Τρίτη, 15 Νοεμβρίου 2016

Άρης: Ήττα στην Τσεχία και τέλος στο αήττητο (photos)

Αν και γύρισε από το -19 ο Άρης δεν μπόρεσε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή στην Τσεχία και πληρώνοντας το κακό του ξεκίνημα ηττήθηκε με 87-79 και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη “ξύπνησαν” στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό τους στοίχισε καθώς αν και από το -19 βρέθηκαν στο -2 δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους με την μεγάλη ανατροπή και έβαλαν τέλος στο σερί νικών τους στην 5η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Αρχικά ο Άρης μπήκε καλά και προηγήθηκε με 2-8 στο πρώτο δίλεπτο όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Η κακή άμυνα των Θεσσαλονικιών επέτρεψε στους Τσέχους να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 18-2 και να πάνε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 20-10. Στη συνέχεια, ο Άρης δεν μπόρεσε να αντιδράσει, η διαφορά ανέβηκε και άλλο και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 30-15.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να συνέλθει ούτε στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα η Νίμπουργκ να μετατρέψει το παιχνίδι σε “περίπατο”. Η διαφορά έφτασε στο +19(41-22) ωστόσο χάρη στους Γιάνκοβιτς και Κάμινγκς η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφάνιση σημάδια ανάκαμψης και έριξε τη διαφορά στους 11 με το 45-34 του ημιχρόνου.

Η προσπάθεια του Άρη να μαζέψει τη διαφορά συνεχίστηκε και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς βελτιώνοντας την άμυνά του και με τον Κάμινγκς "οδηγό” μείωσε σε 47-42 στο 23' ενώ ένα λεπτό αργότερα με καλάθι και φάουλ του Ντραγκίσεβιτς πλησίασε και στους 4 με το 49-45. Κάπου εκεί όμως, η Νίμπουρκ πήρε και πάλι μπροστά και με ένα επιμέρους σκορ 12-3 σε τρία λεπτά πήγε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με το 61-48 στο 27'. Αμέσως μετά, με πρωταγωνιστή τον Σίμτσακ ο Άρης μείωσε ξανά στους 8(61-53) όμως οι Τσέχοι απάντησαν άμεσα και αυτή τη φορά και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 68-55.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι Θεσσαλονικείς εξακολούθησαν να κυνηγάνε την Νίμπουργκ και με τους Σίμτσακ και Κάμινγκς κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά αρχικά στους 6(72-66) στο 35'. Μάλιστα, στη συνέχεια με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κάμινγκς πλησίασαν και στο καλάθι με το 79-77 2:27 πριν το τέλος όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή και τελικά με την Νίμπουργκ να κερδίζει με 87-79 ο Άρης γνώρισε την πρώτη του ευρωπαϊκή ήττα φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79

Νίμπουργκ (Γκίνζμπεργκ): Μπέντα 8, Άλεν 10, Πετέρκα, Λόρενς 2, Σίμπσον 13, Κριζ 4, Σαντ Ρος 23, Γουέλτς 3, Χρούμπαν 13, Πούμπρλα 11.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Μούρτος, Σίμτσακ 12, Τζένκινς 9, Κάμινγκς 21, Μπάκνερ 4, Ντραγκίσεβιτς 5, Μαρμπλ 8, Γιάνκοβιτς 12, Τσαϊρέλης, Ζάρας 8.