Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2016

Άρης: Δεν άντεξε ως το τέλος (photos)

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο Άρης στη Γερμανία καθώς αν και σε όλο τον αγώνα είχε τα ηνία και στο 32' ήταν στο +10 τελικά ηττήθηκε με 81-74 από τους Σκαιλάϊνερς στην 6η αγωνιστική του Basketball Champiosn League και έφτασε τις δύο συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ουσιαστικά “αυτοκτόνησαν” καθώς αν και μπήκαν πολύ δυνατά και σε όλο το παιχνίδι είχαν με άνεση τα ηνία ενώ μπαίνοντας και στην τελευταία περίοδο ήταν στο +10 στο τέλος χαλάρωσαν και επέτρεψαν στους Γερμανούς να πετύχουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη. Πλέον, ο Άρης μετράει 4 νίκες και 2 ήττες, οι οποίες μάλιστα είναι στα δύο τελευταία παιχνίδια.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Άρη καθώς μπήκε με ένα σερί 7-0 στο πρώτο δίλεπτο και με τους 5 πόντους να είναι του Τζένκινς. Ακολούθησαν δυόμιση λεπτά χωρίς σκορ ώσπου στο 4' οι Σκαιλάϊνερς πήραν μπροστά και απαντώντας με ένα σερί 6-0 μείωσαν στον πόντο(6-7). Στη συνέχεια με τρεις πόντους του Ντραγκίσεβιτς ο Άρης διατήρησε τα ηνία και μάλιστα χάρη στους πόντους των Γιάνκοβιτς και Ξανθόπουλου πήγε ξανά στο +7(8-15) στο 7' ενώ λίγο αργότερα με ένα σερί 5-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 10-20 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Θεσσαλονικείς δια χειρός Τσαϊρέλη έφτασαν και στο +12(10-22) όμως με ένα σερί 7-0 οι Γερμανοί έριξαν τη διαφορά στους 3(21-24) στο 13ο λεπτό. Τζέκινς και Ζάρας απάντησαν με ένα σερί 5-0 και πήγαν ξανά το προβάδισμα στο +8(21-29) και παρά τις προσπάθειες των Σιλντς και Κιέλ ο Άρης διατήρησε τα ηνία. Χάρη στους πολύ καλούς και σήμερα Τζένκινς και Μπάκνερ η ομάδα του Θεσσαλονίκης παρέμεινε κοντά στους 8 πόντους με το σκορ να είναι στο 29-37 στο 19' όμως με ένα σερί 5-0 από τους Βον και Γκρέιβς οι Σκαιλάϊνερς μείωσαν στους 3 με το 34-37 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι Σκαιλάϊνερς εμφανίστηκαν βελτιωμένοι με αποτέλεσμα να βάλουν πιο δύσκολα στον Άρη. Με το τρίποντο του Γκρέιβς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 39-39 στο 23ο λεπτό όμως Γιάνκοβιτς και Τζένκινς απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και με καλάθι από τον Μπάκνερ και ένα σερί 8-0 ο Άρης διατήρησε τα ηνία και με το 39-47 στα μισά της τρίτης περιόδου ξέφυγε πάλι. Στη συνέχεια, παρά τις προσπάθειες των Γερμανών ο Άρης χάρη στους Τσαϊρέλη, Γιάνκοβιτς και Τζένκινς εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 50-55.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο χάρη στο σερί 7-0 των Γιάνκοβιτς και Ζάρα ο Άρης πήγε πάλι στο +10(52-62) όμως στη συνέχεια οι “κίτρινοι” χαλάρωσαν και επέτρεψαν στους Σκαιλάϊνερς να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να μειώσουν στο καλάθι(60-62) στο 33'. Ο Κάμινγκς απάντησε με τρεις συνεχόμενους πόντους για το 60-65 όμως ο Ιμπέκουε το πήρε προσωπικά και με δικό του σερί 8-0 οι Γερμανοί πέρασαν πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα με το 68-65 πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Λίγο αργότερα χάρη στα δύο τρίποντα του Τζένκινς οι Θεσσαλονικείς πήραν πάλι το προβάδισμα με το 69-71, ο Βον ισοφάρισε όμως ο η εξαιρετική συνεργασία των Τζένκινς και Μπάκνερ και το κάρφωμα του δεύτερου έφερε το 71-73 στο 38'. Οι Μόρισον και Βον απάντησαν με ένα σερί 7-0 και έδωσαν “αέρα” στους γηπεδούχους με το 78-73 στα 42'' και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Ο Άρης δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά των 5 πόντων και τελικά οι Σκαιλάϊνερς ήταν οι νικητές με το τελικό 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-37, 50-55, 81-74

Σκαιλάϊνερς (Πέργουας): Μόρισον 8, Ρόμπερτσον 5, Βον 16, Γκρέιβς 20, Κιέλ 3, ΣΙλντς 15, Μερζ, Ιμπέκουε 14, Ιλζχοφέρ.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Μούρτος, Τζένκινς 22, Μπάκνερ 15, Ζάρας 7, Κάμινγκς 6, Φλιώνης, Γιάνκοβιτς 11, Ντραγκίσεβιτς 3, Τσαϊρέλης 7.