Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2016

ΑΕΚ: «Περίπατος» και με την Κύμη (photo)

Το αήττητο σερί της σε Ελλάδα και Ευρώπη και τις πολύ καλές εμφανίσεις της συνεχίζει η ΑΕΚ καθώς επικράτησε δια περιπάτου και επί της Κύμης και με το 81-55 πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Basket League.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς μετέτρεψαν το παιχνίδι με την Κύμη σε “περίπατο” διαρκείας στη Χαλκίδα καθώς ήταν καταιγιστικοί και στα 40 λεπτά του αγώνα φτάνοντας και το +34. Από τη νέα εξαιρετική εμφάνιση της ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ντίξον, Βασιλειάδης, Ιβάνοβιτς και Σάκοτα.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς έδειξαν με το “καλημέρα” τις διαθέσεις τους και δεν επέτρεψαν στην Κύμη ούτε καν στο ξεκίνημα του αγώνα να είναι κοντά. Η Ένωση ξεκίνησε με ένα σερί 9-0 ενώ οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά αγώνα για να μπουν στο σκορ με βολή του Ελ-Αμίν ενώ αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 1-12. Στη συνέχεια, με ένα σερί 9-0 η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +18(3-21) στο 7ο λεπτό ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 6-29.

Η κάκιστη εμφάνιση της Κύμης και η καταιγιστική της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και ο αγώνας είχε μετατραπεί από νωρίς σε μεγάλο “πάρτι” για τους φιλοξενούμενους. Πετυχαίνοντας μόλις έναν πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου οι γηπεδούχοι επέτρεψαν στην Ένωση να τρέξει ένα σερί 11-0 και να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +33(7-40) στο 15'. Μάλιστα, παρέμεινε στο +33 μέχρι και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το 14-46.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια η Κύμη ήταν εκτός τόπου και χρόνου και ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και από την άλλη η ΑΕΚ έκανε “περίπατο” διαρκείας. Με τους Μαυροειδή, Βασιλειάδη, Ούκιτς και Μιλόσεβιτς να συνεχίζουν την καλή τους εμφάνιση η διαφορά έφτασε και το +34(16-50) με το οποίο έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο(31-65).

Πλέον, η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε ήταν τυπική διαδικασία. Από τη μια η Κύμη περίμενε την κόρνα της λήξης για να τελειώσει ο “εφιάλτης” της και από την άλλη η ΑΕΚ για να πανηγυρίσει τον νέο “περίπατο”. Η διαφορά παρέμεινε σταθερά λίγο πάνω από τους 30 πόντους ενώ μετά από μια μικρή χαλάρωση της Ένωσης στο τέλος η μεγάλη νίκη της ήρθε με το 81-55.

Τα δεκάλεπτα: 6-29, 14-46, 31-65, 55-81

Κύμη (Μπρατσιάκος): Σταμάτης 6, Τσούπκοβιτς 9, Τουντζιαράκης 7, Πάλμπλαντ, Ελ-Αμιν 9, Σχίζας 9, Σιγκούνας 2, Τζόλος 2, Κατρανάς, Κωνσταντακόπουλος, Μόργκαν 11.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Βασιλειάδης 11, Ούκιτς 4, Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 3, Σάκοτα 9, Ντίξον 18, Λαρεντζάκης 3, Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 5, Φάλκερ 4, Ιβάνοβιτς 9, Σκουλίδας.