Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2016

Παναθηναϊκός: Πέρασε από την Θεσσαλονίκη και επέστρεψε στις νίκες (photos)

Με σβηστές “μηχανές” ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε νικηφόρα από την Θεσσαλονίκη επικρατώντας του Άρη με 71-59 στο “Nick Galis Hall” για την 7η αγωνιστική της Basket League και μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα επέστρεψε στις νίκες.

Αν και από το +15 βρέθηκαν στο +1 οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ άντεξαν στην αντεπίθεση του Άρη στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και πέρασαν νικηφόρα από το κατάμεστο “Nick Galis Hall” με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Σίνγκλετον και Ρίβερς και τους Καλάθη, Παππά και Φώτση να τους ακολουθούν.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων ενώ και οι δύο μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις με αποτέλεσμα το σκορ να αλλάζει συνεχώς “χέρια” στο πρώτο τετράλεπτο ώσπου με ένα σερί 6-0 του Μπάκνερ ο Άρης προηγήθηκε με 10-6 στο 6ο λεπτό. Λίγο αργότερα με δύο τρίποντα από τους Σίνγκλετον και Φώτση ο Παναθηναϊκός Superfoods ισοφάρισε σε 12-12, ο Τζένκινς απάντησε για το 14-12 όμως ο Μπουρούσης με βολές και ο Ρίβερς με τρίποντο έκαναν το 14-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο Άρης ξεκίνησε με ένα 5-0 από τους Ντραγκίσεβιτς και Τζένκινς για το 19-17 όμως στη συνέχεια σίγησε και οι “πράσινοι” δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Εκμεταλλευόμενοι την μεγάλη ευστοχία τους στα τρίποντα και με δύο συνεχόμενα από τους Παππά και Ρίβερς πήγαν στο +6(19-23) στο 12' όμως δεν έμειναν εκεί. Με τους Παππά και Νίκολς να συνεχίζουν την καλή τους εμφάνιση και ένα δικό τους σερί ήταν στο +7(24-31) στο 17' ενώ με τον Ρίβερς να “πυροβολεί” με νέο τρίποντο ήρθε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 26-36 στο 19' για να κλείσει το ημίχρονο με το 28-36.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Άρης εξακολούθησε να έχει προβλήματα στην άμυνα και στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός Superfoods διατήρησε με άνεση τα ηνία. Μάλιστα, με τα ποσοστά του στα τρίποντα να παραμένουν σταθερά πάνω από το 50% και άλλο ένα από τον Φώτση ήταν στο +15(32-47) στο 24ο λεπτό. Ωστόσο στη συνέχεια χαλάρωσε και τρία λεπτά αργότερα, ο Άρης απάντησε με ένα σερί 7-0 με 5 από τον Κάμινγκς και καλάθι του Τσαϊρέλη και έριξε τη διαφορά στους 8(39-47). Ο Σίνγκλετον με τέσσερις συνεχόμενες βολές έβαλε “φρένο” στο σερί του όμως οι πολύ καλοί σήμερα Τζένκινς και Μπάκνερ απάντησαν με ένα 6-0 και οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν και άλλο με το 45-51 στο 29', σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η χαλάρωση του Παναθηναϊκού Superfoods και η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκαν και στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα μετά από πολύ ώρα το παιχνίδι να γίνει ξανά ντέρμπι με τους γηπεδούχους οι οποίοι αν και έχασαν με πέντε φάουλ έναν από τους τρεις μεγάλους πρωταγωνιστές τους τον Τζένκινς να μειώνουν στον πόντο με το 50-51 στο 32'. Όμως, δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά καθώς ο Εξάστερος “ξύπνησε”, απάντησε με ένα σερί 10-0 από τους Μπουρούση και Καλάθη και πήρε “ανάσα” πηγαίνοντας πάλι σε διψήφιο προβάδισμα με το 50-60 στο 34'. Ο εκ των πρωταγωνιστών του Άρη ο Γουίλ Κάμινγκς μείωσε σε 52-60, ακολούθησε ένα λεπτό χωρίς σκορ και για τις δύο ομάδες και στη συνέχεια η διαφορά κυμάνθηκε στους 8 με 10 πόντους με το σκορ να είναι στο 56-66 στο 38'. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν ξανά και τελικά ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν ο νικητής με το ταμπλό στο “Nick Galis Hall” να γράφει το τελικό 59-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-36, 45-51, 59-71

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Μούρτος 2, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 2, Τζένκινς 9, Μπάκνερ 14, Κάμινγκς 17, Ζάρας 2, Τσαϊρέλης 8, Ντραγκίσεβιτς 5.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Φώτσης 8, Καλάθης Ν. 6, Παππάς 10, Φελντέιν, Ρίβερς 13, Νίκολς 4, Σίνγκλετον 16, Μπουρούσης 12, Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος 2.