Πέμπτη, 7 Απριλίου 2016

Παναθηναϊκός: Ήττα στην Τουρκία και τρίτη θέση (photos)

Για 30 λεπτά ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με την Εφές στην Τουρκία χαλάρωσε και το... πλήρωσε και με την ήττα με 91-86 κατέλαβε τελικά την τρίτη θέση του ομίλου του στο TOP 16 και θα παίξει με μειονέκτημα έδρας στους “8” της Ευρωλίγκας.

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά και είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το ξεκίνημα τα μισά της τελευταίας περιόδου όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο σίγησαν με αποτέλεσμα να χάσουν το παιχνίδι και μαζί τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της 3ης θέσης του ομίλου τους που οδηγούσε στο πλεονέκτημα της έδρας στους “8”. Πλέον, ο Εξάστερος θα περιμένει τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων για να μάθει τον αντίπαλό του στα προημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καθώς στο πρώτο τετράλεπτο ήταν ήδη στο +8(2-10) ωστόσο η Εφές δεν άργησε να βρει και εκείνη ρυθμό και με δύο σερί 5-0 να μειώσει στον πόντο(12-13) στο 6ο λεπτό. Οι “πράσινοι” διατήρησαν τα ηνία και το προβάδισμα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χέινς και καλάθια από τους Διαμαντίδη και Ραντούλιτσα στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στο +6(17-23).

Με τον Διαμαντίδη να ξεκινάει τη δεύτερη περίοδο με δύο τρίποντα ο Παναθηναϊκός πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 22-32 στο 12ο λεπτό ενώ λίγο αργότερα με νέο τρίποντο από τον Φελντέιν έφτασε και στο +11(24-35). Η Εφές απάντησε και αυτή τη φορά μειώνοντας στους 3(38-41) όμως οι Καλάθης, Γκιστ, Γιάνκοβιτς και Ουίλιαμς διατήρησαν το προβάδισμα για τους “πράσινους” και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 43-52.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Γιάνκοβιτς και Καλάθη και έφτασε και στο +13(45-58) όμως στη συνέχεια οι “πράσινοι” χαλάρωσαν και η Εφές με ένα σερί 10-0 μείωσαν και πάλι στους 3(55-58) στο 24ο λεπτό. Διαμαντίδης, Γκιστ και Ραντούλιτσα δεν επέτρεψαν στους Τούρκους να περάσουν και μπροστά και διατηρώντας το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό το τριαντάλςεπτο έκλεισε με το 61-66.

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε μαζί και τα ηνία καθώς οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς χαλάρωσαν, η Εφές εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και κάνοντας την τελική της προσπάθεια για την ανατροπή με ένα σερί 8-0 μάζεψε τη διαφορά και πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 77-76 στο 35ο λεπτό. Ο Γκιστ έκανε το 77-78 όμως έκτοτε οι Τούρκοι είχαν τα ηνία και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ντίμπλερ και Σάριτς και ένα σερί 8-0 ξέφυγαν με το 85-78 στο 1:47 πριν τη λήξη. Ο Φελντέιν μείωσε στους 5 όμως ο Σάριτς έστειλε τη διαφορά στο +8(88-80) και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα. Χέινς, Καλάθης και Ουίλιαμς μείωσαν σε 89-86 όμως η Εφές ήταν η μεγάλη νικήτρια με τον εκ των πρωταγωνιστών της τον Ντίμπλερ να γράφει τον επίλογο με το 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπατούκ 7, Οσμάν 12, Μπαλμπάι, Σάριτς 15, Μπράουν 11, Κορκμάζ 3, Ντίμπλερ 13, Γκρέιντζερ, Ερτέλ 9, Τάιους 10, Ντάνστον 11,

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Διαμαντίδης 10, Φώτσης, Καλάθης 14, Γκιστ 14, Γιάνκοβιτς 10, Φελντέιν 5, Ουίλιαμς 14, Χέινς 6, Ραντούλιτσα 10, Κούζμιτς 1, Χάντερ 2.