Τρίτη, 18 Οκτωβρίου 2016

Καταιγιστική στην πρεμιέρα του Basketball Champions League η ΑΕΚ ! (photo)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ την πορεία της στο Basketball Champions League καθώς στην πρεμιέρα της διοργάνωσης πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση “διέλυσε” την Σζολνόκι επικρατώντας με 92-49 στο ΟΑΚΑ στην 1η αγωνιστική της νέας διοργάνωσης της FIBA.

Κάνοντας επίδειξη δύναμης και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μαυροειδή, Λαρεντζάκη, Ουίλιαμς και Βασιλειάδη η Ένωση ήταν χάρμα οφθαλμών στο πρώτο της παιχνίδι στην πρεμιέρα του Basketball Champions League και μπήκε με το “δεξί” στη διοργάνωση.

Ορεξάτη μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο της φετινό ευρωπαϊκό παιχνίδι καθώς από το ξεκίνημα είχε τα ηνία και ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο με το 17-7 στο 6ο λεπτό. Η Σζολνόκι δεν μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει και στο +13(23-10) διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο και μάλιστα και με νταμπλ σκορ(26-13).

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο δεν άργησε να έρθει και το +20(33-13) δια χειρός Μιλόσεβιτς ενώ όσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν τόσο οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς συνέχιζαν ανενόχλητοι τον “περίπατο”. Με χαρακτηριστική άνεση διατήρησαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 20 πόντους φτάνοντας και στο +25 με το 50-25 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο και η ΑΕΚ προηγήθηκε και πάλι με νταμπλ σκορ.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθώς από τη μια η Σζολνόκι ήταν εκτός τόπου και χρόνου και ανήμπορη έστω να είναι λίγο ανταγωνιστική και από την άλλη η ΑΕΚ παρέμεινε η απόλυτη κυρίαρχος. Με τον Μαυροειδή να την “οδηγεί” η Ένωση έστειλε τη διαφορά στο +31(58-27) στο 24ο λεπτό και πια ο αγώνας ήταν και τυπικά ένα ασταμάτητο “πάρτι” της ελληνικής ομάδας. Μάλιστα, δεν έμειναν εκεί και στο 27' πήγαν ξανά σε νταμπλ σκορ με το εντυπωσιακό 68-34 ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 73-39.

Πλέον, η τελευταία περίοδος όπως και όλος ο αγώνας άλλωστε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς παρέμειναν σοβαροί και μαχητικοί ως το τέλος και δεν επέτρεψαν στη Σζολνόκι ούτε καν να μαζέψει κάπως τη διαφορά. Αντίθετα, ανέβηκε ακόμα περισσότερο “αγγίζοντας” και το +41(88-47) στο 38ο λεπτό και τελικά η πολύ μεγάλη νίκη της ΑΕΚ ήρθε με το 92-49 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-25, 73-39, 92-49

AEK (Ζντοβιτς): Βασιλειάδης 10, Σάκοτα 8, Ούκιτς 5, Μιλόσεβιτς 9, Μαυροειδής 12, Ουίλιαμς 10, Λαρεντζάκης 14, Ντίξον 7, Ιβάνοβιτς 8, Σκουλίδας 2, Τσαλμπούρης 7, Φάλκερ.

Σζολνόκι (Ίβκοβιτς): Ράιτ 8, Πόποβιτς 3, Ρούντνερ 2, Μπορίσοφ 10, Τοθ, Γουίτμαν 6, Μπαρνιές 6, Έιλινγκφελντ 6, Βοιβόντα 8.