Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2016

Μεγάλη “απόδραση” του Ολυμπιακού από το ΟΑΚΑ ! (photos)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον καταπληκτικό Βασίλη Σπανούλη και χάρη στο έμμεσο τρίποντο του Πρίντεζη στα 3'' πριν τη λήξη ο Ολυμπιακός “απέδρασε” από το ΟΑΚΑ καθώς επικράτησε με 79-77 του Παναθηναϊκού Superfoods για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον μετράει 2-0 στα φετινά ντέρμπι των δύο “αιωνίων” σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο οποίο “έσπασαν” καρδιές ο Ολυμπιακός αν και έχασε το +10 της δεύτερης περιόδου άντεξε στην ανατροπή του Παναθηναϊκού Superfoods και χάρη στο καλάθι και την βολή του Πρίντεζη στα 3'' πριν τη λήξη ήταν ο μεγάλος νικητής του δεύτερου φετινού ντέρμπι των δύο “αιωνίων”. Πλέον, οι “ερυθρόλευκοι” έκλεισαν ιδανικά την εβδομάδα καθώς μετά την Μπαρτσελόνα “καθάρισαν” και τον Παναθηναϊκό και μετρούν 4 νίκες και 3 ήττες ενώ οι “πράσινοι” φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες ήττες πια έχουν 4 νίκες και 4 ήττες.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Χάκετ ενώ από τον Παναθηναϊκό Superfoods ξεχώρισαν οι Καλάθης, Μπουρούσης, Σίνγκλετον και Φώτσης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 από τον Μπιρτς ενώ ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε στο σκορ μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα. Με τον Καναδός να έχει μπει ορεξάτος οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν και στο +5(4-9) στο πρώτο πεντάλεπτο όμως οι “πράσινοι” βρήκαν ρυθμό και με τους Σίνγκλετον, Καλάθη, Φώτση και Φελντέιν και ένα σερί 6-0 πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 14-13 στο 7'. Στη συνέχεια με ένα 5-0 του Σπανούλη οι Πειραιώτες πήραν ξανά τα ηνία όμως ο Φώτσης απάντησε άμεσα για το 19-18. Έκτοτε το σκορ άλλαζε συνεχώς “χέρια” ενώ το πρώτο δεκαλέπτο έκλεισε με το ισόπαλο 23-23. Αξιοσημείωτα στοιχεία του δεκαλέπτου το ωραίο θέαμα και το υψηλό σκορ αλλά και το μόλις ένα λάθος των γηπεδούχων ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κανένα.

Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό Superfoods ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός με ένα σερί 7-0 από τους Παπαπέτρου και Χάκετ ξέφυγε με το 23-30. Ο Μπουρούσης σταμάτησε το σερί του και με την βοήθεια και του Παππά μείωσαν σε 26-32 όμως ο Γκριν έφερε το +8(26-34) στα μισά της περιόδου. Τα τρίποντα συνέχισαν να πέφτουν “βροχή” με τον Σπανούλη να στέλνει τον Ολυμπιακό στο +9 με το 28-37, τους εξαιρετικούς Σίνγκλετον και Μπουρούση να απαντούν με τον ίδιο τρόπο για το 34-39 και τον αρχηγό των φιλοξενούμενων από την ίδια θέση να γράφει το 34-42 στο 17'. Μάλιστα, με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και φτάνοντας τους 16 πόντους ο ασταμάτητος Σπανούλης έφερε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 35-45 στο 18' ενώ ήταν εντυπωσιακό το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε ακόμα υποπέσει σε λάθος. Λίγο αργότερα ο Φώτσης με διπλό επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι μείωσε σε 39-47 και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε καλύτερα από τον Ολυμπιακό καθώς βελτιώνοντας πολύ την άμυνα του και με συνεχόμενους πόντους του Καλάθη αρχικά μείωσε στους 6(41-47) ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Ρίβερς και βολές του Σίνγκλετον και σερί 5-0 πλησίασε και στους 3 με το 48-51 στο 24ο λεπτό. Ο Σπανούλης με καλάθι σταμάτησε το σερί των γηπεδούχων όμως εκείνοι με νέες βολές του Σίνγκλετον έκαναν το 50-53 στα μισά της περιόδου. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρίβερς με τρίποντο μείωσε στο καλάθι(53-55) όμως ο Πρίντεζης απάντησε με τον ίδιο τρόπο και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ και όταν στη συνέχεια βρήκαν ξανά στόχο ο Καλάθης μείωσε σε 55-58. Ο εκ των πρωταγωνιστών του Ολυμπιακού με νέο τρίποντο έκανε το 55-61 όμως ο εντυπωσιακός και σήμερα Νικ Καλάθης από την ίδια θέση μείωσε σε 58-61. Στη συνέχεια ο Πρίντεζης έκανε φάουλ στον Φώτση στην προσπάθεια για τρίποντο και ο φόργουορντ του Εξάστερου, ο οποίος σήμερα ήταν σε πολύ καλή μέρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 61-61 στο 29'. Ακολούθησε ένα λεπτό με εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες και στην εκπνοή του τριαντάλεπτου με το 63-61 από τον Παππά ο Παναθηναϊκός έχοντας πια γυρίσει το παιχνίδι πήρε ξανά το προβάδισμα μετά από σχεδόν 20 λεπτά.

Το ντέρμπι όνομα και πράγμα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τους δύο “αιώνιους” να παραμένουν κοντά. Μπαίνοντας στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Λοτζέσκι με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με το 63-64 στο οποίο οι δύο ομάδες “κόλλησαν” για ενάμιση λεπτό ενώ αμέσως μετά ο Παπαπέτρου επίσης με τρίποντο ανέβασε το σερί των Πειραιωτών στο 6-0 και έκανε το 63-67. Στη συνέχεια, με ένα 4-0 από τον Παππά ο Εξάστερος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 67-67 στο 34' και το ντέρμπι δεν είχε τελειωμό. Σπανούλης και Παπαπέτρου έδωσαν “αέρα” στους “ερυθρόλευκους” με το 67-71 όμως ο Ρίβερς απάντησε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 73-71 στο 37' και το ΟΑΚΑ πήρε “φωτιά”. Ο Χάκετ με βολή μείωσε στον πόντο όμως ο Φώτσης με τρίποντο και το 76-72 στο 38' έδωσε τεράστια “ανάσα” στους “πράσινους”. Ο Σίνγκλετον με φάουλ “έκοψε” τον Σπανούλη, ο οποίος με τις βολές μείωσε σε 76-74, ο Πρίντεζης έκλεψε την μπάλα από τον Φώτση και ισοφάρισε σε 76-76 στα 1:21 πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Καλάθης αστόχησε σε καλάθι, ο Πρίντεζης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ όμως οι “ερυθρόλευκοι” δεν αξιοποίησαν την επίθεση. Αμέσως μετά ο Καλάθης έκανε το 77-76 στα 26'', ο Σπανούλης έκανε καταπληκτική διαχείριση της επίθεσης και στο τέλος έδωσε στον Πρίντεζη που ήταν κάτω από το καλάθι και εκείνος με καλάθι και φάουλ έκανε το 77-79 στα 3''. Ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός Superfoods και τελικά με αυτό να είναι το τελικό σκορ ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής και του δεύτερου φετινού ντέρμπι των δύο “αιωνίων”.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-47, 63-61, 77-79
Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φώτσης 13, Καλάθης Ν. 16, Παππάς 9, Φελντέιν 3, Ρίβερς 14, Νίκολς, Σίνγκλετον 14, Μπουρούσης 8, Μποχωρίδης.