Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2016

Πέρασε από την Λευκάδα ο Άρης (photo)

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κάμινγκς και Τζένκινς και χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ο Άρης επικράτησε με 69-79 της Δόξας στη Λυεκάδα για την 8η αγωνιστική της Basket League και επέστρεψε στις νίκες.

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη ο Άρης επέστρεψε στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα καθώς αν και στην τελευταία περίοδο χαλάρωσε τελικά πέρασε νικηφόρα από την Λευκάδα. Σε φοβερή μέρα για άλλη μια φορά οι Κάμινγκς και Τζένκινς που είχαν από 19 πόντους.

Ο Άρης έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του καθώς μετά το πρώτο δίλεπτο πάτησε “γκάζι” και με ένα σερί 10-0 πήγε νωρίς νωρίς σε διψήφιο προβάδισμα με το 4-15 στο 6ο λεπτό. Λίγο αργότερα με τον Κάμινγκς να έχει μπει “ζεστός” οι Θεσσαλονικείς έφτασαν και στο +12(6-18) ενώ με τον έτερο πρωταγωνιστή στο ξεκίνημα του αγώνα τον Τζένκινς διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου όταν η Δόξα με τέσσερις βολές του Ουέλς μείωσε σε 14-21.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Ουέλς διεύρυνε το σερί του μειώνοντας και στους 5(16-21) όμως ο Άρης, ο οποίος ξαναμπήκε στο σκορ στο 13ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την μεγάλη ευστοχία του στα τρίποντα και με ένα σερί 8-0 πήγε στο +13(16-29) και έβαλε “φρένο” στην αντεπίθεση της Δόξας. Μάλιστα, δεν έμεινε εκεί και με τα τρίποντα να εξακολουθούν να πέφτουν “βροχή” έφτασε και στο +18(24-42) στο 18'. Παρά τις προσπάθειες του Μπασάμπε η ομάδα της Λευκάδας δεν μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 28-45.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς με τους Κάμινγκς και Τζένκινς να παραμένουν ασταμάτητοι κράτησε τη διαφορά κοντά στους 18 πόντους με το σκορ ενδεικτικά στα μισά της τρίτης περιόδου να είναι στο 37-54. Στη συνέχεια, ο Άρης χαλάρωσε λίγο και η Δόξα με τον Μπασάμπε να συνεχίζει την καλή του εμφάνιση και τους Ψαθά και Ρόμπινσον να βάζουν το “λιθαράκι” τους έριξε τη διαφορά στους 11(50-61) στο 29' όμως το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 50-65.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Άρης πήγε πάλι στο +17 όμως με καλάθι του Ρόμπινσον και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τσαλδάρη η Δόξα έριξε τη διαφορά στους 9(61-70) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο εντυπωσιακός Γουίλ Κάμινγκς έβαλε “φρένο” στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και με τους Γιάνκοβιτς και Τζένκινς η διαφορά ανέβηκε πήγε πάλι στο +14 και με το 63-77 στο 37' ο Άρης έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες τη Δόξας. Πλέον, το τελευταίο τρίλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά ο Άρης με το 69-79 έφυγε με τη νίκη από την Λευκάδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79
Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος Χ.): Δεμερτζής, Τσαλδάρης 11, Μπασάμπε 19, Ρόμπινσον 9, Πεταλωτής, Ντόμπλας 2, Ουέλς 17, Σκοτ 5, Ψαθάς 6.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Μούρτος, Σίμτσακ, Τζένκινς 19, Κάμινγκς 19, Μπάκνερ 8, Ζάρας 10, Φλιώνης 2, Ντραγκίσεβιτς 5, Γιάνκοβιτς 10, Τσαϊρέλης, Μαρμπλ.
* Όπως και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής της Basket League πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Κωστή Στεφανόπουλου, προέδρου της Δημοκρατίας από το 1995 έως το 2005, ο οποίος διακρίθηκε για το ήθος και την προσφορά του στον τόπο, ενώ ήταν φίλος του αθλητισμού και του μπάσκετ.