Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου 2016

Καλαθάρα και μεγάλο «διπλό» στη Γερμανία για Παναθηναϊκό !

Αν και από το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο πήγε στο εφιαλτικό δεύτερο ο Παναθηναϊκός Superfoods στο ντεμπούτο του Τσάβι Πσκουάλ στον πάγκο του χάρη στο καλάθι του πολύ καλού Νικ Καλάθη στα 0.3'' επικράτησε με 84-83 στο θρίλερ με την Μπάμπεργκ για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη.

Το πολύ καλό ξεκίνημα των “πράσινων” στη Γερμανία έδωσε την σκυτάλη στο θρίλερ όμως στο τέλος οι εξαιρετικοί Ρίβερς, Φελντέιν και Καλάθης “μίλησαν” ξανά και ο Εξάστερος γλίτωσε την “αυτοκτονία”. Στο πρώτο παιχνίδι του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο της ομάδας ο Παναθηναϊκός Superfoods πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή διοργάνωση. Πλέον, με την επιστροφή στην Αθήνα το μυαλό των “πράσινων” θα είναι στον Ερυθρό Αστέρα τον οποίο υποδέχονται στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Παρασκευής(28/10, 21:15).

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς μετά το αρχικό 3-5 και το 9-7 της Μπάμπεργκ στο πρώτο τρίλεπτο οι “πράσινοι” με 7 συνεχόμενους πόντους του Φελντέιν πήραν το προβάδισμα με το 9-10 και έκτοτε δεν το έχασα ξανά. Μάλιστα, με ένα σερί 10-0 από τους Φελντέιν, Γκιστ, Καλάθη και Νίκολς ξέφυγαν με το 9-17 στο 7' ενώ χάρη στον πολύ καλό Νίκολο Μέλι η Μπάμπεργκ μείωσε σε 15-20 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Εξάστερος χαλάρωσε και οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν. Μπήκαν με ένα σερί 7-0 από τους Χίκμαν και Στρέλνιεκς και πέρασαν ξανά μπροστά μετά από πολύ ώρα με το 22-20 στο 12ο λεπτό όμως δεν το χάρηκαν για πολύ καθώς με τρίποντο του Φώτση και 5 πόντους του Ρίβερς και το συνολικό 8-0 ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε πάλι τα ηνία με το 22-28 στο 14'. Χάρη στην πολύ μεγάλη ευστοχία της στα τρίποντα η Μπάμπεργκ πλησίασε και πάλι με το 27-28 στα μισά της περιόδου όμως οι Παππάς και Ρίβερς διατήρησαν τα ηνία των “πράσινων” με το 31-39.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε... υπνωτισμένος. Η Μπάμπεργκ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα σερί 15-0 πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 54-44 στο 24ο λεπτό. Ο Ρίβερς με τρίποντο έσπασε το σερί των Γερμανών και στη συνέχεια απαντώντας με ένα σερί 6-0 από τους Μπουρούση και Καλάθη αρχικά μείωσε στον πόντο(58-57) στο 28΄ ενώ ένα λεπτό αργότερα με τρίποντο του διεθνή σέντερ ισοφάρισε σε 60-60. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι ο Μπουρούσης “ξαναχτύπησε” οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 63-62.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η Μπάμπεργκ με τρίποντο του Στρέλνιεκς πήρε “ανάσα” με το 66-62 ενώ λίγο αργότερα με ένα σερί 7-0 από τους Ζήση και Κοζέρ ξέφυγε με το 73-64 στο 33' και πια είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός παίρνοντας πόντους μόνο από τον Μπουρούση στα τελευταία λεπτά συνέχισε να “κυνηγάει” τους γηπεδούχους ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Καλάθη και Σίνγκλετον μείωσε σε 76-72 στο 36'. Στη συνέχεια όμως, οι “πράσινοι” παραδόθηκαν στους Γερμανούς, οι οποίοι με ένα σερί 5-0 πήγαν ξανά στο +10(83-73) στο 37' και ουσιαστικά εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι. Παρόλα αυτά ο Εξάστερος δεν τα παράτησε και ο εντυπωσιακός και σήμερα Ρίβερς και ο θετικός Γκιστ μείωσαν σε 83-79, ακολούθησαν λάθη των Γερμανών και ο ορεξάτος Φελντέιν μείωσε και στον πόντο με το 83-82 στα 1:30 πριν τη λήξη και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ο Ζήσης αστόχησε σε τρίποντο, ο Φελντέιν έχασε καλάθι και ακολούθησε μεγάλο και ολοφάνερο λάθος των διαιτητών έδωσαν την μπάλα στην Μπάμπεργκ παρόλο που είχε βγει εκτός από τον Μέλι παρόλο που είδαν και το ριπλέι. Οι Γερμανοί δεν αξιοποίησαν το “δώρο” και λίγο αργότερα ενώ ο Καλάθης έκανε το 83-84, ο δεύτερος διαιτητής το ακύρωσε όμως ο πρώτος διαιτητής διόρθωσε το λάθος του πρώτου και το ολοφάνερο καλάθι μέτρησε ενώ απέμεναν 0.3''. Το σουτ του δεν βρήκε στόχο και με αυτό να είναι το τελικό σκορ ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 31-39, 63-62, 83-84

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Ζήσης 13, Μέλι 17, Μίλερ 12, Ραντόσεβιτς 3, Κοζέρ 7, Τάις 4, Βερεμέενκο 2, Στρέλνιεκς 16, Λο 6, Χίκμαν 3.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Φώτσης 3, Καλάθης Ν. 13, Παππάς 5, Γκιστ 10, Φελντέιν 16, Ρίβερς 18, Νίκολς 1, Μπουρούσης 9, Σίνγκλετον 9.