Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2016

Ο Μανωλόπουλος και τα Τρίκαλα «σκότωσαν» τον ΠΑΟΚ ! (photo)

Την μεγάλη έκπληξη της 7ης αγωνιστικής και μια από τις μεγαλύτερες της φετινής Basket League πέτυχαν τα Τρίκαλα καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Σωτήρη Μανωλόπουλο και ρεσιτάλ τριπόντων “διέλυσαν” τον εκτός τόπου και χρόνου ΠΑΟΚ επικρατώντας εντός έδρας με 84-73.

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε αδικαιολόγητα κατώτερος των περιστάσεων και στα Τρίκαλα και πραγματοποιώντας νέα κακή εμφάνιση μετά την Δόξα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την “πάτησε” και από την ομάδα της Θεσσαλίας και πλέον έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα φτάνοντας μάλιστα και στο +18 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σωτήρη Μανωλόπουλο και τους Τσαγκαράκη και Μπιρούτα να τον ακολουθούν αλλά και χάρη στην μεγάλη ευστοχία τους στα τρίποντα πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι σε αντίθεση με τα Τρίκαλα που ξεκίνησαν δυνατά. Από το αρχικό 0-2 του Δικεφάλου και μετά οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία και ένα μικρό προβάδισμα με το 8-4 στο πρώτο δίλεπτο. Αμέσως μετά οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο(8-7) όμως οι Θεσσαλοί πήγαν και στο +5(12-7) με τον Τσαγκαράκη να έχει μπει “ζεστός” και ο ίδιος με τρίποντο να φέρνει και το +6(22-16) στο 8ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα 4-0 από τους Κλάντον και Τσόχλα για το 22-20 όμως δεν μπόρεσε να περάσει και μπροστά καθώς οι Μανωλόπουλος και Λίποβι έκαναν το 26-20 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Λίνου Χρυσικόπουλου τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον ΠΑΟΚ καθώς παρέμεινε κοντά μέχρι το 14ο λεπτό και το 33-26. Συνεχίζοντας την κακή του εμφάνιση επέτρεψε στα Τρίκαλα να μετατρέψουν το παιχνίδι σε “περίπατο” με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανωλόπουλο, ο οποίος “πυροβολούσε” ασταμάτητα, τον Άτιτς να τον ακολουθεί και τους Λίποβι και Κάφεϊ να βάζουν και εκείνοι το “λιθαράκι” τους. Οι Θεσσαλοί με ένα σερί 7-0 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 40-26 στο 16' ενώ δύο λεπτά αργότερα με νέο σερί αυτή τη φορά 5-0 “άγγιξαν” το +17(45-28). Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και με ένα 5-0 από τον Σάιμπερτ και βολή του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 11 με το 45-34 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια ο ΠΑΟΚ εξακολούθησε να είναι κακός ενώ από την άλλη τα Τρίκαλα συνέχισαν την πολύ καλή τους εμφάνιση. Ο Δικέφαλος το μόνο που κατάφερε ήταν χάρη στον Σάιμπερτ να ρίξει τη διαφορά στους 10(51-41) στα μισά της τρίτης περιόδου. Σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν κοντά στο +15, φτάνοντας μάλιστα και στο +17(58-41) στο 27'. Με τον Μανωλόπουλο να παραμένει ασταμάτητος τα Τρίκαλα δεν ανησύχησαν και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 61-46.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον εξαιρετικό σήμερα Σωτήρη Μανωλόπουλο να φτάνει τους 20 πόντους και με τρίποντο να κάνει το 64-46 και στη συνέχεια τον Κλάντον να το... παίρνει προσωπικά και να μειώνει στους 10(64-54). Ο Μανωλόπουλος απάντησε με νέο τρίποντο ενώ λίγο αργότερα ακολούθησε και άλλο για το 74-61 πέντε λεπτά πριν τη λήξη και πια τα Τρίκαλα ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με τους Μπιρούτα και Τσαγκαράκη να φτάνουν το σερί των Θεσσαλών στο 8-0 η διαφορά πήγε στη μεγαλύτερη τιμή της με το 79-61 στο 36' και ουσιαστικά εκεί έλαβαν τέλος οι όποιες ελπίδες του Δικεφάλου. Δύο λεπτά αργότερα Μπράιαντ και Κόνιαρης μείωσαν στους 14(83-69) όμως τα Τρίκαλα δεν... ανησύχησαν περισσότερο και πανηγύρισαν την τεράστια έκπληξη και νίκη με το τελικό 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-34, 61-46, 84-73

Τρίκαλα (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 23, Κάφεϊ 7, Καλλές 2, Μπάρλοου 9, Πουλιανίτης, Άτιτς 6, Μπιρούτα 13, Λίποβι 8, Τσαγκαράκης 14, Χάφτον 2, Βαρυτιμιάδης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 9, Τσόχλας 3, Κόνιαρης 7, Μπράιαντ 14, Τέιλορ, Κλάντον 12, Γλυνιαδάκης 4, Μιλιένοβιτς 8, Σάιμπερτ 16, Καμάρας, Καραμανώλης.