Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2016

Διπρόσωπη αλλά αήττητη και πρώτη η ΑΕΚ (photo)

Αν και χρειάστηκε να περάσουν 25 λεπτά για να... σοβαρευτεί και να πάρει τα ηνία στη συνέχεια η ΑΕΚ έκανε “περίπατο” επικρατώντας με 76-60 του αξιέπαινου Προμηθέα Πατρών και παρέμεινε αήττητη και πρώτη μετά και την 7η αγωνιστική της Basket League.

Η “βασίλισσα” δεν ξεκίνησε καλά και επέτρεψε στον νεοφώτιστο Προμηθέα να έχει τα ηνία στο πρώτο 25λεπτο όμως από κει και μετά πήρε μπροστά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Βασιλειάδη “καθάρισε” εύκολα το παιχνίδι και πλέον παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα.

Με... έκπληξη ξεκίνησε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ καθώς η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά δεν ήταν η γηπεδούχος ΑΕΚ αλλά ο φιλοξενούμενος Προμηθέα. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν με τον Σαρικόπουλο να έχει μπει “ζεστός” και ένα σερί 7-0 στο πρώτο δίλεπτο ενώ παρά το γεγονός ότι η Ένωση άρχισε να “ξυπνάει” και με τον Βασιλειάδη μείωσε στον πόντο(9-10) διατήρησαν τα ηνία και ένα μικρό προβάδισμα και με τον Φαγιέ να παίρνει και εκείνος μπροστά ήταν στο 10-15 στο 7'. Μάλιστα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μαυροειδή η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να προηγηθεί και ο Προμηθέας διατηρώντας τον έλεγχο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το 17-23.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Πατρινοί έφτασαν και στο +8(17-25) ενώ στη συνέχεια εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο λόγο. Η κακή εμφάνιση της Ένωσης συνεχίστηκε με αποτέλεσμα ο καλύτερος Προμηθέας με “οδηγό” τον Κλαρκ διατήρησε τα ηνία και ένα μικρό προβάδισμα που στο 16ο λεπτό ήταν στο +7(30-37). Ωστόσο, λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι εμφάνισαν σημάδια ανάκαμψης και με τους Ντίξον, Μαυροειδή και Μιλόσεβιτς μάζεψαν τη διαφορά και μείωσαν στο καλάθι με το 38-40 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Προμηθέας με τρίποντο του Πέττα πήγε ξανά στο +5(43-48), οι Ουίλιαμς και Ντίξον απάντησαν με ένα 5-0 για την ισοφάριση, ο Φαγιέ έκανε το 43-45 και από κει και μετά τα ηνία άλλαξαν “χέρια”. Οι νεοφώτιστοι σίγησαν ενώ από την άλλη η ΑΕΚ βελτιώθηκε και με ένα σερί 12-0 πέρασε πρώτη φορά μπροστά και μάλιστα με διψήφιο προβάδισμα με το 57-45 στο 28'. Μετά από τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ ο Προμηθέας “ξεκόλλησε” και με βολές από τους Σαρικόπουλο και Πέττα μείωσε σε 57-48 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι Ντίξον και Σάκοτα ανέβασαν τη διαφορά στο +14(62-48) όμως οι Τσάμης, Τζόνσον και Γκίκας απάντησαν με ένα 9-0 και μάζεψαν τη μισή διαφορά μειώνοντας σε 62-55 στο 33ο λεπτό. Όμως στη συνέχεια ο Προμηθέας έμεινε τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 έκανε το 69-55 και “καθάρισε” και τυπικά το παιχνίδι. Με τον Βασιλειάδη να συνεχίζει να “πυροβολεί” από την περιφέρεια η διαφορά πήγε και στο +16(74-58) και τελικά η Ένωση με το 76-60 έκανε το 7 στα 7 στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Βασιλειάδης 19, Ούκιτς, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 13, Ιβάνοβιτς 5, Μαυροειδής 15, Ντίξον 9, Τσαλμπούρης, Ουίλιαμς 10, Λαρεντζάκης 2, Σκουλίδας, Χαριτόπουλος.

Προμηθέας Πατρών (Βετούλας): Τσάμης 3, Κλαρκ 11, Γιαννικόπουλος, Φαγιέ 12, Μουρ 2, Τζόνσον 6, Πέττας 9, Γκίκας 6, Γερομίχαλος, Γραβάς, Γκάτζιος 1, Σαρικόπουλος 10.