Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2016

Σεφτέ για τον Κολοσσό (photos)

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός καθώς επικράτησε με 76-59 του Προμηθέα Πατρών στη Ρόδο για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρέβορ Ρέλεφορντ στο πρώτο παιχνίδι μετά την επιστροφή του στους Ροδίτες.

Ο Αμερικανός το καλοκαίρι αποχαιρέτησε τον Κολοσσό όμως μέσα στην εβδομάδα επέστρεψε υπογράφοντας νέο συμβόλαιο και έδειξε με το “καλημέρα” πως και φέτος θα είναι εκ των πρωταγωνιστών της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη καθώς με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Ροδιτών στη νίκη επί του Προμηθέα, την πρώτη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Αμφίρροπος από το ξεκίνημά του ήταν ο αγώνας καθώς αν και αρχικά ο Προμηθέας μπήκε λίγο καλύτερα ο Κολοσσός δεν άργησε να βρει ρυθμό και να πάρει τα ηνία με το 20-14 στο 8ο λεπτό ενώ ήταν μπροστά και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου με το 21-16.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας πλησίασε στον πόντο(23-22) και χάρη στους Τσάμη και Κλαρκ έφτασε και στην ισοφάριση με το 34-34. Ωστόσο, με τον Τρέβορ Ρέλεφορντ να είναι εξαιρετικός στο δεύτερο ντεμπούτο του με τους Ροδίτες ο Κολοσσός διατήρησε το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 39-38.

Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια καθώς ο Προμηθέας έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα με το 44-44 στα μισά της τρίτης περιόδου όμως ο Κολοσσός με ένα σερί 8-0 από το καλάθι του Χολ και τους 6 πόντους του Ρέλεφορντ ξέφυγε με το 52-44 στο 27'. Μάλιστα, με τρίποντο του Τσούκου οι γηπεδούχοι πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 61-49 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους Ροδίτες καθώς ο Προμηθέας έδειχνε ανήμπορος για την ανατροπή. Με “όπλο” του την καλή άμυνα ο Κολοσσός άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά φτάνοντας και στο +20(74-54) στο 37' και τελικά η πρώτη νίκη της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα ήρθε εύκολα με το τελικό 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-38, 61-49, 76-59

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Ρέλεφορντ 20, Ρέντιτς 7, Βασιλόπουλος 4, Αχόνεν 10, Χολ 12, Τσούκου 9, Παπαδόπουλος, Γεωργαλλής 6, Παπαδάκης, Γουότσον 8.

Προμηθέας Πατρών (Βετούλας): Άντερσον, Γκίκας 7, Πέττας, Κλαρκ 9, Μουρ 9, Φαγιέ 11, Γερομίχαλος, Σαρικόπουλος 10, Τσάμης 11, Τζόνσον 2.

* Πριν το τζάμπολ του αγώνα η διοίκηση του Κολοσσού τίμησε τον Άγγελο Τσάμη αναγνωρίζοντας την προσφορά του στην πολύχρονη θητεία του στην ομάδα.