Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2016

Φοβερός Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία στη Μόσχα (photos)

Στο... τσακ ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει σπουδαίο “διπλό” μέσα στη Μόσχα καθώς αν και ήταν καλύτερος και είχε τα ηνία στο δεύτερο ημίχρονο ηττήθηκε με 81-77 από την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη στη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έκανε την πρώτη του ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Τι και αν οι τελευταίες μέρες δεν είναι και οι καλύτερες για τους “πράσινους” εξαιτίας του τραυματισμού του Τζέιμς, της βαριάς ήττας από τον Ολυμπιακό και της παραίτησης του Αργύρη Πεδουλάκη οι παίκτες του Παναθηναϊκού Superfoods με προσωρινό προπονητή τον Γιώργο Βόβορα πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση αλλά στο τέλος δεν άντεξαν στην αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ και έχασαν την ευκαιρία για το πολύ μεγάλο “διπλό” στη Μόσχα.

Με πείσμα, σοβαρότητα και μεγάλη διάθεση και ενέργεια και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντιμίτρι Νίκολς με 20 πόντους, ο Κέι Σι Ρίβερς με 16 και Νικ Καλάθη που είχε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ ο Εξάστερος άφησε στην... άκρη τα εσωτερικά προβλήματά του και έδειξε πως είναι έτοιμος να γυρίσει “σελίδα” ενόψει και του ερχομού του νέου του προπονητή, του Τσάβι Πασκουάλ.

Η ΤΣΣΚΑ έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της μπαίνοντας στο παιχνίδι με ένα 5-0 ενώ το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού Superfoods δεν ήταν καλό καθώς χρειάστηκε να περάσουν τρεισήμισι λεπτά αγώνα για να μπει στο σκορ με το 5-2. Οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να ξεφύγουν και άλλο και με τον Βορόντσεβιτς να είναι ασταμάτητος και να έχει 3/3 τρίποντα πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 20-8 στο 7ο λεπτό. Στη συνέχεια, χάρη στα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Νίκολς και το καλάθι του Παππά ο Παναθηναϊκός Superfoods “ξύπνησε” και μείωσε σε 22-19 στο 9' με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στη δεύτερη περίοδο καθώς χρειάστηκε να περάσει ενάμιση λεπτό αγώνα για να μπουν στο σκορ ενώ ήταν μόλις στο 24-22 στα μισά της περιόδου. Mε ένα 5-0 από τον Φριντζόν η ΤΣΣΚΑ πήγε πάλι στο +7(29-22) όμως στη συνέχεια χαλάρωσε γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods, ο οποίος χάρη στην καλή του άμυνα και με τρίποντο του Φελντέιν και πέντε πόντους από τον εντυπωσιακό Ντιμίτρι Νίκολς συνέχισε να βάζει δύσκολα στους Ρώσους και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής με το 31-30 στο 18'. Αμέσως μετά, με τέσσερις πόντους του πολύ καλού Άαρον Τζάκσον η ΤΣΣΚΑ διατήρησε τα ηνία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 35-30.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τον Νικ Καλάθη να κάνει καλή δουλειά στην άμυνα και με ένα 4-0 από τον Γκιστ και άλλο ένα 6-0 από τους Σίνγκλετον και Ρίβερς πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 38-41 και ο Δημήτρης Ιτούδης πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ για να “ξυπνήσει” τους παίκτες του. Ο Ντε Κολό που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν “άφαντος” πήρε μπροστά και με 8 συνεχόμενους πόντους έκανε το 48-47 στα μισά της περιόδου όμως οι Καλάθης και Σίνγκλετον έστειλαν τον πολύ καλό στο τρίτο δεκάλεπτο Εξάστερο στο +4(48-52) ενώ με τρίποντο του πολύ καλού Κέι Σι Ρίβερς πήγε και στο +5(50-55) στο 27ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Τεόντοσιτς μείωσε σε 52-55 ενώ αμέσως μετά ο Γκιστ στραβοπάτησε και αποχώρησε από το παρκέ κουτσαίνοντας. Σίγνγκλετον και Μποχωρίδης έστειλαν ξανά στο +4(54-58) τον Παναθηναϊκό Superfoods αλλά ο Βορόντσεβιτς με τρίποντο μείωσε στον πόντο(57-58) στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο καθώς οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι σε απόσταση “αναπνοής”. Μπαίνοντας ο Όγκουστιν με το 61-60 στο 32' έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ όμως και πάλι η συνέχεια ανήκε στον Εξάστερο αφού φοβεροί Καλάθης, Νίκολς και Ρίβερς έκαναν το 63-68 στο 34ο λεπτό. Όμως, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός Superfoods “κόλλησε”, οι Ρώσοι το εκμεταλλεύτηκαν, βελτιώθηκαν και στην άμυνα και απαντώντας με ένα σερί 11-0 ξέφυγαν με το 74-68 στο 1:47 πριν τη λήξη. Ο Μπουρούσης μείωσε σε 74-70, ο Όγκουστιν με βολές έκανε το 76-70 και ο Έλληνας σέντερ τον μιμήθηκε για το 76-72 στο 1:08. Ο Φριντζόν με τον ίδιο τρόπο έδωσε μεγάλη “ανάσα” στους Ρώσους με το 79-72, ο Ρίβερς με τρίποντο μείωσε σε 79-75 στα 15'' όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του Παναθηναϊκού Superfoods και τελικά η ΤΣΣΚΑ ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι με το τελικό 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Τεόντοσιτς 6, Ντε Κολό 20, Τζάκσον 9, Βορόντσεβιτς 20, Χίγκινς 4, Χάινς 6, Κουρμπάνοφ, Κριάπα, Φριντζόν 8, Ογκουστίν 8, Αντόνοφ.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Φώτσης, Καλάθης Ν. 10, Παππάς 4, Φελντέιν 3, Γκιστ 8, Ρίβερς 16, Μπουρούσης 6, Σίνγκλετον 8, Χαραλαμπόπουλος , Νίκολς 20, Μποχωρίδης 2.