Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2016

Τέλος στο αρνητικό σερί για τον Απόλλωνα (photo)

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλωνας μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες καθώς “διέλυσε” τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 92-66 στην Πάτρα στην 7η αγωνιστική της Basket League και πήρε “βαθμολογική” ανάσα αλλά και... εκδίκηση.

Τέλος στις άσχημες εμφανίσεις και τα αρνητικά αποτελέσματα έβαλε ο Απόλλωνας, ο οποίος “ξυπνώντας” στο δεύτερο ημίχρονο “διέλυσε” τον Κόροιβο πήρε βαθμολογική ανάσα πανηγυρίζοντας την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα ενώ πήρε και την... εκδίκησή του από την ομάδα της Αμαλιάδας για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Ελλάδας. Στη μια νίκη έχει μείνει ο Κόροιβος.

Ο Κόροιβος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι καθώς ξεκίνησε με ένα 5-0 διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το πρώτο τρίλεπτο και το 5-10. Κάπου εκεί, ο Απόλλωνας πήρε μπροστά και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε πρώτη φορά με το 11-10 όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Μπράουν και Γκότσερ και καλάθι του Μιλουτίνοβιτς και το σερί 8-0 ο Κόροιβος προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά με το 11-18 στο 6ο λεπτό. Στη συνέχεια οι Καλινόσκι και Βεργίνης μείωσαν στους 3(15-18) όμως η ομάδα της Αμαλιάδας διατήρησε τα ηνία και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 15-22.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθώς ο Απόλλωνας μπήκε με ένα σερί 7-0 από τους Μπάβτσιτς και Καλινόσκι και ισοφάρισε σε 22-22. Οι Μπράουν και Σαχπατζίδης απάντησαν με τον ίδιο τρόπο ένα 7-0 και ο Κόροιβος ξέφυγε πάλι με το 22-29 στο 13ο λεπτό. Στη συνέχεια, με τον Μπάβτσιτς να είναι σε μεγάλη μέρα και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τσιάρα ο Απόλλωνας μάζεψε τη διαφορά και πέρασε μετά από πολύ ώρα ξανά μπροστά με το 38-33 στο 17'. Δύο λεπτά αργότερα οι Βαν Όστρουμ και Μπράουν έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 40-40 και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 42-40 για τους Πατρινούς.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Απόλλωνας βελτιώθηκε και μπαίνοντας με ένα σερί 6-0 ξέφυγε με το 48-40 όμως με καλάθι του Γκότσερ και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μιχάλογλου ο Κόροιβος ισοφάρισε σε 48-48 και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Όντας καλύτεροι στην τρίτη περίοδο και έχοντας πια γυρίσει το παιχνίδι οι Πατρινοί απάντησαν με ένα σερί 9-0 και ξέφυγαν με το 57-48 στο 26'. Αμέσως μετά ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Μιχάλογλου όμως οι Καλινόσκι και Κόμπινς απάντησαν άμεσα και έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον Απόλλωνα με το 62-51 στο 28'. Μάλιστα, ο Κόμπινς με κάρφωμα έστειλε την διαφορά στο +13 με το 68-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με ένα σερί 5-0 ο Απόλλωνας εκτόξευσε τη διαφορά στο +18(73-55) και κάπου εκεί “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο Κόροιβος που από τα μισά της τρίτης περιόδου και μετά εμφάνιζε σημάδια παράδοσης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και μοιραία η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +25(82-57) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Έχοντας πια μετατρέψει σε “περίπατο” το παιχνίδι οι Πατρινοί είχαν εύκολο έργο στα τελευταία λεπτά και η μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα ήρθε με το τελικό 92-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 42-40, 68-55, 92-66

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 2, Τσιάρας 14, Καλινόσκι 20, Σλαφτσάκης 2, Μπάβτσιτς 21, Ράσελ 8, Ντούβνιακ, Κόμπινς 11, Χίκεϊ 9.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Σπυριδωνίδης 3, Μιλουτίνοβιτς 6, Μπράουν 19, Γκότσερ 10, Βαν Όστρουμ 6, Χατζηνικόλας 1, Σαχπατζίδης 6, Χολ 6, Αποστολίδης, Μιχάλογλου 9.