Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2016

Τρίτωσε τις νίκες του ο Κολοσσός (photo)

Όντας κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κάνοντας “περίπατο” ο Κολοσσός επικράτησε με 77-60 της Δόξας Λευκάδας στην Ρόδο και έφτασε τις τρεις νίκες στην Basket League.

Οι Ροδίτες δεν επέτρεψαν στη νεοφώτιστη Δόξα να ελπίζει για τη νίκη σε κανένα σημείο του αγώνα καθώς διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι πήραν δια περιπάτου του την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον μετρούν 3 νίκες και 4 ήττες ενώ οι Λευκαδίτες είναι στο 2-5.

Καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ο Κολοσσός, ο οποίος προηγήθηκε με νταμπλ σκορ(8-4) στο πρώτο τρίλεπτο αλλά και δύο λεπτά αργότερα ενώ με τους Χολ και Τσούκου να έχουν μπει “ζεστοί” και τρία συνεχόμενα τρίποντα δύο από τον Τσούκου και ένα από τον Ρέλεφορντ πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 24-14 στο 9'. Ο Ρέλεφορντ έφερε και το +11(25-14) όμως οι Γουέλς και Ρόμπινσον μείωσαν για την Δόξα σε 26-19 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ροδίτες είχαν με άνεση τον έλεγχο του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο καθώς το κακό ξεκίνημα της Δόξας συνεχίστηκε αφού το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 7. Χάρη και στην ευστοχία του στα τρίποντα και με δύο συνεχόμενα από τους Γεωργαλλή και Παπαδάκη ο Κολοσσός πήγε και στο +13(26-13) στα μισά της περιόδου ενώ δια χειρός Τσούκου έφτασε και στο +14(42-28) στο 19' για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με το 43-30.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, το ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν νωθρό καθώς χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά για τον Κολοσσό και πέντε για την Δόξα για να μπουν στο σκορ. Όταν βρήκαν και πάλι στόχο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την κακή τους εμφάνιση γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Ροδίτες, οι οποίοι όντας οι απόλυτοι κυρίαρχοι μετέτρεψαν το παιχνίδι σε “περίπατο”. Η διαφορά “άγγιξε” το +18(56-48) ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 56-40.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Ρόμπινσον για το 56-43 και με ένα δυόμιση λεπτών επιθετικό μπλακ άουτ των δύο ομάδων ώσπου ο ο Ντόμπλας μείωσε και στους 11(56-45). Η Δόξα έμεινε για άλλο ένα δίλεπτο χωρίς σκορ, ευκαιρία που εκμεταλλεύτηκαν οι Ροδίτες και πήγαν ξανά στο +15(60-45) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα χάρη σε ένα 4-0 του Γουέλς η Δόξα έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 69-60 όμως ο Κολοσσός δεν της επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο και απαντώντας με ένα σερί 8-0 πήγε στο 77-60 με το οποίο γράφτηκε ο επίλογος και ο Κολοσσός πανηγύρισε τη νέα του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 43-30, 56-40, 77-60

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γεωργαλλής 3, Ρέλεφορντ 11, Ρέντιτς 7, Τσούκου 17, Αχόνεν 10, Γουότσον 5, Παπαδάκης 3, Αγγελάκος , Χολ 14, Λιάπης, Βασιλόπουλος 7.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος Χ.): Δεμερτζής 3, Τσαλδάρης 5, Γεωργάκης, Σκοτ 5, Γουέλς 19, Ντόμπλας , Ρόμπινσον 11, Μπασάμπε 5, Ψαθάς 6, Κάρτερ 2.