Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2016

«Καταιγιστική» η Κύμη με Κόροιβο (photo)

Η... ορεξάτη από την αρχή Κύμη πέτυχε την πρώτη της ιστορική νίκη στην μεγάλη κατηγορία καθώς επικράτησε με μεγάλη άνεση με 93-70 του Κόροιβου Αμαλιάδας στη 2η αγωνιστική της Basket League σε ένα παιχνίδι που λόγω διακοπής ρεύματος διήρκεσε 2 ώρες και 40 λεπτά.

Η νεοφώτιστη δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Αμαλιάδας να ελπίζει καθώς σε όλο το παιχνίδι ήταν καταιγιστική και έφτασε στην πρώτη της νίκη στην Α1 δια περιπάτου.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις του και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ ούτε καν στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τους Τσούπκοβιτς και Ελ Αμίν να μπαίνουν ορεξάτοι η Κύμη ήταν καταιγιστική από την αρχή καθώς μόλις στο 7ο λεπτό ήταν στο +16(25-9) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 31-18.

Στη δεύτερη περίοδο με τους παίκτες της Κύμης να παίρνουν αύρα και από τον ενθουσιασμό στις εξέδρες του κλειστού της Χαλκίδας η διαφορά έφτασε και στο +18(43-25) όμως στη συνέχεια ο Κόροιβος εμφάνισε σημάδια ανάκαμψης και εκμεταλλευόμενος και την μικρή χαλάρωση των γηπεδούχων μείωσε στους 9 με το 45-36 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν περιπετειώδης καθώς ξεκίνησε με 55 λεπτά καθυστέρηση εξαιτίας προβλήματος με την τάση του ρεύματος ενώ όταν οι ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ και μετά από ένα λεπτό αγώνα τα φώτα έσβησαν τελείως και το παιχνίδι διεκόπη για άλλα 55 λεπτά. Όταν ο αγώνας άρχισε και πάλι η Κύμη πάτησε “γκάζι” με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει το +27(69-42) στο 28ο λεπτό ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 76-50.
Με τον Κόροιβο να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει και την Κύμη να συνεχίζει ανενόχλητη το “πάρτι” της η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά η μεγάλη νίκη της Κύμης ήρθε με το 93-70.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 45-36, 76-50, 93-70

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ-Αλίμ, Τσούπκοβιτς 19, Σταμάτης 11, Μόργκαν 14, Ελ Αμίν 16, Τουντζιαράκης 8, Σχίζας 4, Σιγκούνας, Κατράνας 4, Τζόλος 3, Κωνσταντακόπουλος 3, Πάλμπλαντ 11.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11, Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας 6, Ρίτσαρτ 8, Χολ 16, Μπράουν 19, Σαχπατζίδης 6, Σπυριδωνίδης 2, Αποστολίδης.