Τρίτη, 8 Νοεμβρίου 2016

ΠΑΟΚ: Μπλακ άουτ και τέλος το σερί (photos)

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε με την Βιλέρμπαν όμως η αστοχία του στο τελευταίο δεκάλεπτο τον “σκότωσε” και γνωρίζοντας την ήττα με 61-67 στην Πυλαία για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League έβαλε τέλος στο τελευταίο σερί νικών του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Παρόλο που ο Λίνος Χρυσικόπουλος αν και τραυματίας έπαιξε και μάλιστα έδωσε μεγάλη βοήθεια στην ομάδα και παρά και την πολύ καλή εμφάνιση του Ουίλιαμς ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να συνεχίσει το επιτυχημένο σερί του και πλέον μαζί με την Βιλερμπάν ισοβαθμούν στον όμιλό τους με 2 νίκες και 2 ήττες. Πλέον, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου θα επικεντρωθεί στο μεγάλο ντέρμπι Δικεφάλων με την ΑΕΚ στην Πυλαία το Σάββατο(12/11, 20:00)

Με τις ίδιες σχεδόν διαθέσεις μπήκαν στο παιχνίδι στην Πυλαία οι δύο ομάδες καθώς αρχικά η Βιλερμπάν μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με νταμπλ σκορ και το 6-12 όμως ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να βρει ρυθμό και με “οδηγό” τον Πέινερς μείωσε στον πόντο(13-14) στο 7ο λεπτό. Ωστόσο οι Γάλλοι διατήρησαν το μικρό προβάδισμα πηγαίνοντας ξανά στο +4(18-22) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 20-22.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Ντε Μάρκους Νέλσον να έχει μπει “ζεστός” η Βιλερμπάν ξέφυγε με το 24-32 όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από τον Λίνο Χρυσικόπουλο κατάφερε να μαζέψει τη μισή διαφορά και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το 31-35.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια τα πράγματα άλλαξαν καθώς με τον Κλάντον να είναι ασταμάτητος και να κάνει σπουδαία δουλειά κάτω από το καλάθι και τον Χρυσικόπουλο να συνεχίζει την καλή του εμφάνιση ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία και στο 26ο λεπτό προηγήθηκε πρώτη φορά με το 46-41. Ωστόσο, οι Γάλλοι απάντησαν άμεσα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με ισοπαλία και το 49-49.

Ξεκινώντας την τελευταία περίοδο από το... μηδέν ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά και το πλήρωσε ακριβά. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν πολύ άστοχοι, έμειναν πέντε λεπτά χωρίς σκορ και μοιραία έδωσαν την ευκαιρία στη Βιλερμπάν να πάρει ένα προβάδισμα ασφαλείας με το 50-58 στο 36'. Οι άστοχες προσπάθειες συνεχίστηκαν μέχρι όταν ο Τσόχλας με τρίποντο μείωσε σε 55-60 όμως ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και τελικά η Βιλερμπάν πανηγύρισε το “διπλό” με το τελικό 61-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 31-35, 49-49, 61-67

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 15, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 3, Τέιλορ 6, Μιλιένοβιτς 7, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανόλης, Σάιμπερτ, Καμάρας, Μπράιαντ, Πέινερς 5, Κλάντον 12.

Βιλερμπάν (): Ντράγκοβιτς 2, Ούτερ 11, Λανγκ 7, Σι 4, Νουά 4, Χοτζ 9, Νέλσον 17, Γουότκινς 8, Μοραντάις.