Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου 2016

«Αυτοκτόνησε» στην Λιθουανία ο ΠΑΟΚ (photos)

Μια από τα... ίδια για τον ΠΑΟΚ καθώς μετά την Βιλερμπάν και την ΑΕΚ έκανε το ίδιο λάθος με την Νεπτούνας από κυρίαρχος για 35 λεπτά ήταν τελικά ο ηττημένος καθώς έχασε με 68-63 στην Λιθουανία για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Για άλλη μια φορά ο Δικέφαλος έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα “μάτια” του μόνος του καθώς αν και για 35 λεπτά ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος όπως συνέβη και στα παιχνίδια με Βιλερμπάν και ΑΕΚ και στο σημερινό επέτρεψε στην Ντεπτούνας να γυρίσει το παιχνίδι και να του το “κλέψει” και να παραμείνει αήττητη στον όμιλο τους. Πλέον, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μετράει 2 νίκες και 3 ήττες ενώ σαν να μην έφτανε η ήττα ο ΠΑΟΚ θα επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη και με τραυματία καθώς ο Ζάνις Πέινερς υπέστη θλάση στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Καλύτερος ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν ο ΠΑΟΚ καθώς προηγήθηκε με 3-9 στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Αμέσως μετά η Νεπτούνας μείωσε σε 5-9 ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαθαν μπλακ άουτ και έμειναν τρία λεπτά σκορ μέχρι όταν ο Μπράιαντ έκανε το 5-10 στο 7' ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αμερικανός έφερε και το +6(8-14) για τον Δικέφαλο. Οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα σερί 5-0 και μείωσαν στον πόντο(13-14) όμως με τρίποντο του Κόνιαρη οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα. Μάλιστα, λίγο αργότερα με ένα 4-0 από τους Πέινερς και Καμάρα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-21 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για τις δύο ομάδες καθώς χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά αγώνα για να ανοίξει το σκορ με τον Μιλιένοβιτς να κάνει το 14-23. Αμέσως μετά με τον Μπράιαντ να παραμένει ο μεγάλος του πρωταγωνιστής ο ΠΑΟΚ πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 16-26 ενώ με ένα 5-0 από τον Σικσνίους η Νεπτούνας μείωσε σε 21-26 στα μισά της περιόδου. Λίγο αργότερα, οι Λιθουανοί πλησίασαν και στον πόντο με το 26-28 όμως ο Δικέφαλος διατήρησε τα ηνία και το προβάδισμα και με τους Γλυνιαδάκη, Μπράιαντ, Χρυσικόπουλο και Κλάντον πήγαν ξανά στο +8 με το 32-40 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ εξακολούθησε να ελέγχει το παιχνίδι. Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο ο Τζόνσον μείωσε σε 34-40, ακολούθησε άλλο ένα μπλακ άουτ των δύο ομάδων, οι οποίες έμειναν χωρίς σκορ για τρεισήμισι λεπτά και στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες των Λιθουανών ο Δικέφαλος διατήρησε τα ηνία, έφτασε ξανά στο +9(34-43) ενώ σε όλη την περίοδο ήταν κοντά στο +8. Μάλιστα, παρά το γεγονός ότι η Νεπτούνας μείωσε στους 3(43-46) οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου άντεξαν και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 47-54.

Η τελευταία περίοδος ήταν καταστροφική για τον ΠΑΟΚ καθώς ήρθαν τα πάνω κάτω και τελικά έχασε το παιχνίδι. Μέχρι το 35' ο Δικέφαλος διατήρησε τα ηνία και το προβάδισμα με το 56-60 όμως στη συνέχεια κυριολεκτικά παραδόθηκε. Η Νεπτούνας που εμφανίστηκε βελτιωμένη και πιο δυνατή στα τελευταία λεπτά εκμεταλλεύτηκε το νεκρό διάστημα των Θεσσαλονικιών και με ένα σερί 12-0 πέρασε μπροστά με το 68-60 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα και τελικά με τον Κόνιαρη με τρίποντο να γράφει το τελικό 68-63 ο ΠΑΟΚ “αυτοκτόνησε” και η Νεπτούνας πανηγύρισε την μεγάλη ανατροπή και νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63

Νεπτούνας Κλαϊπέντα (): Μαζέικα 10, Ντρου 3, Γκιρντζιούνας 7, Κλιμαβίτσιους 2, Σικσνίους 7, Σαρακάουσκας 8, Τζόνσον 8, Κατσίνας, Μπάϊρον 9, Γκραντ 14.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 5, Τσόχλας 3, Μπράιαντ 13, Μιλιένοβιτς 3, Τέιλορ 7, Γλυνιαδάκης 4, Πέινερς 3, Σάιμπερτ 4, Κλάντον 11, Καμάρας 1, Κόνιαρης 9.