Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2016

«Αυτοκτόνησε» και στη Γερμανία ο ΠΑΟΚ (photos)

Για άλλη μια φορά ο ΠΑΟΚ είχε για 30 λεπτά τα ηνία όμως στο τέλος “αυτοκτόνησε” καθώς και με την Όλντενμπουργκ ξεκίνησε εντυπωσιακά και ολοκλήρωσε άσχημα και μοιραία ηττήθηκε με 67-62 στη Γερμανία στην 6η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Σε άλλο ένα παιχνίδι ο Δικέφαλος έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του καθώς αν και είχε τα ηνία για 30 λεπτά στην τελευταία περίοδο έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και το “πλήρωσε” και αυτή τη φορά. Πλέον, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τις 4 ήττες και μόλις 2 νίκες στο BCL και μπαίνουν σε... περιπέτειες ενώ το αρνητικό τους σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη έφτασε τις πέντε συνεχόμενες ήττες.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι καθώς χάρη στην καλή του άμυνα και τα ριμπάουντ αλλά και το θετικό ξεκίνημα των Μιλιένοβιτς, Κλάντον και Τέιλορ, μετά το 1-2 στο πρώτο δίλεπτο έτρεξε ένα σερί 11-0 και πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 1-13 στο 6ο λεπτό. Μάλιστα, εκμεταλλευόμενος το κάκιστο ξεκίνημα της Όλντενμπουργκ έφτασε και στο +13(9-22) στο 9' και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το εντυπωσιακό για τους Θεσσαλονικείς 11-24.

Σ αντίθεση με την πρώτη περίοδο στη δεύτερη ο ΠΑΟΚ μπήκε άσχημα και μένοντας πέντε λεπτά χωρίς σκορ επέτρεψε στους Γερμανούς με ένα σερί 12-0 να ρίξουν τη διαφορά στον πόντο με το 23-24 και το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι. Ο Τέιλορ έβαλε τέλος στο επιθετικό μπλακ άουτ του Δικεφάλου με το 23-26 στα μισά της περιόδου και με ένα σερί 5-0 από τους Τέιλορ, Κλάντον και Κόνιαρη και το 25-31 στο 17' οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα. Ακολούθησε ένα δίλεπτο χωρίς σκορ και για τις δύο ομάδες και στη συνέχεια ο πολύ καλός και σήμερα Αντώνης Κόνιαρης ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +8(25-33) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 27-33.

Και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ μπήκε “μουδιασμένα” και με ένα 4-0 του Κβάλε η Όλντενμπουργκ μείωσε πάλι στο καλάθι(31-33). Όμως, ο Δικέφαλος χάρη σε ένα σερί 7-0 από τους πολύ καλούς Κλάντον και Μιλιένοβιτς και το 33-42 στο 23ο λεπτό διατήρησε τα ηνία. Στη συνέχεια, οι Γερμανοί απάντησαν με ένα σερί 6-0 και μειώνοντας σε 39-42 στα μισά της τρίτης περιόδου το ντέρμπι συνεχίστηκε. Μάλιστα, λίγο αργότερα πλησίασαν ξανά στον πόντο με το 46-47 όμως για άλλη μια φορά ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 48-51.

Η αντεπίθεση της Όλντενμπουργκ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και την ίδια στιγμή που ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε αρκετά λάθη οι γηπεδούχοι με τον Μάσενατ να παραμένει ασταμάτητος και ένα σερί 6-0 πέρασαν πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα με το 54-51 στο 32'. Ο Μπράιαντ που μέχρι τότε ήταν ωσεί παρών “ξύπνησε” και με δύο συνεχόμενα τρίποντα και το 54-57 έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Δικέφαλο. Οι Γερμανοί δεν πτοήθηκαν ούτε αυτή φορά και με νέο σερί 4-0 πέρασαν πάλι μπροστά μςε το 58-57 στο 37' και το “θρίλερ” συνεχίστηκε. Ο Μπράιαντ που από “άφαντος” για 30 λεπτά είχε πια εξελιχθεί σε “ήρωα” των Θεσσαλονικιών με νέο τρίποντο έδωσε “ανάσα” στον Δικέφαλο με το 58-60 ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Κλάντον έκανε το 60-62. Τα λάθη των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου επέτρεψαν στους Γερμανούς με τους Πόλντινγκ και Κβάλε να κάνουν το 65-62 στα 26''. Ο ΠΑΟΚ δεν αξιοποίησε τον χρόνο που απέμενε και ο Κβάλε έγραψε τον επίλογο με το 67-62 και η Όλντενμπουργκ πανηγύρισε την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο BCL και συνολικά έφτασε τις τέσσερις στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 27-33, 48-51, 67-62

Όλντενμπουργκ (Ντρίγκεντσιτς): Κράμερ Ντ. 2, Κράμερ Σ. 4, Μάντριτς 3, Ντάγκινς 8, Πολντινγκ 7, Μάσενατ 13, Κβάλε 16, Λόκχαρτ 3, Ντε Ζεβού 8, Γουίμπεργκ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Τσόχλας 5, Κόνιαρης 4, Μπράιαντ 9, Σάιμπερτ 8, Κλάντον 14, Τέιλορ 7, Γλυνιαδάκης 3, Μιλιένοβιτς 12.