμφάνιση του στην Μαδρίτη δεν συνοδεύτηκε από το μεγάλο “διπλό”. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν χάρμα οφθαλμών και περισσότερο οι Καλάθης, Μπουρούσης και Φελντέιν, ο οποίος όμως έκανε δύο καθοριστικά λάθη στο τέλος όμως η Ρεάλ είχε σε πολύ καλή μέρα το μεγάλο της “όπλο” τον εκνευριστικά ασταμάτητο Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους.

Πλέον, έχοντας 4 νίκες και 3 ήττες ο Παναθηναϊκός Superfoods επιστρέφει στην Αθήνα για το μεγάλο ντέρμπι της Παρασκευής(18/11) με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και τα βλέμματα όλων είναι στραμμένα στον Τζέιμς Γκιστ. Ο Αμερικανός υπέστη τράβηγμα στους προσαγωγούς 7:32 πριν τη λήξη του αγώνα και όλα δείχνουν ότι δύσκολα θα προλάβει το ντέρμπι “αιωνίων”.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός καθώς με τον Φελντέιν να μπαίνει “καυτός” και να πετυχαίνει τρία τρίποντα προηγήθηκε δύο φορές με νταμπλ σκορ με το 4-8 στο πρώτο τρίλεπτο και με το 6-12 στο 5'. Χάρη στον πρώην “πράσινο” Γιόνας Ματσιούλις ο οποίος είχε φτάσει ήδη τους 7 πόντους η Ρεάλ μείωσε σε 9-12 όμως οι Σίνγκλετον και Ρίβερς διατήρησαν το προβάδισμα του Εξάστερου με το 18-22. Ακολούθησε μια άνευ λογικής τεχνική ποινή στον Μποχωρίδη και η Ρεάλ μείωσε στον πόντο(21-22) όμως ο αρκετά εύστοχος Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα με το 21-23 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 23-23 όμως χάρη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Παναθηναϊκός διατήρησε το μικρό προβάδισμα με το 25-28 στο 12'. Ένα λεπτό αργότερα η “βασίλισσα” ισοφάρισε ξανά με το 30-30 όμως ο Εξάστερος απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Παππά και Μπουρούση και ξέφυγε με το 30-36 στο 14'. Η επιστροφή του Γιουλ στο παρκέ λύτρωσε την Ρεάλ και “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό καθώς με ένα δικό του 8-0 και το 40-38 οι Μαδριλένοι πέρασαν πρώτη φορά μπροστά και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Παππάς και Μπουρούσης και πάλι ισοφάρισαν σε 44-44 όμως τα προβλήματα στην άμυνα του πολύ καλού επιθετικά Εξάστερου έδωσαν την ευκαιρία στους Ισπανούς να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα με το 53-49 στο 19' ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 53-50.

Ορεξάτος μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός καθώς ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 6-0 και με το 53-56 πήρε και πάλι τα ηνία πρώτη φορά μετά από το 14ο λεπτό του αγώνα. Αμέσως μετά, ο Ράντολφ απάντησε με τρίποντο, ο Εξάστερος χάρη στην βελτιωμένη άμυνά του και τον πολύ καλό Νικ Καλάθη πήρε ξανά το προβάδισμα όμως ο ασταμάτητος Γιουλ έφερε τη νέα ισοφάριση με το 61-61 στα μισά της περιόδου ενώ ένα λεπτό αργότερα έδωσε και το προβάδισμα στην Ρεάλ με το 66-64 και το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε. Στη συνέχεια, οι αρκετές συνεχόμενες προσπάθειες του Μπουρούση έδωσαν την ευκαιρία στους Μαδριλένους να κρατήσουν μια μικρή διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με το 72-68.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Ρεάλ να πηγαίνει και στο +5(75-70), ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 75-72 και αμέσως μετά υπέστη μεγάλο πλήγμα καθώς 7:32 πριν τη λήξη του αγώνα έχασε τον Γκιστ, ο οποίος υπέστη τράβηγμα στους προσαγωγούς και αποχώρησε για τα αποδυτήρια υποβασταζόμενος. Στη συνέχεια, παρά το σοκ γαι την απώλεια του Γκιστ οι Μπουρούσης και Καλάθης έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Εξάστερο με το 75-76 ενώ ο Φελντέιν με τρίποντο έκανε το 76-79 στο 37'. Αμέσως μετά, ο Χάντερ, ισοφάρισε, ο Παππάς με βολές έκανε το 79-81 όμως ο Αγιόν έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα με το 81-81 δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Γιουλ “ξαναχτύπησε” και με καλάθι και βολή έκανε το 84-84 όμως ο φοβερός Τζέιμς Φελντέιν με το έκτο τρίποντο έφερε τη νέα ισοφάριση με το 84-84 στα 1:06. Ο Γιουλ και πάλι έκανε το 86-84 την ίδια στιγμή που ο Τόμπικινς τραυματίστηκε ενώ τα δύο λάθη του Φελντέιν έστειλαν τον Κάρολ στις βολές για το 87-84 στα 6''. Ο Ρίβερς αστόχησε και η Ρεάλ ήταν η νικήτρια ενός αγώνα διαφήμιση του μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-50, 72-68, 87-84

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 8, Ρέγιες, Γιουλ 30, Ματσιούλις 9, Αγιόν 8, Κάρολ 6, Ντόντσιτς, Ντρέιπερ 2, Τόμπικινς 8, Ράντολφ 12, Χάντερ 4.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φώτσης, Καλάθης Ν. 15, Παππάς, Φελντέιν 19, Σίνγκλετον 13, Γκιστ 8, Ρίβερς 8, Μποχωρίδης, Μπουρούσης 13, Νίκολς.