Παρασκευή, 8 Απριλίου 2016

Ολυμπιακός: «Αποχαιρέτησε» με ήττα (photos)

Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε στο φινάλε του TOP 16 της Ευρωλίγκας και μάλιστα με ήττα με 96-99 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ και μετά από 11 συνεχόμενες συμμετοχές οι “ερυθρόλευκοι” μένουν εκτός φάιναλ φορ.

Παρόλο που από χθες(7/4) είχαν μάθει πως δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στους “8” οι “ερυθρόλευκοι” το πάλεψαν φιλότιμα με την ρωσική ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία όντας καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελευταίου αγώνα στο TOP 16 και έχοντας ήδη προκριθεί έφυγε με το “διπλό” από το ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά του αγώνα καθώς προηγήθηκε με 7-5 όμως από κει και μετά η ΤΣΣΚΑ είχε τα ηνία. Οι Ρώσοι πήραν μπροστά και με ένα σερί 11-0 πήγαν νωρίς νωρίς στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα με το 9-19 στο 6ο λεπτό, λίγο αργότερα οι Πειραιώτες μείωσαν στους 6 όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα πηγαίνοντας και στο +11(22-33) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 25-33.

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε αντίθετα μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 11-0 πέρασε ξανά μπροστά με το 36-33 στο 13ο λεπτό. Ωστόσο, οι Ρώσοι εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία και με τους Βορόντσεβιτς, Τζάκσον, Νίκολς και Ντε Κολό διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 45-50.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια χάρη σε ένα σερί 6-0 του Μάντζαρη ο βελτιωμένος αμυντικά Ολυμπιακός ξεκίνησε νέα αντεπίθεση περνώντας και πάλι μπροστά με το 54-52 στο 22ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι Τεόντοσιτς, Χάινς και Φριντζόν προσπάθησαν να δώσουν και πάλι τα ηνία στην ΤΣΣΚΑ όμως οι Πειραιώτες εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο και ένα μικρό προβάδισμα φτάνοντας στο +6(69-63) ενώ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 69-64.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η προσπάθεια των Τεόντοσιτς, Χάινς και Φριντζόν απέδωσε καθώς η ΤΣΣΚΑ πέρασε και πάλι μπροστά με το 71-74 στο 33ο λεπτό. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα με ένα 8-0 εκ των οποίων οι 5 πόντοι ήταν του Τζάκσον οι Ρώσοι ξέφυγαν με το 73-82. Με τον Λοτζέσκι να συνεχίζει την καλή του εμφάνιση στο πρώτο του παιχνίδι μετά από την δίμηνη απουσία του ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως η ΤΣΣΚΑ διατήρησε τα ηνία με το 80-87 δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη. Ωστόσο, με τρία συνεχόμενα τρίποντα δύο από τον Σπανούλη και ένα από τον Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός μείωσε στο καλάθι(91-93) στα 28''. Μάλιστα, με νέο τρίποντο ο Λοτζέσκι έκανε το 96-97 στα 6'', ο Ντε Κολό με βολές έγραψε το τελικό 96-99 με το οποίο η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 17, Μάντζαρης 12, Χάντερ 11, Χάκετ 6, Μιλουτίνοφ 6, Στρόμπερι, Παπαπέτρου 4, Αγραβάνης 8, Ουόρικ 2, Τζόνσον-Όντομ 7, Λοτζέσκι 18, Παπανικολάου 5.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Τεόντοσιτς 13, Ντε Κολό 20, Βορόντσεβιτς 10, Φριντζόν 11, Νίκολς 5, Τζάκσον 13, Κουρμπάνοφ 11, Χίγκινς 5, Λαζάρεφ 4, Κούλατζιν Ντ., Χάινς 7.