Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2016

Η Μακάμπι σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού (photos)

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να συνεχίσει το σερί επιτυχιών του με Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό καθώς ηττήθηκε με 80-73 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ στην 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν την ίδια... τύχη με τον Παναθηναϊκό Superfoods ο οποίος την “γλίτωσε” με την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ και όντας κακοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ηττήθηκαν και πλέον μετρούν 5 νίκες και 4 ήττες στη φετινή Ευρωλίγκα. Πλέον, στον Ολυμπιακό βάζουν “πλώρη” για το ντέρμπι του Σαββάτου(26/11) με την επίσης αήττητη ΑΕΚ για την κορυφή της Basket League.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι σε αντίθεση με την Μακάμπι, η οποία με τον Γουίμς να έχει μπει “ζεστός” ήταν ήδη στο +7(5-12) στο πρώτο τετράλεπτο. Ένα λεπτό αργότερα με ένα σερί 5-0 από τους Σίλεϊ και Γκάουντλοκ πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 7-17 ενώ με τρίποντο του δεύτερου έφτασε και στο +11 με το 9-20. Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και με “οδηγό” τον Παπανικολάου και ένα σερί 7-0 μείωσαν στους 4(16-20) στο 19', διαφορά με την οποία έκλεισε και το πρώτο δεκάλεπτο(20-24).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Πειραιώτες δια χειρός Γιανγκ έριξαν τη διαφορά και στο καλάθι(22-24) όμως με οκτώ συνεχόμενους πόντους από τον Άιβερσον η Μακάμπι διατήρησε τα ηνία με το 26-32 στο 13' ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Σίλεϊ ήταν στο +7(31-38) στα μισά της περιόδου. Ο Γκριν απάντησε με τον ίδιο τρόπο όμως οι Ισραηλινοί εξακολούθησαν να ελέγχουν με σχετική άνεση το παιχνίδι και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 37-46.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό καθώς γυρνώντας από τα αποδυτήρια τα προβλήματα ειδικά στην άμυνα συνεχίστηκαν και εμφανίζοντας σημάδια παράδοσης έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι να μετατρέψει το παιχνίδι σε “περίπατο”. Μπαίνοντας στην περίοδο ο Ραντ έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στους Ισραηλινούς με το 37-48, στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” δεν αντέδρασαν και η Μακάμπι με τον Σίλεϊ να παραμένει ασταμάτητος εκτόξευσε τη διαφορά στο +18(44-62) στο 28' ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 49-65.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο δια χειρός Γκάουντλοκ η Μακάμπι πήγε ξανά στο +18(49-67) όμως στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” βελτιώθηκαν και με τους Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Χάκετ και Σπανούλη έριξαν τη διαφορά στους 11(61-72) τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, οι Ισραηλινοί δεν είχαν σκοπό να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι και με τον Άιβερσον πήγαν πάλι στο +13(61-74) ενώ με τους Γουίμς και Γκάουντλοκ έκαναν το 67-78 στο 39' και “καθάρισαν” το παιχνίδι. Στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός μείωσε και άλλο με το 73-79 όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του και τελικά με το 73-80 η Μακάμπι ήταν η νικήτρια.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-46, 49-65, 73-80

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 4, Σπανούλης 14, Παπαπέτρου 7, Μάντζαρης 3, Γιανγκ 2, Μιλουτίνοφ, Λοτζέσκι 15, Γκριν 10, Χάκετ 6, Μπιρτς 8, Παπανικολάου 4.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Χαντάρ): Οχαγιόν 2, Σμιθ 10, Γουίμς 12, Άιβερσον 14, Σίλεϊ 19, Ραντ 6, Ζίρμπες 3, Αλεξάντερ 2, Γκάουντλοκ 12, Πνίνι.