Τετάρτη, 6 Ιουλίου 2016

Εθνική: Δεύτερη νίκη και πρωτιά στον όμιλο (photos)

Μπορεί να χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να πάρει... μπροστά όμως όταν στο δεύτερο πάτησε “γκάζι” η Εθνική Ανδρών “καθάρισε” εύκολα το Μεξικό επικρατώντας με 86-70 και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλό της στο Προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο. Με Κροατία ή Τυνησία στον ημιτελικό.

Και στο δεύτερο παιχνίδι της στο τουρνουά η “επίσημη αγαπημένη” μπήκε νωθρά όμως το φινάλε ήταν και πάλι πολύ καλό αφού όπως και στον αγώνα με το Ιράν και στον σημερινό(6/7) με το Μεξικό ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για να “καθαρίσει” τη νίκη. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της Ελλάδας ήταν και πάλι οι Μπουρούσης και Γιάννης Αντετοκούνμπο ενώ πολύ καλός ήταν και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Πλέον, έχοντας την πρωτιά στον όμιλό της η Εθνική Ελλάδος θα παίξει την Παρασκευή(8/7, 17:30, ΕΡΤ 2) στον ημιτελικό του τουρνουά με τον νικητή του αγώνα Κροατία-Τυνησία.

Η Εθνική μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και επέτρεψε στο Μεξικό να ξεκινήσει καλύτερα και να προηγηθεί με 11-6 στο πρώτο τετράλεπτο. Οι Αντετοκούνμπο και Περπέρογλου απάντησαν με ένα 5-0 και μείωσαν αρχικά στον πόντο(11-10) και στη συνέχεια με νέο δικό τους σερί 5-0 η Ελλάδα πέρασε πρώτη φορά μπροστά μετά το αρχικό 0-3 με το 13-15 στο 8ο λεπτό. Ωστόσο ο Κρούζ που είχε μπει ορεξάτος με τρίποντο διαμόρφωσε το 16-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Αμφίρροπη ήταν και η δεύτερη περίοδος καθώς οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει. Μπαίνοντας το Μεξικό πήγε στο +4(19-15), οι Παπαπέτρου και Μπουρούσης ενώ ο Έλληνας σέντερ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην “επίσημη αγαπημένη” με το 20-21 στο 14' ενώ η είσοδος του Θ. Αντετοκούνμπο “ανέβασε” την Εθνική. Ένα λεπτό αργότερα ο Ερνάντες με νέο τρίποντο έδωσε ξανά τα ηνία στο Μεξικό με το 28-25 ενώ ο Μέντεζ έφερε και το +4(33-29). Οι Μπουρούσης και Γ.ιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισαν να παλεύουν και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 35-33.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Καλάθης με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Εθνική η οποία όντας βελτιωμένη και πιο σοβαρή στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία και να αρχίσει να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας. Ο ασταμάτητος Ερνάντες έκανε το 37-36 και στο 23ο λεπτό το 42-42 όμως η Ελλάδα με ένα σερί 6-0 από τους Αντετοκούνμπο, Κουφό και Περπέρογλου και το 42-48 άρχισε να ξεφεύγει ενώ με νέο σερί 7-0 αυτή τη φορά η ελληνική ομάδα πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 44-55 στο 27'. Δύο λεπτά αργότερα δια χειρός Παπαπέτρου ήρθε και το +14(46-60) και έχοντας πια γυρίσει το παιχνίδι η Εθνική προηγήθηκε στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου με το 48-60.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο το Μέξικο κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή με τους Γκουντιέρες και Μέντεζ μείωσε στους 8 όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο καθώς οι Έλληνες διεθνείς δεν είχαν σκοπό να μπουν σε περιπέτειες. Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να κάνει σπουδαία δουλειά και τον Μπουρούση να εξακολουθεί να είναι ένα από τα μεγάλα “όπλα” της η Ελλάδα έφτασε και στο +18(61-79) στο 38ο λεπτό και ουσιαστικά εκεί τελείωσε και τυπικά οι όποιες ελπίδες των Μεξικάνων. Μάλιστα, στο δίλεπτο που απέμενε ο Φώτης Κατσικάρης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Χαραλαμπόπουλο και Μπόγρη. Πλέον, τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά πήγε και στο +19(67-86) και τελικά η δεύτερη νίκη της Εθνικής Ελλάδος στο Προολυμπιακό τουρνουά ήρθε με το τελικό 70-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86

Μεξικό (Βαλντεομίλος): Κρούς 19, Στολ 8, Ερνάντες 14, Μέντεζ 8, Γκουντιέρες Τζ. 10, Μάτα 2, Ράμος 4, Τοσκάνο 3, Γκουντιέρες Ι. 2, Ζαμορά.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Καλάθης 7, Κουφός 7, Μπουρούσης 16, Γ. Αντετοκούνμπο 21, Περπέρογλου 7, Παπαπέτρου 5, Αγραβάνης 7, Αθηναίου, Θ. Αντετοκούνμπο 12, Μάντζαρης 2, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2.

* Οι φωτογραφίες είναι από την επίσημη σελίδα της ΕΟΚ στο Facebook.