Σάββατο, 14 Μαΐου 2016

Δεν έγινε η έκπληξη, στους τελικούς ο Παναθηναϊκός !

Ο Παναθηναϊκός έκανε το... καθήκον του στο “σπίτι” του και με τον Τζέιμς Φελντέιν να ζητάει “συγγνώμη” με τους 20 πόντους του, επικράτησε με 84-68 του Άρη στον πέμπτο ημιτελικό στο ΟΑΚΑ και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος όπου αρχής γενομένης από την Πέμπτη(19/5) θα αντιμετωπίσει και φέτος τον Ολυμπιακό. Αγωνία για τον Διαμαντίδη που τραυματίστηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Με κορυφαίους τους τιμωρημένους για το πρόσφατο ξενύχτι Τζέιμς Φελντέιν και Τζέιμς Γκιστ ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στον Άρη να του δημιουργήσει περισσότερα... προβλήματα και κάνοντας αυτό που έπρεπε στο ΟΑΚΑ πανηγύρισε την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος για 14η συνεχόμενη χρονιά. Από την προσεχή Πέμπτη(19/5, 19:30) λοιπόν, ξεκινάει από το ΣΕΦ η “μάχη” του τίτλου ενώ ο Άρης που αν και το πάλεψε από το -19 δεν κατάφερε σήμερα(14/5) να ολοκληρώσει το “θαύμα” θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ για την κατάληψη της τρίτης θέσης και τα παιχνίδια αρχίζουν την Τετάρτη(18/5, 19:00) από το ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή με διάθεση να “καθαρίσει” το παιχνίδι και να διασκευάσει την άσχημη εικόνα της τελευταίας εβδομάδας. Ξεκίνησε με ένα 5-0 στο πρώτο δίλεπτο ενώ στη συνέχεια ανέβασε και άλλο “στροφές”. Ο Άρης ξεκίνησε πολύ άσχημα έμεινε και τρία λεπτά χωρίς σκορ και μοιραία οι “πράσινοι” με ένα σερί 11-0 πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 20-6 στο 8ο λεπτό. Ο Άρης δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 24-14.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι όντας σε πολύ κακή μέρα και εγκλωβισμένοι στην πολύ καλή άμυνα του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Οι “πράσινοι” με “όπλο” τους την πολύ καλή άμυνα και ηγέτη τον εκ τριών αρνητικών πρωταγωνιστών των τελευταίων ημερών, τον Τζέιμς Φελντέιν και τον έτερο τιμωρημένο Τζέιμς Γκιστ να ανεβάζει “στροφές” εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19(33-14) στο 13ο λεπτό. Κάπου εκεί ο Άρης “ξύπνησε” και με ένα σερί 9-0 έριξε τη διαφορά στους 10(33-23) στο 17' αλλά οι Γκιστ και Καλάθης έβαλαν “φρένο” στην αντεπίθεση των Θεσσαλονικιών ανεβάζοντας πάλι τη διαφορά στο +16(39-23) όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 40-28.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Άρης μπαίνοντας με ένα σερί 6-0 από τον ΜακΝιλ έριξε τη διαφορά στους 6(40-24) και το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς όντας καλύτεροι στην τρίτη περίοδο παρέμειναν κοντά εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός που έπαιζε χωρίς τον Διαμαντίδη που ένιωσε ενοχλήσεις και αποσύρθηκε στον πάγκο, παράμεινε χαλαρός παρόλο που ο Ραντούλιτσα πάλευε φιλότιμα. Όμως, δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά, οι “πράσινοι” διατήρησαν το προβάδισμα και έτσι το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 57-48.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο ο Γκιστ ανέβασε πάλι τη διαφορά στο +11, ο Άρης μείωσε στους 8 και αυτό γινόταν σε όλο το πρώτο τετράλεπτο στο οποίο το σκορ ήταν στο 64-56. Οι Ουίλιαμς, Γκιστ και Φελντέιν ανέβασαν πάλι τη διαφορά στο +13(71-58) στο 35ο λεπτό και ο Παναθηναϊκός εξακολούθησε να έχει τα ηνία. Ο Άρης δεν τα παράτησε αντίθετα συνέχισε να το παλεύει και με τους Ουάιτ, Μούρτο και Κοέν μείωσε ξανά στους 9(73-64) τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος όμως ο Ουίλιαμς απάντησε άμεσα και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν οι ελπίδες των Θεσσαλονικιών. Τελικά με τον κόσμο να αποθεώνει τον Διαμαντίδη που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με το 84-68 και πανηγυρίζει την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-28, 57-48, 84-68

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Διαμαντίδης 2, Φώτσης, Καλάθης 15, Γκιστ 16, Φελντέιν 20, Παππάς, Ραντούλιτσα 9, Ουίλιαμς 15, Χάντερ, Χαραλαμπόπουλος 4, Χέινς.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Μούρτος 10, Πελεκάνος, Ουάιτ 17, Ουότερς 10, ΜακΝιλ 18, Φλιώνης, Τσούπκοβιτς 9, Ζάρας 2, Σίμτσακ, Κοέν 2.