Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2016

Φοβερή Κύμη «καθάρισε» και το Ρέθυμνο (photo)

Άλλη μια μεγάλη νίκη στην πρώτη της χρονιά στην Basket League πανηγύρισε η Κύμη καθώς επικράτησε του Ρεθύμνου με 73-62 και πλέον μετά και την 7η αγωνιστική μετράει 3 νίκες και 4 ήττες. Αντίθετα οι Κρητικοί είναι πια στις 4 νίκες και 3 ήττες.

Με “όπλο” της την καλή της άμυνα και την “καυτή” τετράδα ξένων της (Ελ-Αμίν, Μόργκαν, Τσούπκοβιτς και Κοστόφ) η νεοφώτιστη “καθάρισε” και τους Κρητικούς οι οποίοι στην τελευταία περίοδο έμειναν 8 λεπτά χωρίς σκορ και το “πλήρωσαν” ακριβά.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες διαθέσεις και το σκορ άλλαζε συνεχώς “χέρια”. Στο πρώτο τετράλεπτο οι δύο τους ήταν στο ισόπαλο 7-7 όμως δύο λεπτά αργότερα οι Τσούπκοβιτς και Μόργκαν έστειλαν την Κύμη στο +4(13-9). Το Ρέθυμνο απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους εξαιρετικούς στο ξεκίνημα Γιαννόπουλο και Φιτζπάτρικ και ένα σερί 8-0 και πήρε ξανά τα ηνία με το 13-17 στο 7'. Όμως, με ένα 5-0 από τους Τσούπκοβιτς και Πάλμπλαντ η Κύμη έκανε το 18-17 αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 18-19.

Στον ίδιο ρυθμό πήγε και η δεύτερη περίοδος με τις δύο ομάδες να αλλάζουν συνεχώς την “σκυτάλη” στο σκορ, το οποίο ενδεικτικά στα μισά της περιόδου ήταν στο ισόπαλο 27-27. Δύο λεπτά αργότερα με ένα σερί 5-0 από τους Κοστόφ και Αντεγκμπόγιε η Κύμη πήγε στο 32-29 όμως το Ρέθυμνο απάντησε με ένα σερί 7-0 από τον Άρνολντ και τον ασταμάτητο Φιτζπάτρικ για το 32-36 ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Χριστοδούλου έφερε και το +5(34-39) για τους Κρητικούς. Ο Τσούπκοβιτς με βολές μείωσε σε 36-39 και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Μοιρασμένη στα δύο ήταν η τρίτη περίοδος καθώς αρχικά το Ρέθυμνο διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα με το 37-41 όμως από το 40-43 του 22' και μετά τα ηνία άλλαξαν “χέρια” καθώς οι Κρητικοί έμειναν πέντε λεπτά χωρίς σκορ και το “πλήρωσαν”. Η Κύμη δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα σερί 14-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 54-43 στο 27'. Στη συνέχεια, Τάλτον, Κώττας και Άρνολντ “ξεκόλλησαν” το Ρέθυμνο και αρχικά μείωσαν σε 54-47 ενώ λίγο αργότερα με ένα 6-0 από τους Άρνολντ και Φιτζπάτρικ μείωσαν και στους 4 με το 57-53 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η αντεπίθεση του Ρεθύμνου συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με τους Κώττα, Εβάλντας και Τάλτον πλησίασε στον πόντο με το 60-59 στο 32ο λεπτό όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη καθώς στο υπόλοιπο οκτάλεπτο του αγώνα έμεινε χωρίς σκορ. Μέχρι το 35' ούτε η Κύμη σκόραρε όμως αμέσως μετά βρήκε και πάλι ρυθμό και απαντώντας με ένα σερί 13-0 και το 73-59 και “καθάρισε” το παιχνίδι. 7'' πριν τη λήξη ο Άρνολντ με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 73-62 με το οποίο η Κύμη πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 6, Τσούπκοβιτς 10, Σχίζας 5, Μόργκαν 11, Κοστόφ 11, Σιγκούνας 2, Τουντζιαράκης 6, Πάλμπλαντ 2, Σταμάτης, Ελ-Αμίν 11.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Γιαννόπουλος 7, Φιτζπάτρικ 18, Τάλτον 7, Κράβιτς 2, Κώττας 5, Ραζής, Χριστοδούλου 3, Εβάλντας 7, Έντουαρντς 2, Άρνολντ 11.