Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2016

Θρίλερ, παράταση και επιτέλους νίκη για τον Κόροιβο (photo)

Μεγάλη νίκη βαθμολογική “ανάσα” πήρε ο Κόροιβος καθώς αν και χρειάστηκε την βοήθεια της παράτασης επικράτησε με 89-86 του Λαυρίου στην Αμαλιάδα και μετά και την 8η αγωνιστική έφτασε τις δύο νίκες στη Basket League.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου είχε τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως στην τελευταία περίοδο χαλάρωσε και επέτρεψε στο Λαύριο να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ωστόσο, ο Κόροιβος άντεξε και εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του Λαυρίου στο εξτρά πεντάλεπτο πήρε την πολύ μεγάλη σε βαθμολογική σημασία νίκη.

Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με ένα σερί 10-0 στο πρώτο τρίλεπτο όμως στη συνέχεια η πρώτη περίοδος ήταν αμφίρροπη καθώς το Λαύριο δεν άργησε περισσότερο να βρει ρυθμό. Με διαδοχικά σερί οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά μειώνοντας στο καλάθι(14-12) στο 7' όμως χάρη στους Βαν Όστρουμ και Χολ οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 22-19.

Ο Κόροιβος εξακολούθησε να έχει τον πρώτο λόγο και στη δεύτερη περίοδο στην οποία μπήκε με ένα σερί 5-0 και το 27-19 ενώ με ένα σερί 6-0 πήγε ξανά σε διψήφιο προβάδισμα φτάνοντας στο +13(33-20) στο 14ο λεπτό. Ο Στεφανίδης απάντησε με ένα σερί 5-0 και το Λαύριο μείωσε σε 33-25 όμως οι πολύ καλοί σήμερα Βαν Όστρουμ και Χολ πήγαν ξανά τη διαφορά στο +11 και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 42-32.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, η ομάδα της Αμαλιάδας εξακολούθησε να ελέγχει το παιχνίδι φτάνοντας πάλι στο +13(49-36) στο 24' όμως ένα λεπτό αργότερα χάρη σε ένα σερί 6-0 από τους Σέλτον και Μπολντς το Λαύριο μείωσε στους 7(49-42). Μάλιστα, με νέα αντεπίθεση στη συνέχεια και ένα σερί 4-0 από τον Κοκ πλησίασε και στους 3(53-50) στο 28' και το παιχνίδι απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον με το τριαντάλεπτο να κλείνει με το 57-54.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου Χολ και Πόλαρντ έστειλαν τον Κόροιβο ξανά στο +7 δίνοντας του μεγάλη “ανάσα” και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το 36' και το 68-61. Στη συνέχεια, όμως το Λαύριο ξεκίνησε την τελική του αντεπίθεση με τον Γιανγκ να μειώνει στους 3(69-66) στο 39'. Ο πολύ καλός μέχρι εκείνο το σημείο Βαν Όστρουμ έκανε λάθος και το Λαύριο μείωσε στον πόντο με το 72-71 και αμέσως μετά ισοφάρισε σε 73-73 στα 7''. Ο Μιλουτίνοβιτς αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Το “θρίλερ” συνεχίστηκε και στο εξτρά πεντάλεπτο καθώς το σκορ άλλαζε συνεχώς “χέρια”. Στα 37'' πριν τη λήξη ο Μιλουτίνοβιτς έκανε το 86-84, ο Περράκης έκανε επιθετικό φάουλ στην επαναφορά και με τις βολές του Χατζηνικόλα και το 88-84 ο Κόροιβος “καθάρισε” το παιχνίδι ενώ η νίκη ήρθε με το τελικό 89-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-32, 57-54, 89-86 (κ.α. 73-73)

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 10, Γκότσερ 16, Μιχάλογλου, Βαν Όστρουμ 16, Χολ 17, Μιλουτίνοβιτς 13, Σαχπατσίδης 2, Χατζηνικόλας 6, Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 9.

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 11, Γιανγκ 29 , Γιαννακόπουλος 3, Κοκ 6, Μπολντς 16, Πάντερ, Στεφανίδης 6, Αθανασούλας 4, Περράκης 6, Κακλαμανάκης, Σέλτον 5.

* Όπως και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής της Basket League πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Κωστή Στεφανόπουλου, προέδρου της Δημοκρατίας από το 1995 έως το 2005, ο οποίος διακρίθηκε για το ήθος και την προσφορά του στον τόπο, ενώ ήταν φίλος του αθλητισμού και του μπάσκετ.