Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2016

Τρομερός Ολυμπιακός με μεγάλο «διπλό» στη Βιτόρια ! (photos)

Με νέα καλή εμφάνιση, πολύ καλά ποσοστά και ρεκόρ στα τρίποντα (16)ο Ολυμπιακός συνέχισε με μεγάλη νίκη την πορεία του στη φετινή Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε με 95-90 της Μπασκόνια στη Βιτόρια για την 4η αγωνιστική. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους “ερυθρόλευκους” οι Μάντζαρης(17 π.), Σπανούλης(15 π., 15 ασ.), και Παπανικολάου(15 π.) και πολύ καλή δουλειά από τους Γκριν, Παπαπέτρου και Μπιρτς.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον και στα 40 λεπτά και τις δύο ομάδες να δίνουν “μάχη” ο Ολυμπιακός χάρη στην πολύ καλή του επίθεση αλλά και την μεγάλη διάθεση των παικτών του “καθάρισε” την Μπασκόνια και πλέον μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των πρωταθλητών Ελλάδας ο Βασίλης Σπανούλης που με 15 πόντους και 15 ασίστ πέτυχε σπουδαίο επίτευγμα καθώς ξεπέρασε τον Παπαλουκά στη λίστα των κορυφαίων πασέρ της Ευρωλίγκας και πλέον είναι στη δεύτερη θέση πίσω από τον Διαμαντίδη, ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο Κώστας Παπανικολάου και ο Γκριν. Πολύ καλή δουλειά και από τους Παπαπέτρου,και Μπιρτς.

Χάρη στους Μάντζαρη και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-6 στο πρώτο δίλεπτο ενώ διατήρησε ένα πολύ μικρό προβάδισμα μέχρι το 5' και το 8-10. Από κει και μετά η Μπασκόνια άρχισε να παίρνει μπροστά και δια χειρός Χάνκα να περάσει πρώτη φορά μπροστά με το 12-10. Ο Σπανούλης έδωσε ξανά το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” όμως με ένα σερί 5-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στο +4(19-15). Αγραβάνης και Σπανούλης ισοφάρισαν σε 25-25 αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 27-25 για την Μπασκόνια.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά σε αντίθεση με τους Ισπανούς, οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Λάρκιν και Τιγί ξέφυγαν με το 40-31 στο 14'. Ένα λεπτό αργότερα οι Λοτζέσκι, Γιανγκ και Παπανικολάου με ένα σερί 6-0 μείωσαν στους 3(40-37) όμως με τον Λάρκιν να είναι ο μεγάλος τους πρωταγωνιστής οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία και ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε ξανά στο +8(47-39) στο 18'. Στη συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι” χάρη στα τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Σπανούλη και Λοτζέσκι μείωσαν σε 50-47 όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον πολύ καλό σήμερα Σενγκέιλα να στέλνει την Μπασκόνια ξανά στο +5(52-47).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο εκ των πρωταγωνιστών των γηπεδούχων ο Χάνγκα με τρίποντο ανέβασε πάλι τη διαφορά στο +8(55-47) όμως οι Μάντζαρης και Μπιρτς απάντησαν με ένα σερί 5-0 για το 55-52. Χάνγκα και Σενγκέιλα προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα της Μπασκόνια όμως ο Ολυμπιακός που πια είχε βελτιωθεί γύρισε το παιχνίδι και με τρίποντο του Παπαπέτρου πέρασε μετά από πάρα πολύ ώρα ξανά μπροστά με το 59-60 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Σενγκέιλα με τρίποντο έδωσε πάλι το προβάδισμα στους Ισπανούς όμως ο εξαιρετικός σήμερα Βαγγέλης Μάντζαρης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 62-66 στο 27'. Λίγο αργότερα με βολές από τον εξαιρετικό Βασίλη Σπανούλη και τον Γιανγκ οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν και στο +6(64-70) όμως η Μπασκόνια δεν πτοήθηκε και απαντώντας με ένα σερί 7-0 πέρασε ξανά μπροστά με το 74-72, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, στην οποία ο Ολυμπιακός ξεκίνησε χωρίς τον Σπανούλη και μπήκε με τρίποντο του Γιανγκ και το 74-75. Με συνεχόμενους πόντους του Ντιόπ η Μπασκόνια πήρε και πάλι τα ηνία όμως με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Λοτζέσκι, Γκριν και Χάκετ οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν με το 80-88 στο 34ο λεπτό και πήραν πολύ μεγάλη “ανάσα”. Τρία λεπτά αργότερα ο τρομερός σήμερα Σενγκέιλα μείωσε σε 84-90, ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ όμως τρία συνεχόμενα λάθη των Πειραιωτών έδωσαν την ευκαιρία στους Ισπανούς να μειώσουν σε 87-90 στο 38' και το θρίλερ δεν είχε τελειωμό. Ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες των γηπεδούχων και ο πολύ καλός και σε αυτό το παιχνίδι Γκριν με τρίποντο “φωτιά” έκανε το 87-93 στα 56'' και ουσιαστικά με αυτό “καθάρισε” τη νίκη για τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός με βολή έφερε και το 87-94 στα 36'' ενώ ο φοβερός Σενγκέιλα “ξαναχτύπησε” και με νέο τρίποντο μείωσε σε 90-94. Οι Ισπανοί κατέφυγαν στη... λύση των φάουλ όμως δεν κατάφεραν κάτι και ο Ολυμπιακός με το τελικό 95-90 πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-47, 74-72, 90-95

Μπασκόνια (Αλόνσο): Μπλάζιτς 9, Χάνγκα 15, Σενγκέιλα 20, Λάρκιν 14, Ακόγκνον 5, Τιγί 6, Ντιόπ 9, Βόιτμαν 7, Μπομπέ 5, Λούζ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15, Πρίντεζης, Παπαπέτρου 5, Μιλουτίνοφ 4, Γκριν 13, Γιανγκ 4, Παπανικολάου 15, Μάντζαρης 17, Μπιρτς 8, Αγραβάνης, Χάκετ 5, Λοτζέσκι 9.