Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2016

Σεφτέ στην Ευρωλίγκα δια χειρός Σπανούλη και Πρίντεζη (photos)

Με τους Βασίλη Σπανούλη και Γιώργο Πρίντεζη να είναι δίδυμο “φωτιά” ο Ολυμπιακός “καθάρισε” δια περιπάτου την Αναντολού Εφές με 90-66 στο ΣΕΦ στη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και στα 40 λεπτά του αγώνα και δεν άφησαν περιθώρια στους Τούρκους ούτε καν να είναι ανταγωνιστικοί. Με μεγάλους πρωταγωνιστές του Σπανούλη και Πρίτνεζη και καλή δουλειά από τους Λοτζέσκι, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοφ και Γκριν και τη διαφορά να φτάνει στο +25 ο Ολυμπιακός έκανε “περίπατο”.

Με τους Πρίντεζη και Σπανούλη να αναλαμβάνουν δράση από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή τα ηνία. Στο πρώτο τρίλεπτο ήταν στο +6(6-1) ενώ μόλις στο 7ο λεπτό ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 16-6. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα χάρη στους δύο Έλληνες οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν και στο +13(22-9) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 28-16.

Η κακή εμφάνιση της Εφές συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο καθώς μοναδική της “όαση” ήταν ο Οσμάν. Από την άλλη οι πρωταθλητές Ελλάδας με “όπλο” τους την καλή άμυνα και την ακόμα καλύτερη επίθεση διατήρησαν με άνεση τα ηνία και στα μισά της περιόδου “άγγιξαν” και το +19 και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ με το 38-19. Όμως, στη συνέχεια, χαλάρωσαν και η Εφές με τον ασταμάτητο Οσμάν αλλά και τους Κορκμάζ, Τόμας και Ερτέλ έριξε τη διαφορά στους 8 με το 41-33 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι Τούρκοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο με ένα 4-0 από τον Μπράουν και μείωσαν και στους 7(44-37) ενώ στο 24ο λεπτό δια χειρός Χάνεικατ η διαφορά έπεσε και στους 6(46-40). Κάπου εκεί, η χαλάρωση των Πειραιωτών έλαβε τέλος και με ένα σερί 7-0 από τους Σπανούλη και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πήγε πάλι στο +13(53-40) στο 26'. Ένα λεπτό αργότερα ο Πρίτνεζης έφερε και το +14(57-43) όμως με τους Γκρέιντζερ και Μπράουν η Εφές μείωσε στους 9 με το 62-53 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με ένα 8-0 από τους Μιλουτίνοφ, Παπαπέτρου και Χάκετ ο Ολυμπιακός πήγε πάλι στο +17(70-53) και έβαλε “φρένο” στη μικρή αντεπίθεση της Εφές. Μάλιστα, ουσιαστικά εκεί τελειώσαν οι οποίες ελπίδες των Τούρκων καθώς με τον Παπαπέτρου να κάνει πολύ καλή δουλειά ήρθε και το +20(80-60) στο 35' ενώ λίγο αργότερα δια χειρός Λοτζέσκι η διαφορά έφτασε και στο +25(88-63). Τελικά η μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού, η πρώτη του στη φετινή Ευρωλίγκα ήρθε με το τελικό 90-66.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 15, Σπανούλης 17, Παπαπέτρου 6, Μπιρτς 4, Μιλουτίνοφ 8, Λοτζέσκι 14, Γκριν 11, Παπανικολάου 8, Χάκετ 5, Μάντζαρης 2.

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Οσμάν 22, Χάνεικατ 6, Τόμας 10, Μπράουν 10, Ερτέλ 3, Όμιτς 2, Κορκμάζ 2, Ντάνστον 5, Γκρέιντζερ 6, Κότον.

* Στη διάρκεια της προθέρμανσης ο Πάτρικ Γιανγκ αισθάνθηκε ενοχλήσεις και για αυτό δεν αγωνίστηκε.