Κυριακή, 22 Μαΐου 2016

Απάντησε με «break» στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός και 1-1 !

Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε το “break” στο ΣΕΦ και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να απαντήσει επίσης με “break” και χάρη στο τυχερό τρίποντο του Σπανούλη που ακολούθησε σε αυτό του Διαμαντίδη να επικρατήσει με 66-68 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τους τελικούς. Την Πέμπτη(26/5, 19:30) στο ΣΕΦ ο τρίτος τελικός.

Όπως ο πρώτος και ο δεύτερος τελικός ήταν εξαιρετικός εντός και εκτός παρκέ και αυτή τη φορά αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Ολυμπιακός που όντας καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και με έναν σπουδαίο και πάλι Γιώργο Πρίντεζη και χάρη στο τυχερό τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή που "απάντησε" στο τρίποντο του Διαμαντίδη, πήρε τη νίκη, ισοφάρισε την σειρά και πλέον επιστρέφει στο ΣΕΦ έχοντας και πάλι το πλεονέκτημα στους υπόλοιπους αγώνες.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και στον δεύτερο τελικό μπαίνοντας με ένα 5-0 ωστόσο στο σημερινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός είχε καλύτερο ξεκίνημα από τον πρώτο τελικό και μείωσε σε 8-7 στο πρώτο τετράλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες και παρόλο που ο Παναθηναϊκός έμεινε τρία λεπτά χωρίς σκορ διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα με το 12-8 στο 7ο λεπτό. Λίγο αργότερα πήγε ξανά στο +5(14-9) και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 14-11.

Τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό με ένα 4-0 από τους Πρίντεζη και Χάκετ να περάσει πρώτη φορά μπροστά με το 16-17 στο 12ο λεπτό. Ακολούθησαν εκατέρωθεν λανθασμένες επιλογές αλλά και ένα δίλεπτο χωρίς σκορ και όταν οι δύο ομάδες “ξεκόλλησαν” με ένα 5-0 του πολύ καλού σε άμυνα και επίθεση Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και το 27-22 ο Εξάστερος ξέφυγε και πάλι. Με έξι συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν στον πόντο(29-28) στο 18', ο Χαραλαμπόπουλος με νέο δικό του 3-0 προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα για τους “πράσινους” όμως ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 31-32 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Χάρη στη νέα εξαιρετική εμφάνιση του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με το 37-39 όμως ο Φώτσης με τρίποντο και το 40-39 στο 25' έδωσε ξανά μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Όμως, οι “πράσινοι” εξακολούθησαν να έχουν προβλήματα με την πεντάδα που είχαν στο παρκέ και να μην βρίσκουν λύσεις. Οι “ερυθρόλευκοι” που έπαιζαν χωρίς Σπανούλη και Πρίντεζη εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός και ξέφυγαν πάλι με το 41-46 στο 28'. Ο Ουίλιαμς παρέμεινε εκτός τόπου χρόνου, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ στατικοί και χωρίς ενέργεια και έτσι ο καλύτερος στην τρίτη περίοδο Ολυμπιακός έφτασε και στο +6(44-50) ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 45-50.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Πεδουλάκης επανέφερε στο παρκέ την καλή του πεντάδα τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Φώτση, Γκιστ και Παππά, ο ασταμάτητος Πρίντεζης έστειλε ξανά στο +6(48-54) τους Πειραιώτες όμως με ένα 7-0 από τους Φώτση, Διαμαντίδη και Παππά ο Παναθηναϊκός γύρισε το παιχνίδι και πέρασε πάλι μπροστά με το 55-54 στο 34ο λεπτό, την ίδια ώρα που αν και ο Καλάθης “φορτώθηκε” με τέταρτο φάουλ συνέχισε. Χάντερ και Λοτζέσκι σταμάτησαν το σερί των γηπεδούχων και έκαναν το 55-58 όμως ο Παππάς απάντησε με τρίποντο για την ισοφάριση(58-58) πέντε λεπτά πριν τη λήξη και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ο Αργύρης Πεδουλάκης έχασε τον Γκιστ με πέμπτο φάουλ και ο Σπανούλης με βολές και τρίποντο έδωσε “ανάσα” στον Ολυμπιακό με το 59-63 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος. Ο Παππάς με βολές μείωσε στο καλάθι όμως στη συνέχεια επέλεξε να κάνει ένα κακό σουτ από τα 7 μέτρα στη συνέχεια ο Χάντερ πήρε σημαντικό ριμπάουντ όμως ο Μάντζαρης έκανε λάθος. Ο Καλάθης έκλεψε την μπάλα αλλά την έχασε, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και μετά το νέο “μεγάλο” ριμπάουντ του Χάντερ, ο Μάντζαρης με μια βολή έκανε το 61-64 στα 36'' και το “θρίλερ” δεν είχε τελειωμό. Στη “ρουλέτα” των βολών που ξεκίνησε ο Διαμαντίδης μείωσε σε 63-64 στα 25'' και μετά το τάιμ άουτ που ακολούθησε ο Λοτζέσκι έκανε το 63-65 αλλά ο αρχηγός του Παναθηναϊκού με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 66-65 στα 9'' και το ΟΑΚΑ πήρε “φωτιά”. Όμως, ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο στην εκπνοή(με τον Παναθηναϊκό να υποστηρίζει ότι πρώτα έκανε βήματα) και με το 66-68 ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και η σειρά τελικών είναι πια στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-32, 45-50, 66-68

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Διαμαντίδης 8, Φώτσης 6, Καλάθης 8, Γκιστ 9, Παππάς 12, Φελντέιν 6, Χάντερ 2, Ουίλιαμς 5, Χαραλαμπόπουλος 7, Ραντούλιτσα 3.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11, Πρίντεζης 20, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 5, Στρόμπερι, Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 7, Λοτζέσκι 7, Ουόρικ, Χάντερ 7, Χάκετ 2, Μιλουτίνοφ.