Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2016

«Μπαμ» του ΠΑΟΚ με τον Άρη ! (photos)

Μπορεί μετά τις πρόσφατες κακές εμφανίσεις και τις ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη να μην ήταν το φαβορί του αγώνα όμως ο ΠΑΟΚ θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και έκανε το “μπαμ” στο κυριολεκτικά μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επικρατώντας με 66-62 του Άρη μέσα στο κατάμεστο “Nick Galis Hall” στην 3η αγωνιστική της Basket League.

Ο αποκλεισμός από το Κύπελλο, η ήττα από την Δόξα στη Λευκάδα και η προχθεσινή ήττα από την Ρόσα Ράντομ στο θρίλερ των τριών παρατάσεων στην Πολωνία είχαν “βαρύνει” το κλίμα στον ΠΑΟΚ όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλο έβαλαν τέλος στις άσχημες εμφανίσεις και τις ήττες παίρνοντας ένα μεγάλο “διπλό”, το πρώτο φετινό όνομα και πράγμα ντέρμπι των “αιωνίων” της Θεσσαλονίκης. Όντας καλύτερος από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και με πρωταγωνιστές τους Μπράιαντ, Χρυσικόπουλο, Γλυνιαδάκη και Τσόχλα “απέδρασε” από το “Nick Galis Hall” κάνοντας την έκπληξη με τον Άρη. Από την άλλη, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν ήταν στην καλύτερή της μέρα και το πλήρωσε. Μάλιστα, υπήρξαν και αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους του Άρη αμέσως μετά τη λήξη του ντέρμπι.

Ντέρμπι όνομα και πράγμα ήταν από το ξεκίνημά του το παιχνίδι καθώς οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τις ίδιες διαθέσεις. Αρχικά ο Άρης μπήκε καλύτερα με ένα 4-0 ενώ είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο όταν χάρη σε ένα 5-0 από τους Κλάντον και Πέινερς ο ΠΑΟΚ πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 8-9. Από κει και μετά το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια ώσπου με βολές του Τσαϊρέλη ο Άρης πήγε πάλι στο +4(17-13) στο 9' ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 18-16.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μοιρασμένη καθώς αρχικά ήταν καλύτερος ο Άρης ενώ η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι με τους Μαρμπλ και Τζένκινς διατήρησε ένα προβάδισμα μέχρι το 14ο λεπτό και το 23-20 όμως από κει και μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία. Με ένα σερί 8-0 από τους Χρυσικόπουλο, Μπράιαντ και Γλυνιαδάκη πέρασε ξανά μπροστά μετά από αρκετή ώρα με το 23-28 στα μισά της περιόδου. Ο Μπάκνερ μείωσε σε 25-28, ακολούθησε ένα δίλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ των δύο ομάδων και κατόπιν δια χειρός Ντραγκίσεβιτς ο Άρης πλησίασε στον πόντο(27-28). Ο ΠΑΟΚ απαντώντας με ένα 5-0 από τους Τσόχλα και Σάιμπερτ πήγε στο 27-33 στο 18' όμως με ένα 5-0 από τους Ζάρα και Κάμινγκς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 32-33.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Άρης μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και χάρη στον Κάμινγκς πέρασε ξανά μπροστά με το 39-38 στο 24ο λεπτό όμως δεν χάρηκε για πολύ το προβάδισμα καθώς τρία λεπτά αργότερα οι Μπράιαντ, Σάιμπερτ και Γλυνιαδάκης απάντησαν με ένα 7-0 και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πρώτη φορά με 6 πόντους(39-45) στο 29'. Στη συνέχεια, οι “κίτρινοι” δεν μπόρεσαν να καλύψουν όλη τη διαφορά και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 43-48.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τους Ζάρα και Σίμτσακ να μειώνουν στον πόντο(47-48) όμως με νέο 5-0 από τους Μπράιαντ και Τσόχλα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πάλι με το 47-53 στο 33ο λεπτό. Τζένκινς, Ξανθόπουλος και Τσαϊρέλης απάντησαν με ένα σερί 9-0 για το 56-53 στο 35' και το κατάμεστο “Nick Galis Hall” πήρε “φωτιά”. Μετά την τεχνική ποινή στον Τσόχλα που δόθηκε νωρίτερα, και ο Σούλης Μαρκόπουλος τιμωρήθηκε με αποτέλεσμα το σερί των γηπεδούχων να φτάσει 10-0 και το σκορ να πάει στο 57-53. Ο Δικέφαλος δεν τα παράτησε και με ένα σερί 6-0 από τους Τσόχλα, Χρυσικόπουλο και Γλυνιαδάκη πέρασε πάλι μπροστά με το 57-59 στο 38', ο Τσαϊρέλης με βολές ισοφάρισε, ο Πέινερς απάντησε όμως ο Σίμτσακ με τρίποντο έκανε το 62-61 στο 1:16 πριν τη λήξη. Οι πολύ καλοί Γλυνιαδάκης και Χρυσικόπουλος με βολές έδωσαν και πάλι τα ηνία στον ΠΑΟΚ με το 62-64 στα 37'', στη συνέχεια ο Ζάρας έκλεψε την μπάλα αλλά ο Ξανθόπουλος αστόχησε σε τρίποντο και τελικά μετά τις βολές του Μπράιαντ και το τελικό 62-66 ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πολύ μεγάλη νίκη στο πρώτο φετινό ντέρμπι “αιωνίων” της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-33, 43-48, 62-66

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Σίμιτσακ 5, Μούρτος 1, Τζένκινς 8, Καββαδάς, Μαρμπλ 4, Ντραγκίσεβιτς 5, Κάμινγκς 13, Μπάκνερ 4, Τσαϊρέλης 9, Ζάρας 9, Φλιώνης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος Σ.): Χρυσικόπουλος 9, Τσόχλας 8, Μιλιένοβιτς 3, Μπράιαντ 14, Κλάντον 8, Σάιμπερτ 8, Γλυνιαδάκης 8, Τέιλορ, Πέινερς 8, Κόνιαρης.