Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2016

Πρώτη νίκη για Απόλλων, σταμάτησε το αήττητο Ρέθυμνο (photo)

Χάρη στο καλό του δεύτερο ημίχρονο και τον φοβερό Τάιλερ Καλινόσκι που σταμάτησε στους 28 πόντους ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι με το Ρέθυμνο και επικρατώντας με στην Πάτρα στην 3η αγωνιστική της Basket League πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Με πρωταγωνιστές τους Καλινόσκι και Βεργίνη και όντας καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο οι Πατρινοί μετά τις ήττες από Ολυμπιακό και Τρίκαλα έβαλαν “φρένο” στο αήττητο μέχρι σήμερα Ρέθυμνο και έκαναν σεφτέ στη φετινή Basket League.

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να ξεκινούν με ουκ ολίγα λάθη αλλά και χαμηλά ποσοστά ενδεικτικά του 18-19 της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και στη δεύτερη περίοδο όμως χάρη στον “ζεστό” Άρνολντ το Ρέθυμνο κατάφερε να ξεφύγει και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +9 και το 35-44.

Γυρνώντας στο παρκέ για το δεύτερο μέρος του αγώνα, τα ηνία πέρασαν και πάλι στον Απόλλωνα καθώς χάρη στον ασταμάτητο Καλινόσκι που έφτασε τους 22 πόντους με έξι τρίποντα και τρίποντο του επίσης πολύ καλού Βεργίνη οι Πάτρινοί προηγήθηκαν με 57-53 ενώ λίγο αργότερα το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 65-61.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο όμως υπολόγιζε χωρίς τον φανταστικό Καλινόσκι, ο οποίος όντας σε φοβερή μέρα διατήρησε τα ηνία για τον Απόλλωνα και μαζί και ένα προβάδισμα ασφαλείας για να φτάσουν τελικά οι Πατρινοί στη μεγάλη νίκη με το 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Βεργίνης 16, Βίτκοβατς 4, Μπαβτσιτς 4, Σλαφτσάκης 2, Καλινόσκι 28, Ράσελ 10, Κόμπινς 9, Χίκεϊ 10, Τσιάρας 3, Μαστρογιαννόπουλος.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Γιαννόπουλος 5, Άρνολντ 22, Φιτζπάτρικ, Σάφτενααρ 11, Τάλτον 10, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 2, Εβάλντας 11, Έντουαρντς 11, Κώττας 2.