Τρίτη, 18 Οκτωβρίου 2016

Άρης: Ευρωπαϊκή πρεμιέρα με «διπλό» στη Σλοβενία ! (photos)

Με το “δεξί” μπήκε στο Basketball Champions League ο Άρης καθώς όντας κυρίαρχος σε όλο το παιχνίδι επικράτησε με 62-54 της Έλιος Σανς Ντομζάλε στη Σλοβενία και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη νέα διοργάνωση της FIBA.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και διατηρώντας τα ηνία και ένα μικρό προβάδισμα και στα 40 λεπτά πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο BCL με πρωταγωνιστές τους Καββαδά, Κάμινγκς, Ντραγκίσεβιτς και Μπάκνερ. Πλέον με την επιστροφή στη Θεσσαλονίκη στον Άρη θα επικεντρωθούν στο μεγάλο ντέρμπι με τον “αιώνιο” αντίπαλό τους, τον ΠΑΟΚ.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα σερί 5-0 και παρόλο που η Έλιος μείωσε σε 4-5 οι “κίτρινοι” με νέο 5-0 από τους Μπάκνερ και Ξανθόπουλο ήταν στο 4-9 στο πρώτο τετράλεπτο. Μάλιστα, διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα φτάνοντας και στο +7(11-18) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 12-18.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στη δεύτερη περίοδο καθώς χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά αγώνα για να μπουν στο σκορ με το 12-20 δια χειρός Ξανθόπουλου. Στη συνέχεια ο Άρης χαλάρωσε λίγο, η Έλιος ανέβασε “στροφές” και μείωσε στο καλάθι(20-22) στα μισά της περιόδου ενώ μετά από νέο δίλεπτο μπλακ άουτ των δύο ομάδων οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 22-22 στο 17ο λεπτό. Όμως, χάρη στους συνεχόμενους πόντους του πολύ καλού και σε αυτό το παιχνίδι Βασίλη Καββαδά ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα και πήγε ξανά στο +5(25-30) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 27-30.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, δια χειρός Λέλιτς η Έλιος πλησίασε στον πόντο(29-30) όμως με πέντε πόντους από τον Μαρμπλ και στη συνέχεια ένα 5-0 από τον Κάμινγκς και ένα σερί 7-0 ο Άρης πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 31-41 στα μισά της τρίτης περιόδου. Κάρι και Κάσεϊ μείωσαν στους 6(35-41) όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Οι Θεσσαλονικείς με τον Καββαδά να συνεχίζει να δρα ανενόχλητος και να κάνει το 38-47 διατήρησαν τα ηνία και το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι η Έλιος απάντησε με ένα 4-0 για το 42-47, ο Έλληνας σέντερ έβαλε “φρένο” στο σερί της και έγραψε τον επίλογο του τρίτου νωθρού η αλήθεια είναι δεκαλέπτου με το 42-49.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι Σλοβένοι μείωσαν πάλι στους 5(44-49) και το ντέρμπι συνεχίστηκε όμως και αυτή τη φορά ο Άρης διατήρησε τα ηνία. Οι Μπάκνερ και Κάμινγκς έκαναν το 44-53 στο 33ο λεπτό και μετά από άλλο ένα δίλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ των δύο ομάδων ο Ντραγκίσεβιτς με βολές έστειλε τους Θεσσαλονικείς στο +11(44-55) και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” οριστικά το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έμειναν άλλα δυόμιση λεπτά χωρίς σκορ μέχρι το 46-55 από τον Κάσεϊ, ο Ξανθόπουλος απάντησε με καλάθι, ο Κάσεϊ μείωσε στους 10 όμως ο Ντραγκίσεβιτς με τρίποντο έκανε το 47-60 στα 1:20 πριν τη λήξη και... αποτελείωσε την Έλιος. Ο Κάσεϊ συνέχισε να το παλεύει αλλά για ανατροπή ούτε λόγος και έτσι ο Άρης έφτασε στο μεγάλο “διπλό” με το τελικό 62-54.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 42-49, 54-62

Έλιος Σανς Ντομζάλε (Βούλιτς): Λέλιτς 8, Κάρι 13, Γκόρτζανκ 2, Ατανάτσκοβιτς, Κάσεϊ 12, Μπολτσίνα 10, Μότσνικ 6, Κούζλινκ 2, Βοντσίνα.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Μούρτος 1, Ντραγκίσεβιτς 9, Ζάρας 5, Μαρμπλ 5, Κάμινγκς 11, Καββαδάς 16, Τσαϊρέλης, Μπάκνερ 9, Φλιώνης.