Σάββατο, 14 Μαΐου 2016

Ο Σλούκας έστειλε την Φενέρ στον τελικό ! (photos)

Σε ένα φοβερό παιχνίδι που χρειάστηκε την παράταση για να ολοκληρωθεί η Φενέρμπαχτσε και ο Κώστας Σλούκας ήταν οι μεγάλοι νικητές καθώς επικρατώντας με 88-77 (κ.α. 72-72) της φανταστικής Λαμποράλ Κούτσα του συγκλονιστικού Γιάννη Μπουρούση πήραν την πρόκριση για τον τελικό του φάιναλ φορ του Βερολίνου, οπού θα παίξουν με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη !

Ήταν μια “μάχη” με τα... όλα της και με φοβερούς “πολεμιστές” τους δύο Έλληνες, τον συγκλονιστικό Γιάννη Μπουρούση και τον αξιέπαινο και καθοριστικό Κώστα Σλούκα. Οι δύο Έλληνες ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων, με την μεγάλη έκπληξη της φετινής Ευρωλίγκας, την Λαμποράλ να χάνει στο... τσακ την μυθική πρόκριση και την Φενέρ να την... γλιτώνει χάρη στο καλάθι του πολύ καλού σε όλο το παιχνίδι Σλούκα, το οποίο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Πλέον, η ισπανική ομάδα του Γιάννη Μπουρούση θα παίξει στον μικρό τελικό με την Λοκομοτίβ Κούμπαν ενώ η τουρκική ομάδα του Κώστα Σλούκα και του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα κοντραριστεί για το τρόπαιο με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη στην πρώτη “μάχη” των δύο κουμπάρων ως αντίπαλοι για τον τίτλο της Ευρωλίγκας.

Παρόλο που η Φενέρ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με ένα σερί 13-0 στο πρώτο τρίλεπτο το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι από την αρχή. Η είσοδος του Μπουρούση ένα λεπτό αργότερα έδωσε ρυθμό στη Λαμποράλ, η οποία άρχισε να παίρνει μπροστά και με ένα σερί 9-0 μείωσε στο καλάθι με το 15-13 στο 8ο λεπτό. Ωστόσο, Μπογκντάνοβιτς, Χίκμαν και Βέσελι διατήρησαν το προβάδισμα της Φενέρ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 23-15.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο η Λαμποράλ με ηγέτη τον Μπουρούση και επτά δικούς του πόντους μάζεψε τη διαφορά, μείωσε σε 25-22 στο 12ο λεπτό και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Μπογκάντανοβιτς, Βέσελι και Ντατόμε διατήρησαν τα ηνία της Φενέρ, η οποία ξέφυγε πάλι με το 35-27 στο 17ο λεπτό όμως οι Ισπανοί δεν πτοήθηκαν και με νέα αντεπίθεση και “οδηγό” τον Άνταμς κάλυψαν πάλι τη διαφορά και πλησίασαν σε απόσταση “αναπνοής” με το 41-40 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι αμφίρροπο και να έχει μεγάλο ενδιαφέρον και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο δια χειρός Χάνγκα και με το 41-42 η Λαμποράλ πέρασε πρώτη φορά μπροστά και από κει και μετά το παιχνίδι ήταν ακόμα πιο συγκλονιστικό. Με τους Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε η Φενέρ αν και είχε προβλήματα κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 50-49 στο 27ο λεπτό. Στη συνέχεια, τα ηνία ανήκαν στους Βάσκους, οι οποίοι με τους μεγάλους τους πρωταγωνιστές τους Άνταμς και Μπουρούση προηγήθηκαν με 55-57 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Πια η Φενέρ είχε υποστεί σοκ και προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να βάλει “φρένο” στην φοβερή Λαμποράλ. Με τον Μπουρούση να είναι συγκλονιστικός και σε αυτόν τον αγώνα και καλάθι του Τζέιμς οι Βάσκοι ξέφυγαν με το 59-66 στο 34ο λεπτό και πια το παιχνίδι είχε γυρίσει. Κάπου εκεί, ο Βέσελι το πήρε προσωπικά και με έξι δικούς του πόντους η Φενέρ μείωσε στον πόντο(65-66) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο φοβερός Ντάριους Άνταμς διατήρησε το προβάδισμα της Λαμποράλ με το 65-68, ακολούθησε ένα δίλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ των δύο ομάδων και στη συνέχεια ο εκ των πρωταγωνιστών των Ισπανών ο Τιγί έκανε το 65-70 στο 38'. Ο Σλούκας μείωσε σε 67-70, ο Μπουρούσης με μια βολή έκανε το 67-71 ενώ ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο. Ο Ντατόμε δεν τον μιμήθηκε από την ίδια θέση, μείωσε στον πόντο(70-71) στα 48'' και το θρίλερ δεν έλεγε να τελειώσει. Ο Άνταμς με μια βολή έκανε το 70-72 αλλά ο Σλούκας με κρίσιμο καλάθι ισοφάρισε στα 25''. Ο Άνταμς αστόχησε σε τρίποντο και τελικά μετά την έκρηξη του Ομπράντοβιτς για φάουλ στον Σλούκα που δόθηκε και τις διαβουλεύσεις που ακολούθησαν οι διαιτητές έδωσαν 6 δέκατα στη Φενέρ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Μπαίνοντας στο εξτρά πεντάλεπτο με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς η Φενέρ πέρασε ξανά μπροστά(75-72) μετά από πάρα πολύ ώρα. Ο Χάνγκα μείωσε στον πόντο όμως οι Μπογκντάνοβιτς και Ούντοχ έδωσαν μεγάλη ανάσα στους Τούρκους με το 79-74. Η Λαμποράλ έμεινε από δυνάμεις και ψυχολογία και η Φενέρ με το 81-74 “καθάρισε” το παιχνίδι. Σλούκας και Μπερτάνς διαμόρφωσαν το 83-76 στο τελευταίο λεπτό και τελικά με το τρίποντο του Σλούκα και το 88-77 η Φενέρ πανηγύρισε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του φάιναλ φορ, στον οποίο θα παίξει με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-40, 55-57, 88-77 (κ.α. 72-72)

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Σλούκας 13, Ντατόμε 15, Βέσελι 14, Άντιτς 8, Ντίξον 3, Κάλινιτς, Ούντοχ 14, Μπογκντάνοβιτς 18, Χίκμαν 3.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Μπουρούσης 22, Χάνγκα 10, Τζέιμς 6, Άνταμς 19, Πλάνινιτς, Μπλάζιτς 5, Τιγί 13, Μπερτάνς 2, Ντιόπ Ι., Κοζέρ.

* Στον δεύτερο ημιτελικό ελληνική εκπροσώπηση δεν υπήρξε μόνο με τους Μπουρούση και Σλούκα αλλά και με τον Χρήστο Χριστοδούλου που ήταν ένας εκ των διαιτητών του αγώνα.