Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2016

Παναθηναϊκός: Από την Μακάμπι η πρώτη φετινή φιλική ήττα (photos)

Την πρώτη του ήττα στα φιλικά της φετινής προετοιμασίας του γνώρισε ο Παναθηναϊκός
Superfoods καθώς ηττήθηκε με 88-90 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Gomelsky Cup” της ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα.

Μια μόλις εβδομάδα μετά την πρώτη τους αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ στο τουρνουά του Παναθηναϊκού προς τιμήν του Δημήτρη Διαμαντίδη η Μακάμπι πήρε... ρεβάνς για την ήττα από τους “πράσινους” και μάλιστα τους ανάγκασε στην πρώτη τους φετινή ήττα στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους. Πλέον, αύριο(25/9) στις 17:00 ο Παναθηναϊκός Superfoods θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό του τουρνουά τον ηττημένου του άλλου σημερινού αγώνα.

Το παιχνίδι “άνοιξε” με τρίποντο του Καλάθη και με τον Γουίμς να μπαίνει “ζεστός” και από το πρώτο δίλεπτο και μετά να δίνει ένα μικρό προβάδισμα στη Μακάμπι με το 5-9. Ο Φώτσης μείωσε στον πόντο(8-9) όμως οι Ισραηλινοί με ένα σερί 6-0 από τους Τσίρμπες και Ραντ ξέφυγαν με το 8-15 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν και άλλο και μείωσε στον πόντο(16-17) στο 7ο λεπτό όμως η Μακάμπι διατήρησε τα ηνία και με τον Σίλεϊ να παίρνει την “σκυτάλη” στην επίθεση έφτασε και στο +8(19-27) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 21-27.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι “πράσινοι” εμφάνισαν σημάδια ανάκαμψης ειδικά στην άμυνα και με τους Τζέιμς, Σίνγκλετον και Μποχωρίδη μείωσαν στο καλάθι με το 29-31 στα μισά της περιόδου. Μάλιστα, λίγο αργότερα πέρασαν και πρώτη φορά μπροστά μετά το 4-5 του πρώτου δίλεπτου με τον Νίκολς να κάνει το 40-38 στο 19'. Τσίρμπες και Οχαγιόν απάντησαν όμως ο Μπουρούσης έγραψε τον επίλογο του ημιχρόνου με το ισόπαλο 42-42.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε πιο δυνατά και με τον Παππά να έχει μπει “ορεξάτος” αλλά και τους Τζέιμς και Σίνγκλετον και ένα σερί 8-0 ξέφυγε πρώτη φορά με το 50-44 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στη συνέχεια οι “πράσινοι” χαλάρωσαν και τα προβλήματα στην άμυνα εμφανίστηκαν ξανά ενώ η Μακάμπι βελτιώθηκε και με τον Γουίμς μείωσε στο καλάθι(54-52) στα μισά της περιόδου και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Τσίρμπες να έχει φτάσει τους 21 πόντους ισοφάρισε σε 59-59. Νίκολς και Μπουρούσης διατήρησαν το προβάδισμα για τον Εξάστερο και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 65-62.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν να προηγηθούν ξανά όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Φελντέιν ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε “ανάσα” και ήταν στο 75-71 στο 33ο λεπτό. Δεν το κράτησε για πολύ όμως καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Μέκελ με τρίποντο έδωσε τα ηνία στην Μακάμπι με το 76-78 ενώ ο Άιβερσον έκανε το 76-80 στο 36'. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν αντέδρασαν και ο Μέκελ τους τιμώρησε καθώς με ένα 4-0 έκανε το 79-85 στο 38' και πια η Μακάμπι ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη. Στη συνέχεια ο πολύ καλός σήμερα Νίκος Παππάς μείωσε στους 3(82-85) ενώ ο Καλάθης με τρίποντο πλησίασε στο καλάθι(85-87) στο 39'. Ο Λάντεσμπεργκ έστειλε ξανά στο +5(85-90) τους Ισραηλινούς, ο Σίνγκλετον με τρίποντο μείωσε σε 88-90, ο Μπουρούσης αστόχησε σε καλάθι και τελικά η Μακάμπι ήταν η νικήτρια με το 88-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 42-42, 65-62, 88-90

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Φώτσης 3, Νικ Καλάθης 14, Παππάς 15, Μποχωρίδης 2, Μπουρούσης 11, Τζέιμς 11, Σίνγκλετον 8, Γκιστ 4, Φελντέιν 8, Νίκολς 5, Ρίβερς 7, Χαραλαμπόπουλος.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Εντελστέιν): Γουίμς 9, Λάντεσμπεργκ7 , Τσίρμπες , Ραντ 8, Σίλεϊ 6, Μέκελ 16, Σμιθ 4, Άιβερσον 8, Οχαγιόν 6, Πνίνι 5, Αλεξάντερ.