Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου 2016

ΑΕΚ: Κακή στην Γερμανία και δεύτερη ήττα στο Champions League (photos)

Η ΑΕΚ εμφάνισε στην Γερμανία το χειρότερο “πρόσωπό” της φέτος και μοιραία έκανε την δεύτερη ήττα της στο Basketball Champions League καθώς ηττήθηκε με 72-67 από την Λάντβιγκσμπουργκ στην 5η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μακριά από τον καλό της εαυτό και πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση η Ένωση αν και γύρισε από το -17 δεν την... γλίτωσε και στην Γερμανία έκανε την δεύτερη της ήττα στη διοργάνωση.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ καθώς ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 από τους Λαρεντζάκη και Χαριτόπουλο στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, η Λάντβιγκσμπουργκ δεν μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά και η Ένωση προηγήθηκε με νταμπλ σκορ και το 8-16 στο 7ο λεπτό όμως ακολούθησε μια μικρή αντεπίθεση των γηπεδούχων και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 36-31.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς μετά το 15-21 από τον Σάκοτα οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 10-0 και πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 25-21 στο 13ο λεπτό. Στη συνέχεια, Ουίλιαμς και Ντίξον μείωσαν σε 25-23, οι Γκονζάλβεζ και Κότον διατήρησαν το προβάδισμα της Λάντβιγκσμπουργκ και ενώ ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει ξανά τα ηνία δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7(34-27) στο +9 και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 36-31.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Σάκοτα και Ούκιτς έριξαν τη διαφορά στον πόντο(36-35) όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 και το 43-35 έβαλαν “φρένο” στην αντεπίθεση της ΑΕΚ και διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, στα μισά της περιόδου πήγαν και στο +8(45-37) ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μαυροειδής μείωσε σε 45-38. Ακολούθησε ένα δίλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ των δύο ομάδων και λίγο πιο μετά οι Μιλόσεβιτς και Ιβάνοβιτς έριξαν τη διαφορά στους 4(47-42) όμως οι Γερμανοί δεν... ανησύχησαν περισσότερο ούτε αυτή τη φορά και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 50-44.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ σίγησε και το “πλήρωσε” ακριβά καθώς οι γηπεδούχοι με ένα σερί 11-0 από τους Κούλεϊ και Κότον πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το +17 και το 61-44 στο 32'. Αμέσως μετά, Ουίλιαμς και Λαρεντζάκης απάντησαν με ένα σερί 7-0 και μείωσαν στους 10(61-51) όμως οι Γκονζάλβεζ και Χάμοντς έστειλαν τη διαφορά στο +14(65-51) στο 35' και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε, συνέχισε να το παλεύει και λίγο αργότερα με ένα σερί 10-0 από τους Σάκοτα, Μιλόσεβιτς και Λαρεντζάκη έριξε τη διαφορά στους 3(67-64) στο 39' και το τελευταίο λεπτό απέκτησε ενδιαφέρον. Μάρτιν και Θίμαν έδωσαν “ανάσα” στους Γερμανούς με το 70-64 όμως ο πολύ καλός και σε αυτό το παιχνίδι Μιλόσεβιτς μείωσε σε 70-66 στα 28''. Ο Κότον με βολές έκανε το 72-66 και τελικά ο Ντίξον διαμόρφωσε το τελικό 72-67 με το οποίο η Λάντβιγκσμπουργκ πανηγύρισε την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-31, 50-44, 72-67

Λάντβιγκσμπουργκ (): Χάμοντς 6, Κότον 17, ΜακΚρέι 2, Μάρτιν 8, Γουόσπουν, Κούλεϊ 14, Λόεσινγκ 2, Τόπερτ, Κονέ 6, Γκονζάλβεζ 11, Θίμαν 6, Μπρεγιούνινγκ.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Βασιλειάδης, Σάκοτα 11, Μαυροειδής 3, Ούκιτς 6, Ουίλιαμς 3, Μιλόσεβιτς 8, Ντίξον 14, Λαρεντζάκη 12, Χαριτόπουλος 4, Ιβάνοβιτς 6.